Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Komentarz po sesji: Waluta i energetyka ciężarem dla rynku

|
selectedselectedselected
Komentarz po sesji: Waluta i energetyka ciężarem dla rynku | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Środowe notowania na rynku warszawskim skończyły się spadkami głównych indeksów. Na plan pierwszy wybił się jednak WIG20. Indeks stracił 0,81 procent niesiony na południe przeceną 16 spółek, którym popyt był w stanie przeciwstawić ledwie kosmetyczne wzrosty Allegro, Pekao i PKO BP.

Z perspektywy końca sesji widać, iż spadek blue chipów był w największym stopniu odpowiedzią rynku na słabość złotego, który w końcówce sesji warszawskiej tracił dziś do dolara 0,9 procent i 0,6 procent euro. Ważnym elementem układu sił była też przecena spółek energetycznych. Tylko w WIG20 akcje PGE spadły o 5,64 procent niesione na południe informacją, iż wyłączenie przez rząd aktywów węglowych do zewnętrznej spółek zajmie więcej czasu. W efekcie Enea i Tauron straciły po przeszło 7 procent, a indeks branżowy spółek energetycznych spadł o 4,26 procent. Z perspektywy technicznej rozdanie można jednak uznać za kolejny dzień konsolidacji WIG20 na szczytach hossy. Samo zamknięcie w rejonie 1933 pkt. oznacza, iż indeks jest stale ledwie 22 punkty od oporu na 1955 pkt., gdy zmienność dzienna WIG20 mierzona wskaźnikiem ATR z 14 sesji przekracza 34 punkty.

 

 

Reklama

Również obrót, który WIG20 wyniósł niespełna 686 mln złotych, wskazuje na spokojny i konsolidacyjny przebieg sesji. Niemniej, analogicznie do sesji wczorajszej, rozdanie środowe jest ostrzeżeniem, iż rynek pozostaje zależny od czynników zewnętrznych, a rynki bazowe, waluty i surowce mogą przynosić zmiany, które będą stały w kolizji z apetytem na szybki ruch poza 1955 pkt. i wybicie WIG20 z konsolidacji granej od tygodnia kwietnia. W związku z zamieszaniem politycznym w USA i czekaniem inwestorów na wyniki wyborów prezydenckich w Turcji warto liczyć się też ze scenariuszem, w którym w bliskim terminie rynek będzie operował w kontekście dawki szumu technicznego przenoszonego ze świata do Warszawy.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Adam Stańczak

Adam Stańczak

Przed rozpoczęciem współpracy z DM BOŚ szef analiz w jednym z biur maklerskich. Od kilku lat komentator Prosto z Rynku oraz twórca biuletynu Rynki walutowe i zagraniczne. Związany z rynkiem kapitałowym od lat 90-tych.


Reklama
Reklama