Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Komentarz giełdowy: Wzrosty po ścianie strachu

|
selectedselectedselected
Komentarz giełdowy: Wzrosty po ścianie strachu | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W dniu dzisiejszym na GPW, a szczególnie na WIG20 panuje dość dość duży optymizm - spośród indeksu skupiającego 20 największych spółek na naszej giełdzie zdecydowana większość odnotowuje dzisiaj wzrosty. Ze spółek na GPW dzisiaj wyróżnił się przede wszystkim Cognor, który zyskuje ponad 8%. Powodem jest poprawa perspektyw dla rynku stali. Firma szacowała zysk netto za 2022 na poziomie 602 mln złotych i zamierza wypłacić 1,23 PLN dywidendy na akcję, jeśli ostateczne wyniki nie miną się z szacunkami. Perspektywy długoterminowe dla spółki Cognor mogą prezentować się pozytywnie pod warunkiem, iż utrzyma się tendencja wysokich cen stali oraz zwiększona liczba zamówień z sektora zbrojeniowego (ciężki sprzęt, czołgi). 

Kalendarz makroekonomiczny w dniu dzisiejszym nie obfitował w liczne wydarzenia które w fundamentalny sposób mogłyby okazać się cenotwórcze, niemniej jednak rozpoczął się sezon publikacji wyników okresowych, część z nich poznamy już w tym tygodniu, w tym dużych banków jak Alior, PEKAO i mBank, więc można spodziewać się zwiększonej zmienności na akcjach spółek wchodzących w skład indeksu. Spadki z ubiegłego tygodnia spowodowane niepewnością związaną z wizytą prezydenta USA w Ukrainie i w Polsce oraz potencjalną reakcją strony rosyjskiej która mogłaby doprowadzić do eskalacji i tak już poważnego konfliktu. Rynek obawiał się również deklaracji, jakie mogą paść z ust Joe Bidena oraz tego, czy konflikt zmierza w stronę względnej normalizacji i są przebłyski nadziei na osiągnięcie jakiejś formy kompromisu, czy jednak obie strony są zdeterminowane, by twardo obstawać przy swoim stanowisku. Zdaniem wojskowych, w tym Gen. Waldemara Skrzypczaka możliwym scenariuszem jest ogłoszenie przez stronę rosyjską jednostronnego zawieszenia broni po przejęciu pełni władzy w obwodzie ługańskim i donieckim. Byłby to scenariusz wysoce niekorzystny dla strony ukraińskiej, zwłaszcza w obliczu sytuacji geopolitycznej i doznanych zniszczeń wojennych. 

Niestety, rynki kapitałowe w tak dużym stopniu oczekują normalizacji na froncie wojennym, iż nawet taka forma “zgniłego kompromisu” mogłaby przez nie zostać odebrana pozytywnie i napędzić wzrosty, które nie dokonywałyby się (jak ma to miejsce obecnie) po ścianie strachu.

 

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Maciej Kietliński

Maciej Kietliński

Makler Papierów Wartościowych (lic.nr 3261), zawodowo analityk rynku akcji, specjalizujący się w Giełdzie Papierów Wartościowych. Publicysta ekonomiczny goszczący na łamach Parkietu i Strefy Inwestorów. Autor komentarzy giełdowych dla Inwestorzy.tv oraz PAP Biznes. Aktywny inwestor giełdowy od ponad 10 lat. Doktorant SGH w dyscyplinie ekonomia. Hobbystycznie pasjonat podróżowania, przemawiania publicznego i łucznictwa tradycyjnego.


Reklama
Reklama