Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Komentarz giełdowy: Dyplomacja w rosyjskim wydaniu

|
selectedselectedselected
Komentarz giełdowy: Dyplomacja w rosyjskim wydaniu | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Poniedziałkowa sesja na GPW zakończyła się spadkiem głównego indeksu. Ostatecznie WIG20 zakończył sesję -0,95% na plusie, do czego w największym stopniu przyczyniły się notowania CD Projektu, który odnotował dzisiaj przecenę w wysokości 8,54%. Sektor handlowy również odnotował dzisiaj spadki - walory CCC uległy przecenie równej 4,51% natomiast akcje Allegro spadły o 4,30%. Najlepiej dzisiaj poradziły sobie akcje PEKAO, które urosły o 2,72%.

Wydawałoby się, że podpisanie piątkowego porozumienia w Stambule pomiędzy Ukrainą i Rosją przy znaczącym udziale prezydenta Turcji Recepa Erdogana oraz sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa może przynieść chwilową normalizację za naszą wschodnią granicą oraz stanowić asumpt do zażegnania kryzysu eksportowego ukraińskiego zboża, co wpływa na wzrost cen żywności. Jak się później okazało, nie minęły nawet 24 godziny, kiedy rosyjskie rakiety spadły na obiekty infrastruktury portowej w Odessie, w których znajdowało się zboże przygotowane na eksport. Dla przypomnienia, możliwości eksportowe Ukrainy przed wojną są szacowane na ok. 50 mln ton zboża miesięcznie.

 

 

Obecnie bez dostępu do transportu drogą morską jest to ok ok. 1 mln ton miesięcznie. Ewentualna realizacja porozumienia dawałaby szansę na zwiększenie tego potencjału do 5 mln ton miesięcznie. Działanie strony rosyjskiej stawia pod dużym znakiem zapytania możliwość realizacji niniejszego porozumienia, co ma bezpośredni wpływ na spółki z subindeksu WIG-Ukraina. O ile jeszcze piątkowa sesja giełdowa na polskim parkiecie przyniosła zwyżki akcji przedstawicieli tego subindeksu, o tyle sobotni atak rakietowy na port w Odessie spowodował natychmiastową przecenę. Między innymi w reakcji na to wydarzenie, kontrakty terminowe na pszenicę (WHEAT) drożeją blisko 2,5%, a akcje spółek takich jak Kernel Holding (KER.PL) tracą 7,21%. Mimo “formalizacji” uzgodnień między państwami, niepewność geopolityczna nadal się utrzymuje.

Reklama

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Maciej Kietliński

Maciej Kietliński

Makler Papierów Wartościowych (lic.nr 3261), zawodowo analityk rynku akcji, specjalizujący się w Giełdzie Papierów Wartościowych. Publicysta ekonomiczny goszczący na łamach Parkietu i Strefy Inwestorów. Autor komentarzy giełdowych dla Inwestorzy.tv oraz PAP Biznes. Aktywny inwestor giełdowy od ponad 10 lat. Doktorant SGH w dyscyplinie ekonomia. Hobbystycznie pasjonat podróżowania, przemawiania publicznego i łucznictwa tradycyjnego.


Reklama
Reklama