Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kiedy dołek obecnej bessy na GPW? Wskaźnik dołka bessy („zasada 20”) prawdę Ci powie... – wersja WIG

|
selectedselectedselected
Kiedy dołek obecnej bessy na GPW? Wskaźnik dołka bessy („zasada 20”) prawdę Ci powie... – wersja WIG | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Poprzedni wpis, prezentujący wskaźnik dołka bessy w USA, zakończyłem obietnicą, że policzę go również dla naszej giełdy.

 

I czynię to poniżej

Zasada jest taka sama, jak w przypadku S&P 500, czyli wskaźnik „ZASADA 20” składa się z sumy:

C/Z + Inflacja

 

Jest jednak problem z danymi C/Z dla WIG, bo dla tego właśnie indeksu dokonywałem obliczeń. Dane, które znalazłem na stooq.pl sięgają tylko do 2007 roku. Mamy więc dużo skromniejszą bazę do porównań i tworzenia hipotez, jednakże myślę, że to, co widać jest jakąś miarodajną próbką.

Reklama

 

Wskaźnik wygląda tak oto, użyłem tych samych kolorów dla większej czytelności i porównań:

kiedy dolek obecnej bessy na gpw wskaznik dolka bessy zasada 20 prawde ci powie wersja wig grafika numer 1kiedy dolek obecnej bessy na gpw wskaznik dolka bessy zasada 20 prawde ci powie wersja wig grafika numer 1

W tym czasie mieliśmy 4 bessy

Z tego dwie, które można nazwać „światowymi” i ich dołki zaznaczyłem pomarańczowymi liniami w latach 2009 i 2020 (skrajne). Dwie kolejne bessy można nazwać technicznymi, miały bardziej lokalny charakter, choć nie bez udziału wpływu wydarzeń z zagranicy. Ich dołki pojawiły się w 2011 i 2016 roku.

Z całą pewnością owe dołki wypadły poniżej poziomu 20. Tu jednak zrobiłbym jednak dodatkowe założenie wynikające z tego, że nasze C/Z jest skromniejsze niż to w USA. Niższe poziomy u nas są związane z większym ryzykiem, więc USA dostaje premię i może sobie pozwolić na wyższe odczyty, tym bardziej, że królują tam spółki wzrostowe.

W takim razie dość ostrożnie można założyć, że właściwszą granicą dla WIG byłby poziom 15. Wszystkie 4 dołki bess miały miejsce gdy wskaźnik znalazł się poniżej 15 albo dotykał tego poziomu.

Jednakże bez względu na to, czy wybrać 15 czy 20 jako docelowy poziom, obecnie znajdujemy się sporo powyżej obu.

Reklama

C/Z dla WIG dziś to ok 8,3

Inflacja roczna podana za lipiec to 15,6%

Razem: 23,9

W przeciwieństwie do USA, u nas to obniżenie się inflacji spowodowałoby zejście wskaźnika o obszary 15-20, wskaźnik C/Z ma niewielkie pole manewru. Najniżej znajdował się w okolicy 7 podczas bessy w latach 2007-2009.

W tym układzie możliwości wpłynięcia na inflację są już poza zasięgiem inwestorów, którzy co najwyżej mogą mieć wpływ na C/Z (podaż lub powstrzymanie się od zakupów).

Nie istnieje oczywiście gwarancja, że sam wskaźnik ma tak samo wysoką trafność jak w USA.

Reklama

 

 

Chcesz więcej? Sprawdź najnowsze artykuły na blogi.bossa.pl.

Czytaj więcej 

 

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności, oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału. Inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama