Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Już nie ma odwrotu od wyższych poziomów rentowności obligacji skarbowych

|
selectedselectedselected
Już nie ma odwrotu od wyższych poziomów rentowności obligacji skarbowych
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rynki finansowe obligacje krajowe - Nie ma odwrotu od wyższych poziomów rentowności obligacji skarbowych.

juz nie ma odwrotu od wyzszych poziomow rentownosci obligacji skarbowych grafika numer 1juz nie ma odwrotu od wyzszych poziomow rentownosci obligacji skarbowych grafika numer 1

Zmiany rentowności polskich obligacji skarbowych

w różnych ujęciach czasu na przestrzeni ostatniego roku wyraźnie kontrastują z zachowaniem długu państw w regionie, czy nawet części rynków bazowych. Wzrost dochodowości polskiego długiego wzdłuż całej krzywej jest widocznie mniejszy aniżeli analogicznych papierów Czech, Węgier, czy USA. Utożsamiamy to z dokonanym w 2020 roku bardzo agresywnym – nawet jak na standardy światowe – złagodzeniem polityki pieniężnej w Polsce. Bieżącym zaś argumentem przemawiającym za utrzymywaniem względnie niskiej dochodowości skarbowych papierów wartościowych jest postawa Rady Polityki Pieniężnej, która wyróżnia się w swojej łagodności wśród banków Europy Środkowo-Wschodniej – tym razem w kwestii studzenia oczekiwań na rychłe podwyżki stóp procentowych w przeciwieństwie do rozpoczęcia cyklu normalizacji polityki pieniężnej podjętej już przez banku centralne Czech i Węgier.

 

juz nie ma odwrotu od wyzszych poziomow rentownosci obligacji skarbowych grafika numer 2juz nie ma odwrotu od wyzszych poziomow rentownosci obligacji skarbowych grafika numer 2

Reklama

 

W obliczu trwających na świecie trendów reflacyjnych

tj. silnego ożywienia w warunkach odmrażania gospodarek skutkującego podwyższoną inflacją i koniecznością reakcji ze strony większości banków centralnych sądzimy, iż moment zacieśniania polityki pieniężnej zbliża się także w Polsce. W konsekwencji uważamy, iż nie ma obecnie odwrotu od wyższych poziomów rentowności obligacji skarbowych.

juz nie ma odwrotu od wyzszych poziomow rentownosci obligacji skarbowych grafika numer 3juz nie ma odwrotu od wyzszych poziomow rentownosci obligacji skarbowych grafika numer 3

 

Normalizacja polityki pieniężnej w Polsce

będzie obejmowała także wygaszenie – wspierającego dotychczas utrzymywanie rentowności na względnie niskich poziomach - programu skupu obligacji przez Narodowy Bank Polski. Liczymy, iż w drugiej połowie roku NBP zakończony operacje outright-buy – tym bardziej, iż w naturalnym sposób program ten powinien wygasać z uwagi na niewielkie, w stosunku do ubiegłorocznych, emisje długu przez Bank Gospodarstwa Krajowego, czy Polski Fundusz Rozwoju. Przed nami zatem powrót na wyższe poziomy rentowności długu skarbowego w Polsce, co częściowo dyskontuje już wycena rynkowa.

Rynki finansowe obligacje krajowe - W średnim terminie – wraz ze zbliżającym się zacieśnianiem polityki monetarnej w Polsce – liczymy na wypłaszczenie krajowej krzywej dochodowości.

Reklama

juz nie ma odwrotu od wyzszych poziomow rentownosci obligacji skarbowych grafika numer 4juz nie ma odwrotu od wyzszych poziomow rentownosci obligacji skarbowych grafika numer 4

Zmiany perspektyw polityki pieniężnej

będą miały wpływ na nachylenie krzywej dochodowości skarbowych papierów wartościowych. Uważamy, iż spread pomiędzy polską 2- i 10-latka, który istotnie powiększył się od ubiegłego roku, będzie systematycznie zmniejszał się w kolejnych kwartałach. Obligacje z krótkiego końca krzywej cechuje bowiem większa wrażliwość na zmiany kosztu pieniądza aniżeli długu o 10-letnim terminie zapadalności – bardziej podatnym na wpływ czynników zewnętrznych. Oczekiwania wypłaszczenia krzywej wspiera także silnie ujemny poziom krajowych krótkoterminowych asset swapów. W drugim kwartale przejściowo były one najniższe w historii świadcząc o potencjale tego segmentu krzywej do przeceny a tym samym wzrostu dochodowości.

 

juz nie ma odwrotu od wyzszych poziomow rentownosci obligacji skarbowych grafika numer 5juz nie ma odwrotu od wyzszych poziomow rentownosci obligacji skarbowych grafika numer 5

Poza oczekiwaniami na normalizację polityki pieniężnej

wpływ pozostałych czynników krajowych na wycenę polskiego długu uważamy za neutralny. Potrzeby pożyczkowe na 2021 rok są sfinansowane w stopniu wyższym niż średnia dla czerwca z lat poprzednich. Fakt, iż Ministerstwo Finansów dysponuje znacząco zwiększoną w pandemii poduszką płynnościową zdolną zmniejszać konieczność przetargów sprzedaży, bądź wykupów jest zaś zdyskontowany. Problemem rynku pozostaną natomiast przejściowe zaburzenia płynnościowe, które mogą uwidaczniać się w szczególności w przypadku podwyższonej zmienności rynków bazowych.

Zważywszy na globalne silne trendy reflacyjne

i wynikającą z nich szybszą od pierwotnych założeń potrzebę pokryzysowej normalizacji polityki pieniężnej zdecydowaliśmy się podwyższyć naszą prognozę wzrostu rentowności 10-latki na koniec roku do 2,15%. Poza wpływem rynków bazowych, oczekiwań na podwyżki kosztu pieniądza w kierunku przeceny SPW oddziaływać będzie także strategia poszukiwania wyższej rentowności (yield searching) przez inwestorów zagranicznych w ramach koszyka długu CEE.

Uważamy, iż obecnie preferowane mogą być papiery węgierskie

Reklama

oferujące wyższą premię w stosunku do polskich obligacji 10-letnich, co oznaczałoby dalsze zmniejszanie udziału inwestorów zagranicznych na polskim rynku długu (obecnie ich udział jest najniższy od 12 lat i wynosi 16,3% ). W kwestii spreadu do Bunda oczekujemy zaś jego stopniowego powiększania w stronę przedpandemicznych poziomów tj. okolic 220 bps.

juz nie ma odwrotu od wyzszych poziomow rentownosci obligacji skarbowych grafika numer 6juz nie ma odwrotu od wyzszych poziomow rentownosci obligacji skarbowych grafika numer 6

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama