Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Izolacja od inflacji: Poruszanie się w środowisku inflacji i rosnących stóp procentowych

|
selectedselectedselected
Izolacja od inflacji: Poruszanie się w środowisku inflacji i rosnących stóp procentowych | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Umiarkowana inflacja może być dobra, szczególnie dla niektórych akcji o dużej wartości. Jednak słowo "inflacja" wywołuje strach w sercach wielu inwestorów. Ci, którzy są na tyle starzy, by pamiętać, mogą myśleć o Stanach Zjednoczonych w latach 70-tych lub o Brazylii i byłej Jugosławii na początku lat 90-tych. Dzisiejsze środowisko jest zupełnie inne. Uważamy, że znajdujemy się w okresie przejściowego wzrostu cen, który będzie trwał miesiącami, a nie trwałej, wysokiej inflacji trwającej latami. Uważamy, że obecna inflacja kosztowa ustąpi miejsca zdrowemu, regenerującemu się środowisku popytowo-pulsacyjnemu, przepełnionemu umiarkowanym wzrostem gospodarczym, który jest korzystny dla wartościowych spółek, w które inwestujemy.

Pod presją

Historia pokazała, że umiarkowana inflacja może być korzystna dla akcji wartościowych, co ilustruje poniższy wykres. Uważamy, że "umiarkowana" inflacja mieści się w przedziale od 2% do 4%. W porównaniu do historycznie niskich stóp inflacji od czasu globalnego kryzysu finansowego (GFC) ponad dekadę temu, może to być szok. Jednakże, umiarkowana inflacja popytowa jest zdrowa i normalna. Inflacja popytowa występuje wtedy, gdy zwiększony popyt konsumentów na produkty pozwala firmom na podniesienie cen. Zwykle zbiega się to z okresem umiarkowanego wzrostu gospodarczego, ponieważ popyt konsumpcyjny stanowi około 70% produktu krajowego brutto (PKB) Stanów Zjednoczonych. Kiedy konsumenci i firmy konsumują więcej, gospodarka rośnie. Stwarza to korzystne środowisko dla wielu spółek o dużej wartości.

Pandemia spowodowała inflację typu cost-push. Koszt czynników produkcji wzrósł z powodu niedoboru składników i siły roboczej. Inwestowanie w firmy, które mogą wchłonąć te wzrosty cen lub przekazać je swoim klientom w postaci wyższych cen bez wpływu na ich udział w rynku jest pierwszą linią obrony w środowisku wypychania kosztów. Z naszego doświadczenia wynika, że mogą to osiągnąć firmy o silnych markach lub takie, na których produkty jest duży popyt i które mają niewiele substytutów. Spółki te mogą również odnieść korzyści, gdy inflacja ustąpi, ponieważ będą mogły nadal pobierać wyższe ceny za swoje produkty, co doprowadzi do wzrostu marży, która może podnieść cenę akcji.

Firmy o małej sile cenowej, takie jak firmy z umowami o stałych cenach lub te, które nie mają silnej marki, mogą mieć trudności z podnoszeniem cen, gdy wzrasta koszt materiałów. Prowadzi to do erozji marży i może osłabić kondycję finansową firmy, obniżając cenę akcji. Takie dogłębne zrozumienie firmy, jej miejsca na rynku oraz wpływu inflacji na jej działalność można uzyskać jedynie poprzez dogłębne badania fundamentalne przeprowadzone przez eksperta branżowego.

Złote lata

Ludzie zazwyczaj kojarzą stopy procentowe z cenami obligacji. Wielu inwestorów może nie brać pod uwagę głębokiego wpływu stóp procentowych na ceny akcji, w szczególności akcji wzrostowych. Stopy procentowe są historycznie niskie od 2009 roku. W tym czasie, ceny akcji z długim terminem przepływów pieniężnych, czyli long duration, poszybowały do zawrotnych poziomów, tworząc złoty okres dla inwestycji we wzrost. W rzeczywistości, indeks S&P 500 jest obecnie na rekordowym poziomie koncentracji akcji wzrostowych w stosunku do akcji wartościowych ze względu na znaczącą przewagę wzrostu nad wartością. 1

Reklama

Chociaż jest mało prawdopodobne, by stopy procentowe powróciły do poziomów obserwowanych w latach 80-tych, oczekujemy, że wkrótce wzrosną. Powinno to znacznie bardziej zaszkodzić akcjom wzrostowym niż spółkom wartościowym o dobrej kondycji finansowej i niskiej dźwigni finansowej. Perspektywa wyższych stóp procentowych ma realne konsekwencje dla inwestorów w aktywa o długim okresie trwania, ponieważ gdy stopa dyskontowa wzrośnie, bieżąca wartość przyszłego strumienia przepływów pieniężnych spadnie, potencjalnie pociągając za sobą cenę akcji. Efekt stóp procentowych jest bardziej widoczny, gdy przyszłe przepływy pieniężne są znacznie większe niż przepływy pieniężne w krótkim terminie. Spółki notowane obecnie przy 30-krotności zysków robią to w oparciu o oczekiwane przepływy pieniężne o bardzo długiej dacie, które mogą być silnie dotknięte wzrostem stóp. Jednakże, akcje o dużej wartości notowane przy relatywnie niskich wielokrotnościach bieżących przepływów pieniężnych lub zysków - gdzie krótkoterminowe strumienie przepływów pieniężnych są większe w stosunku do długoterminowych przepływów pieniężnych - są mniej dotknięte wzrostem stopy dyskontowej i stanowią lepszą obronę w obliczu wzrostu stóp.

Czarny krawat - biały szum

Ożywienie po GFC przyniosło okres bezprecedensowych innowacji technologicznych, co zachęciło do zwiększenia alokacji w akcje wzrostowe. Uważamy, że gospodarka, jak również rynek, wkroczyły w nową fazę. Obecnie widzimy inflację kosztową wywołaną problemami z łańcuchem dostaw związanymi z COVID-19. Wraz z ożywieniem gospodarczym po katastrofie COVID spodziewamy się, że inflacja kosztowa będzie słabnąć, ponieważ regiony odpowiedzialne za dostarczanie surowców do produkcji towarów na sprzedaż zwiększają produkcję, a wyzwania związane z siłą roboczą i logistyką również zanikają. Gospodarka może wówczas przejść do umiarkowanej inflacji popytowej napędzanej przez popyt konsumpcyjny i siłę nabywczą, a w konsekwencji do okresu umiarkowanego wzrostu gospodarczego.

Akcje o dużej wartości, które dobrze radziły sobie w środowisku umiarkowanego wzrostu gospodarczego i inflacji oraz są generalnie lepiej zabezpieczone przed wzrostem stóp procentowych ze względu na krótszy profil czasowy, zapewniają bardzo potrzebną równowagę dla akcji o długim czasie trwania opartych na wzroście i są dobrze przygotowane do zaoferowania jednych z najlepszych stóp zwrotu na rynku, jeżeli wiesz gdzie szukać. Środowisko umiarkowanego wzrostu stanowi również doskonałą podstawę do realizacji planów naprawczych i restrukturyzacyjnych, które odblokowują wartość dla akcjonariuszy, co jest wspólną cechą akcji wartościowych. Zespół inwestycyjny, który od dziesięcioleci ocenia spółki w różnych środowiskach inflacji i wzrostu stóp procentowych wie, jak zignorować biały szum i zająć się tym, co robi najlepiej, czyli identyfikacją spółek, które w mniejszym stopniu podlegają tym wpływom i mogą nadal generować wartość dla akcjonariuszy w różnych środowiskach.

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Franklin Templeton

Franklin Templeton

Franklin Templeton to amerykańska międzynarodowa spółka holdingowa, która wraz ze swoimi spółkami zależnymi jest nazywana Franklin Templeton; jest globalną firmą inwestycyjną założoną w Nowym Jorku w 1947 roku jako Franklin Distributors, Inc.


Reklama
Reklama