Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inwestuj jak najlepsi! Poznaj strategię mistrza świata w tradingu

|
selectedselectedselected

Rozglądasz się za własną strategią inwestycyjną? Poznaj zasady, dzięki którym Larry Williams sięgnął po zwycięstwo w mistrzostwach świata tradingu w 1987 r., jednocześnie ustalając rekordową stopę zwrotu na poziomie blisko 11,5 tys. proc.!

Inwestuj jak najlepsi! Poznaj strategię mistrza świata w tradingu
Opracowanie własne + https://youtu.be/ztk3Ti-4yO4
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Dzięki jego strategii w konkursie zwyciężyła również… jego 16-letnia córka.
  • Po pierwsze Williams skupia się na fundamentach, do czego wykorzystuje dwa narzędzia.
  • Dopiero po przeanalizowaniu podstaw inwestor przechodzi do analizy technicznej.

 

Dalsza część artykułu znajdują się pod materiałem wideo

https://www.youtube.com/watch?v=4cFtmtzZaQU

 

Kim jest Larry Williams?

Larry Williams to postać będąca światową ikoną tradingu, który jest nie tylko autorem wielu książek na temat rynków finansowych, ale również stworzył autorskie wskaźniki analizy technicznej, które są wykorzystywane do dzisiaj. Mowa o Williams' %R, który umożliwia mierzenie poziomu wykupienia i wyprzedania rynku, oraz o Ultimate Oscillator, będący oscylatorem poruszającym się w przedziale 0-100 dający sygnał do kupna (>30 pkt.) lub sprzedaży (70 pkt.<) na podstawie dywergencja. Oprócz jego wkładu w rozwój tradingu Williams zasłynął również jako inwestor, który w 1986 r. zdołał wygrać w mistrzostwach świata w handlu - "World Cup Championship of Futures Trading". Jego strategia inwestycyjna, pozwoliła mu nie tylko zdobyć złoto, ale też ustawić rekordową stopę zwrotu na poziomie 11 376%, która do dzisiaj nie została pobita. Co ciekawe jest ojcem aktorki Michelle Williams, która w 1997 r. mając zaledwie 16 lat również wygrała w tym turnieju, dzięki naśladowaniu strategii taty.

Reklama

 

Czytaj również: Bezstresowe jak inwestowanie na giełdzie. Czy seria zostanie przerwana?

 

Co stoi za sukcesem Williamsa?

Warto przyjrzeć się strategii inwestycyjnej Larrego Williamsa, która przyniosła sukces mu i jego córce, która  wprawdzie została szerzej opisana w jednej z jego książek „How I Made One Million Dollars Last Year Trading Commodities”, jednak nigdy nie została wydana po polsku. Z tego powodu pochylmy się nad jej najważniejszymi zasadami.

Po pierwsze Larry skupia się na fundamentach, po czym dopiero przechodzi do analizy technicznej. Na początku słynny inwestor stara się określić kierunek rozwoju rynku, oraz potencjalne duże ruchy, które mogą się na nim pojawić. Robi to za pośrednictwem raportu COT (ang. Commitment of traders raport) oraz identyfikując spready premium. Dzięki przyjrzeniu się raportowi inwestor może podejrzeć pozycje największych graczy na rynku. Williams wierzy, że to oni mają najlepszy wgląd w przyszłe ruchy rynkowe. Ponadto COT daje wgląd do danych komercyjnych dot. producentów i użytkowników danego towaru. Najlepszy trader z 1987 r. przygląda się znaczącym zmianom, do których dochodzi w pozycjonowaniu handlowym, co pomaga mu identyfikować pojawiające się na rynku trendy.

Drugi z fundamentalnych elementów strategii Williamsa to kwestia identyfikacji spreadów premium, która jest jej bardziej zaawansowanym aspektem. W tym etapie inwestor skupia się na szukaniu kontraktów futures, w których występuje wyraźny spread premium. Ta różnica jest zauważalna gdy kontrakty na bardziej odległe terminy dostawy są wyceniane wyżej niż na bliższe terminy. Tym samym jest wskaźnik poziomu popytu i potencjalnych trendów rynkowych. Larry wykorzystuje tę wiedzę, aby przewidywać, które towary mogą wkrótce zyskać na wartości.

 

Czytaj również: Giełda akcji jak przed pęknięciem bańki internetowej. Niepokojący sygnał

Reklama

 

Jakie narzędzia techniczne wykorzystuje?

Dopiero po przeanalizowaniu fundamentów, na podstawie których tworzy listę obserwacyjną, Larry Williams przechodzi do analizy technicznej, dzięki której może wejść na rynek w odpowiednim momencie. Przede wszystkim słynny inwestor korzysta z 10-tygodniowej średniej kroczącej, jednocześnie trzyma się trendów przez nią wytyczane. Jeżeli średnia wskazuje na trend spadkowy, to Larry zamyka pozycję, zaś gdy widać trend wzrostowy to kupuje. Ponadto najlepszy trader z ’87 r. wykorzystuje w inwestowaniu swój autorski wskaźnik Williams %R, który pokazuje obecne zamknięcie ceny w stosunku do najwyższej i najniższej ceny z określonego okresu. Umożliwia on identyfikowanie warunków wykupienia i wyprzedania na akcjach, co jest jego głównym narzędziem do określenia momentu wejścia i wyjścia z danej transakcji.

Oprócz dwóch powyższych współczynników Larry Williams wspiera się w inwestowaniu  dodatkowymi narzędziami technicznymi. Mowa tu m.in. o wykresie porównawczym akcji, który może dawać sygnał byczy jeżeli jeden towar utrzymuje wsparcie w porównaniu do innych. Dodatkowo w swojej strategii wykorzystywał dni silnego odwrócenia, identyfikujące dni z gwałtowanym odwracaniem cen w kierunku jego idei handlowej, oraz luki cenowe w górę lub dół, które sygnalizują o napływie kupujących lub sprzedających, co wskazuje na silny moment rynku.

 

Czytaj również: Tesla w cieniu groźnego rywala z Chin. Czy Elon Musk przegrywa wyścig?

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama