Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Gorsze wyniki amerykańskich spółek nie napawają optymizmem

|
selectedselectedselected
Gorsze wyniki amerykańskich spółek nie napawają optymizmem | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Sezon wyników amerykańskich spółek za IV kwartał 2022 r. jest już za półmetkiem, a dotychczas opublikowane raporty pozwalają na wyciągnięcie pierwszych wniosków. W minionym tygodniu swoje sprawozdania finansowe za poprzedni kwartał opublikowały takie spółki jak: Walt Disney, Uber Technologies, PayPal HoldingsPhilip Morris International czy PepsiCo.

 

 

Większość sygnałów wskazuje na to, że obecny sezon wyników będzie można ocenić jako nieco rozczarowujący. Po raz pierwszy od IIIQ 2020 r. spółki z indeksu S&P 500 charakteryzować się będą ujemną dynamiką zysków w ujęciu rok do roku. Dane z blisko 70% przedsiębiorstw wchodzących w skład indeksu sygnalizują 4.90% spadek zysku. Wśród sektorów wyodrębnionych w ramach indeksu występują bardzo duże dysproporcje wyników. Na czele zestawienia znajdują się spółki energetyczne, które w 2022 r. korzystały z bardzo dobrej koniunktury, co przełożyło się na wzrost zysków w ostatnim kwartale aż o 57.70%. Bez wątpienia, również dynamika poprawy wyników spółek przemysłowych (36.80%) powinna zadowolić największych malkontentów. Na końcu klasyfikacji znajdują się trzy branże, w przypadku których spadek zysków przekroczył poziom 20%. Najsłabszym sektorem w IV kwartale 2022 r. była branża telekomunikacji (-23.80%). Niewiele lepiej wypadły spółki z segmentu surowców (-23.60%) i dóbr luksusowych (-22.00%). Kolejnym negatywnym symptomem podczas bieżącego sezonu wyników jest odsetek spółek, które przebiły oczekiwania pod względem zysku przypadającego na 1 akcję. Jak na razie 69% firm może pochwalić się zyskami przewyższającymi konsensus rynkowy, podczas gdy średnia 5-letnia wynosi 77%, a wartość dla okresu 10-letniego to 73%.

 

Reklama

Odsetek spółek z wynikiem przewyższającym konsensus rynkowy

Gorsze wyniki amerykańskich spółek nie napawają optymizmem - 1Gorsze wyniki amerykańskich spółek nie napawają optymizmem - 1

Źródło: opracowanie własne, FactSet

 

Największym poziomem negatywnych niespodzianek cechuje się sektor telekomunikacyjny, gdzie blisko 50% spółek wypracowało zysk niższy od oczekiwań rynkowych. Relatywnie słabo na tle całego indeksu wypada branża energetyczna (36% spółek opublikowało zysk niższy od konsensusu rynkowego) i finansowa (33%). Z drugiej strony, bardzo pozytywnie przedstawia się sytuacja w branży użyteczności publicznej, gdzie dotychczas 86% przedsiębiorstw osiągnęło wynik przewyższający oczekiwania. Wysoki odsetek pozytywnych zaskoczeń występuje także w sektorze ochrony zdrowia (77%) i technologii informacyjnej (77%).

 Odsetek spółek w poszczególnych branżach z wynikiem przewyższającym oczekiwania

Reklama

Gorsze wyniki amerykańskich spółek nie napawają optymizmem - 2Gorsze wyniki amerykańskich spółek nie napawają optymizmem - 2

Źródło: opracowanie własne, FactSet

 

Obawy rynkowe mogą budzić jednak przede wszystkim oczekiwania dotyczące przyszłości. Wysokie prawdopodobieństwo spowolnienia gospodarczego bądź nawet recesji w amerykańskiej gospodarce sprawia, że rewizji podlegają dotychczasowe szacunki zysków na kolejne kwartały. W styczniu analitycy zrewidowali o 3.30% w dół oczekiwania dotyczące zysków dla spółek z indeksu S&P 500 w stosunku do swoich przewidywań sprzed miesiąca. Biorąc pod uwagę skalę historycznych rewizji z pierwszych miesięcy kwartału dane te mogą wzbudzać niepokój. Korekta zysku przypadającego na akcję przewyższa średnią w horyzoncie, 5, 10, 15 jak i 20 lat.

 

Skala rewizji zysku dla przedsiębiorstw wchodzących w skład indeksu S&P 500

Reklama

Gorsze wyniki amerykańskich spółek nie napawają optymizmem - 3Gorsze wyniki amerykańskich spółek nie napawają optymizmem - 3

Źródło: opracowanie własne, FactSet

 

Liderem rankingu negatywnych rewizji są sektory: przemysłowy oraz energetyczny, dla których obniżono szacunki zysków odpowiednio o 6.90% i 6.70%. Na przeciwnym biegunie znalazły się spółki z branży użyteczności publicznej, w przypadku których przewidywania się poprawiły (wzrost o 2.30%). Martwić może również redukcja zysku w horyzoncie całego 2023 r. W skali bieżącego roku, analitycy zakładają, że zyski przedsiębiorstw wzrosną o 2.50%, a według przewidywań sytuacja z kwartału na kwartał będzie się poprawiać. W pierwszej połowie 2023 r. należy spodziewać się kontynuacji negatywnego trendu i dalszego spadku zysków o 5.10% i 3.30%. W drugiej połowie roku sytuacja finansowa spółek będzie lepsza, co sprawi, że zyski spółek zaczną przyspieszać i będą charakteryzować się w III i IV kwartale dynamiką na poziomie 3.40% i 10.10%.

Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku przychodów, które ciągle znajdują się w trendzie wzrostowym. Dynamika w IV kwartale kształtowała się na poziomie 4.60%. Wiele spółek jednak rozczarowało analityków, o czym świadczy niższy od średniej 5-letniej (69%) odsetek pozytywnych zaskoczeń (63%). Wśród branż cechujących się najwyższym poziomem niespodzianek in plus znajduje się przede wszystkim sektor użyteczności publicznej (86%) i branża dóbr konsumpcyjnych (77%). Największym rozczarowaniem pod względem przychodów okazały się wyniki spółek z branży surowców (62% spółek opublikowało wyniki poniżej oczekiwań).

 

Reklama

Odsetek spółek w poszczególnych branżach z przychodami przewyższającymi oczekiwania

Gorsze wyniki amerykańskich spółek nie napawają optymizmem - 4Gorsze wyniki amerykańskich spółek nie napawają optymizmem - 4

Źródło: opracowanie własne, FactSet

 

Oczekiwania często rozmijają się z rzeczywistością, ale miarą, która lepiej podkreśla sytuację w poszczególnych sektorach jest dynamika przychodów. W porównaniu do ubiegłego roku spośród 11 branż wchodzących w skład indeksu S&P 500, 8 może pochwalić się wzrostem przychodów.

 

Reklama

Dynamika przychodów spółek w poszczególnych branżach w IV kwartale 2022 r.

Gorsze wyniki amerykańskich spółek nie napawają optymizmem - 5Gorsze wyniki amerykańskich spółek nie napawają optymizmem - 5

Źródło: opracowanie własne, FactSet

 

Dwucyfrową skalę przyrostu przychodów udało się wypracować tylko spółkom z branży energetycznej (14.00%). Na podium, a jednocześnie blisko 10% progu znalazły się także spółki z sektora dóbr luksusowych (9.80%) i spółki przemysłowe (9.80%). Zdecydowanym outsiderem w zestawieniu są spółki z branży użyteczności publicznej, które zanotowały w IV kwartale 2022 r. spadek przychodów sięgający 14.50%.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


WealthSeed null

WealthSeed

WealthSeed to prosta i bezpieczna aplikacja mobilna łącząca jedną z najszerszych ofert inwestycyjnych z funkcją finansów osobistych. To bezpieczna rozwiązanie z licencją i pod nadzorem KNF, z zabezpieczeniem środków klientów Bankowym Funduszem Gwarancyjnym i z najnowszymi rozwiązaniami uwierzytelniającymi klienta, w tym biometrią. -Światowe akcje i ETFy - możliwość efektywnego zakupu za darmo -Darmowe konto PLN, EUR i USD z polskim nr IBAN -Korzystna natychmiastowa wymiana walut -Fundusze inwestycyjne – 0% prowizji za zakup i do 30% niższe koszty stałe Wszystko w jednej wygodnej aplikacji!


Reklama
Reklama