Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Główne ryzyka dla Molecure: min. ład korporacyjny, konkurencja, patenty, dotacje, waluty

|
selectedselectedselected
Główne ryzyka dla Molecure: min. ład korporacyjny, konkurencja, patenty, dotacje, waluty  | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W tej sekcji przedstawiamy główne ryzyka dla Molecure. Ryzyko makroekonomiczne i ryzyko zmieniających się trendów w partneringu i biotechnologii. Otoczenie makroekonomiczne i trendy w biotechnologii wpływają zarówno na rynek umów partneringowych jak również na potencjał cząsteczek rozwijanych przez Molecure. Również zmiany w trendach partneringowych – np. potencjalne zmniejszenie zainteresowania immunoonkologią lub chorobami fibrotycznymi (sarkoidoza, IPF) może mieć negatywny wpływ na potencjał spółki do podpisywania umów partneringowych.

Ryzyko niepowodzeń i opóźnień w projektach badawczo-rozwojowych. Projekty biotechnologiczne charakteryzują się z natury statystycznie wysokim ryzykiem niepowodzenia. Istnieją ryzyka typowe dla projektów na wczesnym etapie rozwoju ukierunkowanych na nowe cele białkowe, np. nieznany jest mechanizm działania YKL-40 i istnieje ryzyko translacyjne oraz proof-of-concept z powodu częściowej jedynie homologii pomiędzy gatunkami (białko YKL-40 człowieka vs. BRP-39 myszy); w platformie SMR cele są trudne i zbadane w niewielkim stopniu, leki bezpośrednio modyfikujące funkcję RNA nie są też zwalidowane klinicznie. Zgodnie z różnymi źródłami, prawdopodobieństwo powodzenia badań klinicznych (od fazy 1 do akceptacji) mieści się w okolicach 7-18%. W związku z tym, istnieje znaczące ryzyko, że projekty Molecure mogą zakończyć się niepowodzeniem na pewnym etapie rozwoju.

Ryzyko patentowe i prawne. Ochrona patentowa jest kluczowa w biotechnologii. Zgłoszenie patentowe dotyczące inhibitorów arginazy, w tym kandydata klinicznego OATD-02, zostało złożone przez Molecure w USA w 2016 roku, podczas gdy aplikacje dotyczące ludzkich inhibitorów chitynazy, w tym kandydata klinicznego OATD-01, zostały złożone w latach 2015 i 2016. Zgodnie z regulacjami prawnymi dotyczącymi ochrony patentowej, patent dotyczący projektu OATD-01 (platforma chitynazy) jest ważny do 2035 roku (dla IPF i potencjalnie sarkoidozy do roku 2040), podczas, gdy projekt OATD-02 (platformy arginazy) jest ważny do roku 2036. W zakresie pozostałych projektów, będących na wczesnym etapie rozwoju, wciąż istnieje ryzyko, że osoby trzecie mogą wnosić roszczenia związane z własnością intelektualną.

Dostępność dotacji. Molecure współfinansuje do 50-80% wydatków na badania i rozwój z dotacji – głównie dotacji UE. Zmniejszona dostępność dotacji w przyszłości może zwiększać ryzyko emisji akcji i negatywnie wpływać na projekty spółki.

Ryzyko emisji akcji. Biotechnologia jest kapitałochłonną branżą. Rozwiązanie umowy partneringowej na OATD-01 przez Galapagos skomplikowało sytuację finansową Molecure. Mimo ponad 80 mln zł gotówki na koncie (nasza prognoza na koniec czerwca 2022) spółka nie będzie w stanie z własnych środków sfinansować dwóch równolegle prowadzonych badań klinicznych (2 faza OATD-01 i 1 faza OATD-02) i może w perspektywie najbliższych kwartałów wyjść na rynek z emisją akcji.

Reklama

Ryzyko podaży akcji. Uważamy, że istnieje pewne ryzyko podaży akcji ze strony Pana Michała Sołowowa, który posiada 30% udziałów w spółce, podczas gdy według naszych obliczeń średnia cena, po której dokonywał zakupu akcji wynosiła poniżej PLN 5 za akcję. Naszym zdaniem, jednak ryzyko to przy obecnej wycenie jest niższe niż przez informacją o rozwiązaniu umowy partneringowej przez Galapagos, która wywołała duży spadek kursu akcji Molecure.

Ryzyko walutowe. Część wydatków Molecure na badania i rozwój – koszty usług osób trzecich związane z badaniami przedklinicznymi i klinicznymi są denominowane w USD i EUR. Z drugiej strony, przychody spółki osiągane z potencjalnych przyszłych umów partneringowych będą denominowane w USD lub E

Konkurencja. Biotechnologia jest wysoce konkurencyjną branżą. Konkurencja dotyczy innych projektów na te same cele molekularne (arginazy i chitynazy) lub wskazania terapeutyczne (np. onkologia, sarkoidoza, IPF i NASH).

Ład korporacyjny. Zidentyfikowaliśmy także potencjalne ryzyko ładu korporacyjnego związane z zaangażowaniem CEO Molecure w wehikuły inwestycyjne inwestujące w spółki z obszaru life science. Zgodnie z informacjami od Zarządu spółki oraz bezpośrednio od Prezesa spółki, postrzegamy rolę Pana Szumowskiego w tych spółkach jako pasywnego inwestora poprzez wehikuły inwestycyjne, w których pełni funkcję Prezesa. Żaden z tych wehikułów nie jest zaangażowany w projekty związane z opracowywaniem leków. Ponadto Life Science Innovations (fundusz seed na wczesnym etapie rozwoju) zakończyło fazę inwestycyjną i pasywnie oczekuje na możliwości wyjścia z inwestycji. W związku z tym, Prezes Zarządu jest w pełni zaangażowany w sprawy Molecure, a Zarząd spółki uznaje to ryzyko za nieistotne.

 

 

Reklama

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama