Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Fed nie przewiduje recesji w USA. Akcje Meta Platforms zaliczają potężny wzrost

|
selectedselectedselected
Fed nie przewiduje recesji w USA. Akcje Meta Platforms zaliczają potężny wzrost | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Środowa sesja w Europie w oczekiwaniu na posiedzenie Fed miała niezwykle nierówny charakter. Kierunek ruchu był podobny – otwarcie miało miejsce lekko poniżej zera, potem przez większość dnia spadki były pogłębiane, a przed amerykańskim otwarciem rozpoczynało się odbicie, ale finalne wyniki były bardzo różne. Najsłabszy spośród głównych indeksów CAC40 spadł o 1,35% na fali wyprzedaży Louis Vuitton (-5,15%, wyniki grupy pokazały m.in. spadek przychodów w USA) i innych spółek z sektora dóbr luksusowych. Mniejsze straty miały miejsce na Stoxx 600 (-0,53%) czy DAX (-0,49%). Bardzo pozytywnie zachowywał się natomiast hiszpański IBEX, który zyskał 0,85%, minimalnie rosło również włoskie FTSE MiB. Kurs EURUSD odbijał, a po okresie konsolidacji w połowie dnia wykonał ruch w stronę 1,11 w trakcie konferencji J. Powell’a.

 

WIG20 spadł o 0,82%, mWIG40 o 1,05%, a sWIG80 o 0,41%. Na plusie zamykały się tylko cztery spółki głównego indeksu, przecena miała bardzo szeroki i równy charakter – najsłabsze LPP traciło 2,58%, więcej niż 2% niżej zamknęło się jeszcze tylko JSW. W mWIG40 takich spółek było już sześć, najsilniej korygowało się CI Games (-4,85%), a poza nim Develia (-2,83%) i Budimex (-2,78%). Po niezwykle silnej pierwszej połowie lipca (i dziesięciu miesiącach silnych wzrostów) indeks WIG_Nieruchomości prawdopodobnie odnotuje drugi spadkowy tydzień i może rozpoczynać wyraźniejszą korektę.

 

S&P500 spadło o 0,02%, a NASDAQ o 0,12%. Niełatwo byłoby wskazać poprzednie posiedzenie, gdy decyzja FOMC i konferencja prezesa Fed wywołały tak mało emocji. Oczywiście towarzyszyło im chwilowe podniesienie zmienności, ale finalny wpływ na zachowanie głównych aktywów był bardzo niewielki. Jerome Powell pozostawił otwartą furtkę do kolejnych podwyżek, powiedział, że Rezerwa Federalna nie przewiduje już recesji w USA, odrzucił sugestię, że Fed może przejść w tryb podwyżek co dwa posiedzenia, podkreślając, że kolejny ruch we wrześniu jest jak najbardziej możliwy. Rynek wciąż słyszy jednak to, co chce, trzymając się przekonania, że napływające dane, przede wszystkim inflacyjne, pozwolą na wstrzymanie się od kolejnych ruchów. Wyceny prawdopodobieństwa wrześniowej podwyżki wzrosły minimalnie, do 22%, rentowności na długim końcu spadały, stracił dolar.

Reklama

 

W godzinach porannych rosną rynki azjatyckie, oczekujemy pozytywnego rozpoczęcia handlu w Polsce i Europie. Po wzroście Meta Platforms o 6,84% w handlu posesyjnym rysuje się dobry dzień dla NASDAQ – spółka Marka Zuckerberga zaprezentowała przychody powyżej oczekiwań i optymistyczne prognozy (w 3Q2023 oczekuje ich dynamiki powyżej 15% r/r, co byłoby pierwszym dwucyfrowym wzrostem od 4Q2021). Przebieg dnia nie jest jednak przesądzony, na skalę wzrostów wpływ będą miały wstępne dane o amerykańskim PKB w 2Q2023 (prognozy: 1,8% k/k saar) i statystyki zamówień na dobra trwałego użytku. Najważniejszym puntkem dnia będzie oczywiście konferencja po posiedzeniu EBC, podczas której przekonamy się, w jakim stopniu pogarszające się w szybkim tempie perspektywy europejskiej gospodarki wpłyną na determinację Banku, by kontynuować cykl. Pozostajemy też w najważniejszej fazie sezonu wynikowego – w trakcie dnia raporty opublikują m.in. BNP, Shell, McDonald’s, MasterCard, Intel, Ford, Honeywell i Bristol-Myers.

Zobacz także: Konferencja prezesa Fed - podniesiemy stopy procentowe w USA, albo nie podniesiemy. Dolar traci po słowach Powella

 

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Kamil Cisowski

Kamil Cisowski

Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada licencję Maklera Papierów Wartościowych oraz tytuł CFA. Karierę rozpoczął w 2008 r., a doświadczenie zdobywał w Departamencie Skarbu Raiffeisen Bank Polska, w Domu Maklerskim X-Trade Brokers oraz w PKO Banku Polskim. Od września 2015 r. w MetLife TFI odpowiadał za makroalokację w funduszach zagranicznych, komunikację inwestycyjną, a także rozwój oferty produktowej. Pracę w Domu Inwestycyjnym Xelion rozpoczął w 2017 r.


Reklama
Reklama