Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

EBC zmieni stopy procentowe? Co może stać się z kursem EUR/PLN oraz rentownością polskich obligacji?

|
selectedselectedselected
EBC zmieni stopy procentowe? Co może stać się z kursem EUR/PLN oraz rentownością polskich obligacji? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Najistotniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowana na piątek publikacja wstępnych kwietniowych wyników badań koniunktury w najważniejszych europejskich gospodarkach. Oczekujemy, że zagregowany indeks PMI w strefie euro zmniejszył się w kwietniu do 49,8 pkt. wobec 53,2 pkt. w marcu, co będzie korektą po silnym wzroście wskaźnika w ub. miesiącu. W kierunku pogorszenia koniunktury oddziaływało również zwiększenie obostrzeń w niektórych krajach obszaru wspólnej waluty.

Niewielki spadek wskaźnika zaobserwujemy również w niemieckim przetwórstwie (do 65,0 pkt. w kwietniu z 66,0 pkt. w marcu)

Nasze prognozy wyników badań koniunktury w strefie euro kształtują się poniżej konsensusu, a tym samym ich materializacja będzie lekko pozytywna dla złotego. Kolejnym ważnym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowane na czwartek posiedzenie EBC.

Oczekujemy,

że EBC utrzyma niezmieniony poziom stóp procentowych w strefie euro. W trakcie konferencji po posiedzeniu najprawdopodobniej poruszona zostanie kwestia prognozowanego tempa skupu aktywów w ramach programu luzowania ilościowego. Oczekujemy, ze obserwowana w ostatnich tygodniach większa skala zakupów (w celu przeciwdziałania wzrostowi rentowności obligacji w strefie euro) zostanie utrzymana. Podtrzymujemy nasz scenariusz, zgodnie z którym EBC dokona kalibracji programu PEPP i przedłuży go przynajmniej do końca 2022 r. zwiększając jego skalę do 2250 mld EUR. Taka decyzja nie zostanie jednak podjęta w tym tygodniu.

Oczekujemy,

że konferencja EBC będzie neutralna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji. W tym tygodniu poznamy dane nt. amerykańskiego rynku nieruchomości. Oczekujemy, że dane dotyczące sprzedaży nowych domów (884 tys. w marcu wobec 775 tys. w lutym, wzrost o 14,3% m/m) oraz sprzedaży domów na rynku wtórnym (6,16 mln w kwietniu wobec 6,22 mln w marcu, spadek o 1,3% m/m) wskażą na mieszany obraz aktywności na amerykańskim rynku nieruchomości. Uważamy, że publikacje danych z USA będą neutralne dla rynków finansowych.

W środę poznamy marcowe dane o zatrudnieniu i przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw w Polsce

Prognozujemy, że dynamika zatrudnienia zwiększyła się w marcu do -1,2% r/r wobec -1,7% w lutym z uwagi na efekty niskiej bazy sprzed roku związanej z wybuchem pandemii COVID-19. Oczekujemy, że dynamika przeciętnego wynagrodzenia zwiększyła się w marcu do 5,5% r/r wobec 4,5% w lutym. Publikacja danych o zatrudnieniu i przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw, choć istotna dla prognozy dynamiki konsumpcji prywatnej w I kw., będzie w naszej ocenie neutralna dla kursu złotego i rynku długu.

W środę opublikowane zostaną dane o marcowej produkcji przemysłowej w Polsce

Reklama

Prognozujemy, że wzrost produkcji przemysłowej przyspieszył do 14,7% r/r wobec 2,7% w lutym. Do zwiększenia dynamiki produkcji przyczyniły się efekty niskiej bazy i korzystne efekty kalendarzowe. Czynnikiem ryzyka w dół dla naszej prognozy są natomiast narastające bariery podażowe w polskim przetwórstwie. Nasza prognoza dynamiki produkcji przemysłowej kształtuje się powyżej.

Wpływ przedłużonych restrykcji na konsumpcję będzie umiarkowany 2 konsensusu rynkowego (13,1%), tym samym jej materializacja byłaby lekko pozytywna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

W czwartek opublikowane zostaną dane o sprzedaży detalicznej w Polsce,

która naszym zdaniem wzrosła w marcu o 15,5% r/r wobec spadku o -2,7% w lutym. Szybkiemu wzrostowi sprzedaży detalicznej w ujęciu r/r sprzyjały efekty niskiej bazy sprzed roku związane z zamknięciem galerii handlowych w II poł. marca 2020 r. Nasza prognoza dynamiki sprzedaży detalicznej kształtuje się powyżej konsensusu rynkowego (9,9%), tym samym jej materializacja byłaby lekko pozytywna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacj

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama