Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dług korporacyjny sięga rekordowych poziomów! Jakie będą konsekwencje?

|
selectedselectedselected
Dług korporacyjny sięga rekordowych poziomów! Jakie będą konsekwencje? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

WYSOKI DŁUG KORPORACYJNY:

Zadłużenie firm jako procent PKB na całym świecie jest bliskie 100%, tak samo duże jak dług publiczny (105%) i znacznie powyżej gospodarstw domowych (65%). Ma to ważne konsekwencje, m.in. dla Chin i rentowności obligacji (patrz niżej), ale nie należy jednocześnie przesadzać. Poziom zadłużenia spada wraz z odbiciem PKB i zysków przedsiębiorstw. Koszty finansowania pozostają bardzo niskie, a spready obligacji korporacyjnych niewielkie. Wskaźniki niewypłacalności spółek utrzymują się poniżej 4%, nawet w przypadku najbardziej ryzykownych obligacji śmieciowych, indeks napięć finansowych Fed jest najniższy, a amerykańskie korporacje mają rekordowe 1,8 biliona dolarów w gotówce.

 

CHINY: 

Chiny mają zdecydowanie najwyższy na świecie poziom zadłużenia przedsiębiorstw (patrz wykres), ale odnotowały drugą co do wielkości redukcję od zeszłego roku, ponieważ gospodarka odbiła się od dna, a władze zaostrzyły kontrolę sektora nieruchomości – zgodnie z polityką „trzech czerwonych linii". To stawia problemy drugiego co do wielkości dewelopera Evergrande (03333.HK) i jego 300 miliardów dolarów długu w ciekawym kontekście. Uważamy, że Chiny mają narzędzia do zarządzania tą kwestią - z bardzo wysoką stopą oszczędności, kontrolą kapitału, bankami państwowymi i większością zadłużenia w lokalnej walucie.

 

NISKIE ZYSKI OBLIGACJI: 

Rekordowe poziomy zadłużenia są powodem, dla którego rentowność obligacji jest ułamkiem poziomów obserwowanych wcześniej i prawdopodobnie wzrośnie ona tylko nieznacznie. Gospodarki nie mogą zarządzać jeszcze bardziej. Istnieją inne powody utrzymujące niskie stopy zwrotu i pomagające w wycenach. Od starzejących się społeczeństw (kupowanie obligacji na emeryturę), przez rozwój technologii (ograniczenie inflacji) i samą skalę obligacji posiadanych przez banki centralne (wypieranie prywatnych inwestorów), ale wysoki poziom zadłużenia jest z pewnością jednym z powodów.

Reklama

 

Groźne konsekwencje korporacyjnego zadłużenia - 1Groźne konsekwencje korporacyjnego zadłużenia - 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


eToro null

eToro

eToro zostało założone w 2007 roku w celu globalnego otwarcia rynków inwestycyjnych, aby każdy mógł handlować i inwestować w prosty oraz przejrzysty sposób. Platforma eToro umożliwia ludziom inwestowanie w wybrane przez nich aktywa, od akcji i towarów po kryptowaluty. Jesteśmy globalną społecznością ponad 20 milionów zarejestrowanych użytkowników, którzy dzielą się swoimi strategiami inwestycyjnymi, ponieważ platforma daje możliwość kopiowania działań tych użytkowników, którzy odnieśli największy sukces. Dzięki prostej i intuicyjnej obsłudze użytkownicy mogą z łatwością kupować, przechowywać i sprzedawać aktywa, monitorować swój portfel w czasie rzeczywistym oraz dokonywać transakcji w dowolnym momencie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

eToro to platforma inwestycyjna obejmująca wiele aktywów. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autora możesz obserwować na LINKEDIN | FACEBOOK TWITTER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Reklama
Reklama