Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Decyzja Fed i indeksy ruszają na południe. S&P500 i Nasdaq tąpnęły

|
selectedselectedselected
Decyzja Fed i indeksy ruszają na południe. S&P500 i Nasdaq tąpnęły  | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Tydzień, w którym jest Fed, zwykle jest ciekawy. Tak też było tym razem, chociaż nie można powiedzieć, żeby J. Powell wlał optymizm w serca inwestorów. Wręcz przeciwnie – po decyzji i jego wystąpieniu indeksy ruszyły na południe. S&P500 stracił aż 2,3%, natomiast technologiczny NASDAQ 2,7%. W Europie Zachodniej spadki były podobnego kalibru, przekraczając 2%.

 

Posiedzenie FOMC koniec końców miało bardziej jastrzębie zabarwienie i to pomimo braku zmian stóp procentowych. Utrzymanie ich w przedziale 5,25-5,50% było jednak oczekiwane przez rynek. Fed jednak widzi gospodarkę w jasnych barwach. Podwyższył prognozę PKB, ale i inflacji PCE, natomiast zmniejszył prognozę stopy bezrobocia. Większość, czyli 12 członków FOMC chciałaby jeszcze raz podnieść stopy, natomiast 7 członków widzi już potrzebę ich stabilizacji. W komunikacie po posiedzeniu podkreślano też determinację Fedu w sprowadzeniu inflacji do 2-procentowego celu. Potencjalne dodatkowe zaostrzenie polityki pieniężnej będzie zależało od napływających danych, ale te rynek ocenia jako dobre, a po najnowszych prognozach Fedu widać, że członkowie FOMC również są takiego zdania. Dodatkowo, w reakcji na zapewnienia Powella, że są w stanie dalej zaostrzać politykę, jeśli zajdzie taka potrzeba, eurodolar ruszył wyraźnie w dół. Następnego dnia jeszcze na rynek spłynęła informacja o małej liczbie nowych bezrobotnych, co jeszcze bardziej utwierdziło rynek w konieczności dodatkowej podwyżki stóp.

 

Na tym tle warszawska giełda nawet nie prezentowała się tak źle. Spadki przekraczały tylko 1% - WIG, WIG20 i mWIG40 spadły po ok. 1,3%, a sWIG80 zniżkował o 0,9%. Być może polskim aktywom nieco pomogły lepsze dane o sprzedaży detalicznej. Faktem jednak jest, że i tak od sierpnia korekta trwa i zakończyć się nie chce. W gronie dużych spółek wystąpiły spore dywergencje. Świetne wyniki i outlook na drugą połowę roku wspomogły akcje LPP (+6%), ale pozostali detaliści wypadli blado. Allegro zniżkowało o prawie 7%, Pepco o 4,2%, a Dino o 2,4%. Dodatkowo indeks dociążyły banki. Mimo dobrych recenzji gry CP: Phantom Liberty, CD Projekt doświadczył realizacji zysków, spadając o 3,6%. Wśród średnich spółek dobry tydzień zanotowały akcje 11bit, Autopartnera, Livechatu czy Budimexu, ale jednak zdecydowanie więcej spółek była na minusie. Mocną korektę zaliczył sektor deweloperski.

Reklama

 

W tym tygodniu na rynek spłynął już nieco lepszy od oczekiwań indeks Ifo z Niemiec. W dalszej części danych makro również nie będzie brakować. Przede wszystkim istotny będzie wstępny szacunek inflacji konsumenckiej w strefie euro za wrzesień. GUS poda także szacunek inflacji CPI w Polsce. Z USA źródłem wiedzy o cenach będzie raport o wydatkach i dochodach Amerykanów ze wskaźnikiem PCE i PCE Core. Poza tym zaplanowano publikację dynamiki zamówień na dobra trwałe oraz szeregu indeksów koniunktury w przemyśle czy deweloperce, na czele z indeksem Chicago PMI.

 

Zobacz także: Rosja sprytnie omija sankcje, to zaburza rynek ropy naftowej i ceny paliw

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


MM Prime TFI

MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.


Reklama
Reklama