Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dane z rynku pracy wyznaczą koniec spadków? Na krajowym parkiecie tylko sWIG80 podskoczył

|
selectedselectedselected
Dane z rynku pracy wyznaczą koniec spadków? Na krajowym parkiecie tylko sWIG80 podskoczył | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Czwartkowa sesja rozpoczęła się w Europie od wzrostów na wszystkich głównych rynkach, ale właściwie tylko w Londynie i Madrycie zdołały one z siebie wykrzesać jakąkolwiek kontynuację ruchu w górę. Na większości kontynentu obserwowaliśmy trend boczny po obu stronach środowego zamknięcia. Kurs EURUSD przetestował w trakcie dnia ponownie poziom 1,05, ale po neutralnym odczycie tygodniowych danych o wnioskach o zasiłek w USA (207 tys. nowych wniosków) odrobił straty i kończył dzień w okolicy 1,0550. Stopy zwrotu głównych indeksów wahały się od -0,2% (DAX) do 0,60% (IBEX).

 

 

WIG20 spadł o 0,78%, mWIG40 o 1,14%, tylko sWIG80 wzrósł o 0,27%. Bardzo poważnymi obciążeniami dla głównego indeksy były Orlen (-2,06%) i CD Projekt (-6,16%). Notowania producenta gier po premierze Widma Wolności pozostają wolatylne. Według ujawnionych po sesji informacji dodatek do Cyberpunka sprzedał się już w 3 mln egzemplarzy, spełniając przedpremierowe oczekiwania. Konferencja prezesa NBP, A. Glapińskiego, choć niezwykle odległa od standardów przyjętych na świecie w warstwie merytorycznej, nie wpłynęła znacząco na notowania banków ani kurs EURPLN. Wygłoszony przez niego manifest polityczny nie pomaga w naszej ocenie w najmniejszym stopniu określić dalszej ścieżki obniżek stóp procentowych. Oceniamy, że będzie ona w olbrzymim stopniu zależna od wyniku wyborów.

Reklama

 

Po burzliwej sesji S&P500 i NASDAQ wybroniły się z wcześniejszych, głębokich spadków, by finalnie stracić zaledwie 0,13% oraz 0,12%, co może napawać ograniczonym optymizmem przed sesją dzisiejszą, o ile dane z rynku pracy okażą się zgodne z oczekiwaniami lub od nich gorsze. Środową wyprzedaż kontynuowała ropa przy niezwykle aktywnym handlu na rynku instrumentów pochodnych, drastycznym wzroście wycen zmienności surowca i poszerzeniu spreadu między premiami opcji put i call do najwyższych poziomów od czerwca. Ruch spadkowy, wciąż nie do końca w naszej ocenie wytłumaczalny z perspektywy fundamentalnej, ewidentnie wywołał efekt kuli śniegowej na nadmiernie wykupionym rynku, natomiast spodziewamy się, że zbliżamy się do jego końca, a ceny wkrótce powrócą do wzrostów.

 

Zobacz także: Kursy walut 06.10.: ależ szarpnęło głównymi walutami! Kurs waluty na łopatkach!

 

W godzinach porannych lekko rośnie większość rynków azjatyckich, bardzo silnie natomiast Hang Seng. Kontrakty na amerykańskie indeksy są stabilne, na dwie godziny przed startem handlu wydaj się, że otwarcie w Europie i Polsce będzie miało miejsce na lekko dodatnich poziomach. Ekonomiści prognozują, że zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło we wrześniu o 171 tys. osób. Oceniamy, że rynek powinien „poradzić sobie” z odczytami do 200 tys. osób, które skutkowałyby co najwyżej jednodniową korektą i ruchem w górę na rentownościach obligacji 10-letnich do okolic 4,80-4,85%. Poziomy 250 tys. lub wyższe mogą jednak wywołać prawdziwy atak na granicę 5% i skutkować wyznaczeniem nowych dołków rozpoczętego w sierpniu ruchu spadkowego. Niezależnie od przebiegu sesji uważamy, że zbliżamy się do jego końca, dane zadecydują głównie o tym, na jakich poziomach zostaną zarysowane minima. Gdyby okazały się niższe od oczekiwań, ruch w górę na giełdach mógłby rozpocząć się już dzisiaj.

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Kamil Cisowski

Kamil Cisowski

Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada licencję Maklera Papierów Wartościowych oraz tytuł CFA. Karierę rozpoczął w 2008 r., a doświadczenie zdobywał w Departamencie Skarbu Raiffeisen Bank Polska, w Domu Maklerskim X-Trade Brokers oraz w PKO Banku Polskim. Od września 2015 r. w MetLife TFI odpowiadał za makroalokację w funduszach zagranicznych, komunikację inwestycyjną, a także rozwój oferty produktowej. Pracę w Domu Inwestycyjnym Xelion rozpoczął w 2017 r.


Reklama
Reklama