Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy warto pozyskać kapitał na rozwój i stać się spółką publiczną?

|
selectedselectedselected

W 2023 r. na Głównym Rynku GPW zadebiutowało 10 spółek. Największym IPO był debiut Murapolu, którego akcjonariusze sprzedali akcje za 403,9 mln zł. Pozostałe debiuty to przejście na główny parkiet z rynku NewConnect. Wśród nowych emitentów pojawiły się m.in. po dwie spółki z branży IT (Passus, Xplus), gamedev (Movie Games, Drago Entertainment) i medTech (Scope Fluidics, Genomtec).

Rynek IPO i SPO w 2023 roku
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Największą transakcję typu SPO w 2023 r. przeprowadziła Polenergia pozyskując łącznie 750,0 mln PLN. Na drugim miejscu uplasowała się obuwnicza spółka - CCC, która pozyskała łącznie 505,5 mln PLN. W 2023 r. na Głównym Rynku GPW odnotowano 12 transakcji ABB o łącznej wartości blisko 3,9 mld PLN. Najlepszym transakcyjnie okresem okazał się II kwartał, w którym zamknięto transakcje o łącznej wartości 2,3 mld PLN. Drugi kwartał 2023 roku był również najlepszy pod względem liczby przeprowadzonych ABB, wówczas przeprowadzono 6 transakcji (Allegro, XTB, Mo-Bruk, Wittchen, Scope Fluidics, Creotech Instruments). W pozostałych kwartałach roku zamknięto po dwie transakcje typu ABB (I kwartał: Movie Games, Bioceltix); III kwartał: Grupa Pracuj, Bioceltix), natomiast w ostatnim kwartale 2023 r. przeprowadzono transakcje na akcjach Allegro oraz Auto Partner.

 

Zdaniem ekspertów: Czy warto pozyskać kapitał na rozwój i stać się spółką publiczną?

Podjęcie decyzji o emisji akcji i debiucie giełdowym (IPO) bywa wyzwaniem dla prywatnych właścicieli spółek. Pomimo, że mają potrzebę pozyskania kapitału na rozwój firmy, to często pojawia się obawa o podzieleniu się władzą z inwestorami. Poza tym są jeszcze dodatkowe wymogi związane z raportowaniem, kosztami i utrzymywaniem przynajmniej poprawnych relacji inwestorskich. Z drugiej strony rozum podpowiada, że skoro wciąż notowanych w Polsce jest prawie 800 spółek (rynek regulowany i NewConnect), to korzyści z bycia spółką publiczną przeważają nad ujemnymi stronami tego przedsięwzięcia.

(…) Preferencje właścicieli mogą się różnić – prywatność i brak obowiązku dzielenia się informacjami z szerszym otoczeniem przekonają do wyboru partnera private equity. Ścieżka giełdowa daje większą swobodę i pozwala prowadzić kolejne emisje gdy będzie potrzeba albo umożliwi sprzedaż własnego pakietu w kolejnych latach - Dariusz Tenderenda Członek Zarządu Domu Maklerskiego Navigator S.A.

Rok 2023 był bardzo, bardzo dobry, szczególnie w odniesieniu do rynku polskiego. Mam na myśli zarówno polskie akcje, polskie obligacje, jak i złotego. Ta bardzo dobra sytuacja na rynkach w roku 2023 była związana m.in. z sytuacją z roku 2022, który z kolei był bardzo słaby. Od października 2022 roku trwa jednak trend wzrostowy, który jest kontynuowany i prawdopodobnie będzie kontynuowany w pierwszych miesiącach roku 2024.

Reklama

Gdyby spojrzeć od strony analizy fundamentalnej, większość firm notowanych na GPW ma potencjał wzrostowy od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent. Bez względu w zasadzie na to, jakie sektory reprezentują. Naszym zdaniem łatwiej jest wskazać sektory, gdzie inwestorzy nie szukają obecnie szans, niż te, gdzie te szanse są, gdyż w tym drugim przypadku w każdym sektorze są spółki mniej lub bardziej niedowartościowane - Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI

 

Zobacz także: Uwaga na weksle inwestycyjne! UOKiK nałożył kary na oferujących

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dom Maklerski Navigator

Dom Maklerski Navigator

Zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem. Skupia się na pozyskiwaniu kapitału dla średnich i dużych firm na rynku kapitałowym. Poprzez kompleksową ofertę usług w zakresie publicznych i prywatnych emisji akcji oraz obligacji, pozyskujemy kapitał od OFE, TFI, Asset Management, Towarzystw Ubezpieczeniowych, zamożnych inwestorów prywatnych oraz od inwestorów indywidualnych. Zespół przeprowadził ponad 35 transakcji na GPW (IPO, SPO, przejęcia odwrotne / fuzje) o łącznej wartości ponad 4 mld PLN oraz ponad 100 emisji obligacji o łącznej wartości przekraczającej 1,2 mld PLN. DM Navigator jest również liderem funkcji agenta emisji dla obligacji korporacyjnych – rejestrujemy w KDPW najwięcej obligacji korporacyjnych z wszystkich domów maklerskich. DM Navigator jest liderem rynku w zakresie usługi prowadzenia Rejestru Akcjonariuszy. Prowadzenie Rejestru powierzyło nam już ponad 3 000 spółek!


Reklama
Reklama