Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czerwono na GPW. To już drugi z rzędu miesiąc głębszych spadków

|
selectedselectedselected
Czerwono na GPW. To już drugi z rzędu miesiąc głębszych spadków | FXMAG INWESTOR
Michal Wozniak/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

We wrześniu słabe nastroje na rynkach akcji utrzymywały się praktycznie przez cały miesiąc, przy czym główna fala przeceny indeksów miała miejsce w drugie połowie miesiąca. Tematem numer jeden, który stał za korektą na giełdach, były rosnące rentowności obligacji skarbowych za oceanem. Wybicie rentowności amerykańskich 10-latek ponad sierpniowe szczyty w połowie września i ich rajd w kolejnych tygodniach w kierunku 5% dały się istotnie we znaki akcjom.

W ciągu miesiąca popularny indeks mierzący nastroje na giełdach Fear & Greed Index szybko zszedł z poziomów chciwości na ekstremalny strach. Koniec końców złą reputację września, jako najsłabszego miesiąca dla rynków akcji, „udało się” w tym roku podtrzymać.

 

 

Reklama

Indeks S&P500 stracił w ostatnim miesiącu blisko 5%, kończąc cały kwartał 4% poniżej poziomu z końca czerwca. Od początku roku indeks nadal rośnie o przyzwoite 12%, choć gdyby nadać wszystkim spółkom z S&P500 równe wagi, to taki indeks byłby bez zmian względem końca 2022 r. Korekta w Europie Zachodniej była nieco mniejsza, lecz trzeba wziąć pod uwagę, że kiedy indeksy za oceanem notowały kolejne szczyty hossy w miesiącach wakacyjnych, to indeksy europejskie od miesięcy pozostawały uparcie w trendzie bocznym.

Sporo działo się na GPW. Niestety był to drugi z rzędu miesiąc głębszych spadków. Indeks WIG cofnął się o ponad 4% (-5.3% w sierpniu) i w efekcie zakończył cały kwartał z wynikiem -3%.

Choć indeks spadł od swojego szczytu z końca lipca już o blisko 10%, to licząc od początku roku zyski są tu nadal dość solidne, +14%.

 

Zobacz także: Jakie największe wyzwania stoją przed polską gospodarką? Analiza sytuacji makroekonomicznej

 

 

Reklama

Wydarzeniem miesiąca na polskim rynku była zaskakująca w skali wrześniowa obniżka stopy procentowej przez RPP. Błyskawicznie przeceną zareagowały na to banki. W skali całego miesiąca indeks WIG-Banki aż tak negatywnie nie odbiegał od innych sektorów, niemniej jego spadek o 6.5% też swoje do korekty WIG dołożył. Warto również zaznaczyć, że kolejne przekładanie w czasie projektu wydzielenia aktywów węglowych (NABE) spowodowało, że indeks WIG-Energia oddał we wrześniu całość wzrostów, które pojawiły się w lipcu po sygnałach o przyspieszeniu prac nad owym projektem. Wrzesień będzie też pamiętnym miesiącem dla akcjonariuszy Pepco. O problemach właściciela znanej w Polsce sieci wiadomo od dawna, ale teraz doszły też problemy wewnętrzne w spółce, która obniżyła swoje prognozy, a kurs zanotował we wrześniu spadek aż o 37%.

 

Nadal mamy obawy o koniunkturę gospodarczą w kraju i za granicą. Niemniej, korekta na giełdach była dość gwałtowna, statystycznie najgorszy dla giełd okres w roku jest za nami, indeksy nastrojów zeszły na poziom „strachu”, a ruch na rentownościach za oceanem jest według nas mocno zaawansowany. Tym samym nieco optymistyczniej patrzymy na końcówkę roku na rynkach.

 

Czerwono na GPW. To już drugi z rzędu miesiąc głębszych spadków - 1Czerwono na GPW. To już drugi z rzędu miesiąc głębszych spadków - 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Noble Funds Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych null

Noble Funds Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych

Noble Funds Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych specjalizuje się w tworzeniu oraz zarządzaniu otwartymi i zamkniętymi funduszami inwestycyjnym, świadczy usługi asset management, polegające na profesjonalnym zarządzaniu indywidualnym portfelem papierów wartościowych oraz doradztwa inwestycyjnego. Noble TFI zatrudnia najwyższej klasy specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu aktywami, zapewniając klientom wysokiej jakości usługi i bezpieczeństwo ich inwestycji.


Reklama
Reklama