Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Burzliwy czas na rynku obligacji: liczne zaskoczenia w skali podwyżek ze strony banków centralnych

|
selectedselectedselected
Burzliwy czas na rynku obligacji: liczne zaskoczenia w skali podwyżek ze strony banków centralnych | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Czerwiec był burzliwym miesiącem dla obligacji skarbowych. Fed podniósł stopę procentową o 0,75 p.p., najmocniej od blisko 30 lat, i podtrzymuje zdeterminowanie do walki z inflacją. Ruch ten był poprzedzony silną wyprzedażą obligacji, która miała miejsce po wyższym od oczekiwań odczycie inflacji z USA.

EBC w lipcu dokona pierwszej podwyżki stóp procentowych

Rynkowa wycena cyklu i obawy recesyjne doprowadziły do rozszerzenia spreadów kredytowych dla krajów peryferyjnych – strefa euro mierzy się z ryzykiem tzw. fragmentacji rynku. Pomimo wspólnej waluty poszczególne kraje różnią się bowiem pod względem instytucjonalnym, gospodarczym i fiskalnym. Aby zapobiec powstaniu „strefy euro dwóch prędkości”, EBC pracuje nad rozwiązaniem problemu. Głównym pomysłem wydaje się być program skupu obligacji krajów peryferyjnych. Skuteczność tego narzędzia może być jednak wątpliwa i należy liczyć się z tym, że ceną za zmniejszenie spreadów będą wyższe nominalnie poziomy stóp procentowych.

Czerwiec to również liczne zaskoczenia w skali podwyżek ze strony banków centralnych

Możemy tutaj wskazać chociażby na bank centralny z Australii czy Norwegii. Niespodziewanie cykl podwyżek rozpoczął Szwajcarski Bank Narodowy, co wzmocniło franka i obniżyło kurs EURCHF poniżej parytetu. W Czechach ruch w górę wyniósł 1,25 p.p., ale w lipcu urząd obejmuje nowy szef czeskiego banku centralnego, który ma gołębie poglądy i sprzeciwiał się zacieśnianiu polityki monetarnej. Na jeszcze większą podwyżkę, bo aż o 1,85 p.p. zdecydowały się Węgry. Z powodów technicznych efektywny wzrost stóp na Węgrzech wyniósł jednak „tylko” 0,50 p.p., ale retoryka banku jest jastrzębia i niedługo możemy się spodziewać nawet dwucyfrowych stóp procentowych. W opozycji wciąż pozostaje jedynie Bank Japonii. Angażuje on coraz większe środki w celu skupu 10-letnich obligacji i sztucznego utrzymania ich rentowności poniżej poziomu 0,25%

Burzliwy czas na rynku obligacji: liczne zaskoczenia w skali podwyżek ze strony banków centralnych - 1Burzliwy czas na rynku obligacji: liczne zaskoczenia w skali podwyżek ze strony banków centralnych - 1

Zmienność w czerwcu była szczególnie duża w Polsce

Dzienne wzrosty i spadki rentowności sięgały wartości obserwowanych ostatnio podczas kryzysu z 2008 roku. Okres przez który utrzymywała się wysoka zmienność nie był jednak wówczas tak długi, jak ma to miejsce obecnie. Ceny dziesięcioletnich papierów potrafiły spaść nawet o kilkanaście procent, a dzienne spadki sięgały nawet 4%. W równie imponującym tempie straty te były później odrabiane. Powodem zmienności są z jednej strony obawy o recesję i wpływ rynków bazowych. Z drugiej strony zmiany w tzw. regule wydatkowej przeczą planom konsolidacji finansów publicznych, otrzymanie środków z KPO obarczone jest spełnieniem ambitnych kamieni milowych, inflacja pozostaje wysoka. A sama skala ruchów jest potęgowana przede wszystkim przez utrzymującą się od dłuższego czasu niską płynność na rynku obligacji.

Reklama

Burzliwy czas na rynku obligacji: liczne zaskoczenia w skali podwyżek ze strony banków centralnych - 2Burzliwy czas na rynku obligacji: liczne zaskoczenia w skali podwyżek ze strony banków centralnych - 2

 

 

 

***Materiał pochodzi z Komentarza miesięcznego Czerwiec 2022 Noble Funds TFI S.A. którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Noble Funds Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych null

Noble Funds Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych

Noble Funds Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych specjalizuje się w tworzeniu oraz zarządzaniu otwartymi i zamkniętymi funduszami inwestycyjnym, świadczy usługi asset management, polegające na profesjonalnym zarządzaniu indywidualnym portfelem papierów wartościowych oraz doradztwa inwestycyjnego. Noble TFI zatrudnia najwyższej klasy specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu aktywami, zapewniając klientom wysokiej jakości usługi i bezpieczeństwo ich inwestycji.


Reklama
Reklama