Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Aukcja 10-letnich obligacji i inflacja CPI kluczowa dla złota i srebra? – komentuje analityk TeleTrade Bartłomiej Chomka

|
selectedselectedselected
Aukcja 10-letnich obligacji i inflacja CPI kluczowa dla złota i srebra? – komentuje analityk TeleTrade Bartłomiej Chomka | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

12 marca pomiędzy 10-letnimi obligacjami a złotem pojawiła się wyraźna dywergencja – rentowności obligacji amerykańskich osiągały nowe szczyty, a złoto nie przebiło nowych dołków poniżej 1677$. Od początku roku negatywna korelacja pomiędzy złotem a obligacjami jest dość wyraźna, jednak przed nami dwa ważne wydarzenia, które mogą utrzymać bądź zachwiać dotychczasową korelację.

Dzisiaj po godzinie 19:00 poznamy wyniki aukcji dla 10-letnich obligacji

Niski popyt na obligacje może doprowadzić do wzrostu rentowności, co w konsekwencji może negatywnie wpłynąć na metale oraz indeksy amerykańskie. Wygranym w danych warunkach może być amerykański dolar. Kluczowa dla aukcji może być wycena rynkowa co do wysokości inflacji w kolejnych miesiącach. W poprzednim tygodniu ceny producentów w USA zanotowały największy skok rok do roku od ponad dziewięciu lat. We wtorek poznamy inflację CPI, która również może być wyższa od oczekiwań rynkowych, głównie ze względu na efekt bazy spowodowany wyższymi cenami ropy.

Jeżeli rynek spodziewa się krótkoterminowej wyższej inflacji i spadku inflacji w kolejnych miesiącach,

to być może wysokość rentowności obligacji USA będzie atrakcyjna i pojawi się popyt na rynku długu. Jeżeli rynek uzna, że w przyszłości ze względu na odmrażanie gospodarki USA inflacja będzie jeszcze wyższa, to być może inwestorzy wstrzymają się z zakupami na rynku obligacji w oczekiwaniu na wyższe (korzystniejsze) rentowności. W marcu wiele funduszy z Japonii ze względu na zamknięcie roku fiskalnego (31 marca) oraz wysoki kurs dolara nie była zbyt aktywna na rynku obligacji (część z nich pozbywała się obligacji). Jeżeli fundusze z Japonii powrócą na rynek długu USA, to może być pozytywny czynnik dla metali. Jeżeli okaże się, że inflacja w USA będzie przyspieszała, a rentowności nie będą rosły to ze względu na coraz większą różnicę pomiędzy inflacją a stopami procentowymi w USA, kapitał ponownie zacznie wracać na rynek złota.

 

 

Początek drugiego kwartału dość pozytywnie wygląda w kontekście popytu na złoto w Indiach,

który wzrósł aż o 471% do 160 ton w porównaniu do poprzedniego roku. Mennica z Perth w Australii również zanotowała rekordowe zainteresowanie złotem i srebrem w pierwszym kwartale 2021 roku. W marcu sprzedała 130 tysięcy uncji złota i 1,6 miliona uncji srebra do klientów z całego świata. Warto pamiętać o tym, że w ostatnich latach cena fizycznego i papierowego złota wielokrotnie rozjeżdżała się, jednak jeżeli fundamenty dla złota w postaci spadających rentowności amerykańskich obligacji, kontynuacji prowadzonej luźnej polityki monetarnej przez Rezerwę Federalną oraz większego popytu światowego będą się utrzymywały, to trend wzrostowy na metalach może wrócić.

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Bartłomiej Chomka

Bartłomiej Chomka

Główny analityk TeleTrade. Z wykształcenia ekonomista. Trader z ponad 10-letnim doświadczeniem zdobytym na rynku walutowym oraz w firmach proptradingowych. Autor licznych wywiadów, artykułów eksperckich oraz komentarzy rynkowych.


Reklama
Reklama