Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Analiza Rynków: Spodziewane wydarzenia i ich wpływ na decyzje inwestorów

|
selectedselectedselected

Miniony tydzień rozpoczęliśmy od negatywnego zaskoczenia danymi GUS nt. krajowej produkcji przemysłowej za marzec br. Okazało się, że produkcja przemysłowa zmalała o 6% w ujęciu r/r, a rynkowy konsensus oczekiwał spadku o zaledwie 2%. 

Analiza Rynków: Spodziewane wydarzenia i ich wpływ na decyzje inwestorów
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Nieco słabiej niż się spodziewano wypadła także krajowa sprzedaż detaliczna (6,0% vs. konsensus 6,6%). Na odczytach makroekonomicznych skupiła się także uwaga inwestorów z rynków bazowych – w Stanach negatywnie zaskoczył słaby odczyt kwartalnego PKB (1,6% vs. oczekiwane 2,4%), a w Europie wstępne kwietniowe odczyty wskaźników PMI sugerujące dalsze ochładzanie się przemysłu w największych gospodarkach strefy euro.

Mimo to głównym indeksom rynku akcji udało się zakończyć tydzień wzrostami, do czego przyczyniły się m.in. pozytywne zaskoczenia wynikowe największych spółek notowanych na Wall Street. Swoimi wynikami podzielili się m.in. Meta Platforms, Microsoft, Alphabet, Intel czy Tesla. Kilka publikacji mieliśmy także na krajowym rynku – poznaliśmy m.in. wyniki Aliora, Orlenu, KGHM, czy Orange.

Mimo zawirowań związanych z wymienionymi wyżej publikacjami, ale też z doniesieniami nt. sytuacji geopolitycznej na świecie, warszawskie indeksy w ujęciu tygodniowym zaliczyły niewielkie wzrosty. Nietypowa różnica w stopach zwrotu z indeksów WIG i WIG20 wynika z odjęcia dywidendy od kursu Pekao, która ze względu na swoją wysokość i duży udział spółki w portfelu indeksu największych spółek odebrała mu ponad 1%. W ujęciu sektorowym obserwowaliśmy przecenę branży górniczej (WIG-Górnictwo -2,5%) i energetycznej (WIG-Energia - 2,3%), za to wzrostowy trend kontynuowały banki (WIGBanki +2,7%).

W tym tygodniu aktywność inwestorów na krajowej giełdzie może być nieco niższa, ze względu na zbliżające się święta (w środę i piątek nie ma sesji giełdowej na warszawskim parkiecie). Pomimo tego tydzień będzie obfitował w kilka istotnych z punktu widzenia rynku wydarzeń. Poznamy m.in. wstępny odczyt kwietniowej inflacji CPI w naszym kraju (po ostatnim najniższym od kwietnia 2019 roku odczycie na poziomie 2,0% rynek spodziewa się odbicia wskaźnika do 2,4%) czy odczyt przemysłowego PMI za kwiecień (oczekiwany jest niewielki spadek wskaźnika w stosunku do poprzedniego odczytu). Tłem dla notowań będzie posiedzenie Sejmu, podczas którego posłowie zajmą się Wieloletnim Planem Finansowym Państwa. Nie zabraknie także publikacji wyników finansowych krajowych spółek – raportami podzielą się m.in. Grupa Azoty (za 2023 rok) czy Pekao (za I kw. br.).

Wydarzeniem tygodnia dla inwestorów zagranicznych będzie środowa decyzja Rezerwy Federalnej ws. stóp procentowych (rynek nie spodziewa się zmian polityki monetarnej) i konferencja jej przewodniczącego Jerome’a Powella. Przy tej okazji inwestorzy po raz kolejny będą mogli zweryfikować swoje oczekiwania co do dalszej ścieżki stóp Fed (jeszcze w styczniu prognozowano 6-7 obniżek stóp procentowych w tym roku, teraz jest to zaledwie 1 obniżka pod koniec roku). W tym samym kontekście analizowane będą spływające dane nt. amerykańskiego rynku pracy (w środę raport ADP, a w piątek nonfarm payrolls). W Europie natomiast uwagę zwrócą wstępne odczyty PKB (za I kw. br.) i inflacji HICP (za kwiecień) oraz finalne odczyty wskaźników PMI.

Reklama

Będzie to także kolejny tydzień pod znakiem publikacji kwartalnych raportów finansowych największych spółek. W najbliższych dniach swoimi wynikami pochwalą się m.in. Amazon, AMD, MasterCard, Apple, Coca-Cola, Qualcomm czy McDonald’s. 

 

Zobacz także: Interwencja banku centralnego? Ekstremalna sytuacja na rynku Forex w XXI wieku

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Biuro Maklerskie Alior Bank SA - komentarze i raporty

Biuro Maklerskie Alior Bank SA - komentarze i raporty

Biuro Maklerskie Alior Banku prowadzi działalność maklerską na podstawie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego. Jesteśmy bezpośrednim uczestnikiem Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Działamy jako wydzielona organizacyjnie jednostka w strukturach Alior Banku. Od początku działalności Biuro Maklerskie Alior Banku świadczy kompleksowe usługi w zakresie rynku kapitałowego, kładąc szczególny nacisk na profesjonalizm, innowacyjność, bezpieczeństwo, kulturę obsługi oraz rozwój alternatywnych kanałów dystrybucji.


Reklama
Reklama