Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Akcje PZU to tylko początek niewiarygodnych wzrostów na GPW

|
selectedselectedselected
Akcje PZU to tylko początek niewiarygodnych wzrostów na GPW! WIG20 kończy ze spadkami?
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Indeksy w Europie rozpoczynały czwartkową sesję od fali popytu związanej ze środowym posiedzeniem Fed, niemalże przesądzającym obniżki stóp i złagodzenie QT w 2Q2024. Dalej w wielu wypadkach było jednak już tylko gorzej, a problemy miał nie tylko CAC40 (+0,22%), gdzie poza Keringiem słabo wyglądała energetyka, ale też FTSE MiB (+0,10%), gdzie 4,03% tracił Telecom Italia. Spośród głównych indeksów zdecydowanie najlepszy wynik osiągnęło FTSE100 (+1,88%), ciągnięte w górę przez banki i spółki wydobywcze (Anglo American zyskiwał 4,92%, Antofagasta 3,50%).

Opublikowane rano PMI niestety dobitnie przypominały, że sytuacja w europejskiej gospodarce nie jest różowa. Zamiast spodziewanego wzrostu PMI zobaczyliśmy w europejskim przemyśle spadek z 46,5 pkt. do 45,7 pkt. Nieco lepiej wyglądały usługi (wzrost z 50,2 pkt. do 51,1 pkt.). W USA dane nie odbiegały znacząco od oczekiwań (52,5 pkt. w przemyśle, 51,7 pkt. w usługach), kończąc serię negatywnych publikacji z ostatnich tygodni. Ważnym wydarzeniem dnia była niespodziewana obniżka stóp w Szwajcarii (z 1,75% do 1,50%), która wydaje się wskazywać drogę EBC. Należy ją zapewne wymienić jako główną przyczynę silnego koszykowego umocnienia dolara i poważnych spadków cen kruszców.

 

Zobacz także: WIG20 zalicza niemal 3% zwyżkę. Czy GPW na dobre pożegnało korektę?

 

Rewelacyjną sesję ma za sobą Warszawa, WIG20 wzrósł o 2,92%, mWIG40 o 2,72%, a sWIG80 o 0,88%. O 5,07% drożało po świetnym raporcie PZU, WIG_Banki zyskał 3,83%, Allegro 3,10%, KGHM 3,07%, LPP 2,99%. Tabelę głównego indeksu otwierało Pepco (+6,27%). W mWIG40 poza ING (+5,67%) i Millenium (+4,86%) potężny wpływ na wynik miały Asseco (+5,34%), InterCars (+4,07%), Develia (+5,67%) oraz Autopartner (+5,54%). Obroty podczas sesji sięgnęły 1,51 mld zł i nie da się w niej znaleźć właściwie nic negatywnego, wygląda ona na modelowy punkt zwrotny po spadkowej korekcie.

Reklama

 

W USA S&P500 wzrósł o 0,32%, a NASDAQ o 0,20%, co jest sporym rozczarowaniem, bo rano kontrakty futures sugerowały znacznie poważniejsze zwyżki, poza Fed także za sprawą rewelacyjnych wyników i prognoz Micronu (+14,13%). O 5,64% drożał Broadcom, ale wzrosty reszty czołówki sektora technologicznego były co najwyżej skromne. Prawdziwym ciosem była dla niego przecena Apple o 4,09% po doniesieniach, że Departament Sprawiedliwości i 16 stanowych prokuratorów generalnych pozywają spółkę za łamanie praw antymonopolowych.

 

W godzinach porannych lekko rośnie Nikkei i Sensex, ale o ponad 2% spada Hang Seng, inwestorów wystraszyły nowe dołki juana. Dolar kontynuuje wczorajszą silną aprecjację, wywierając presję na surowce. W trakcie dnia wypowiadać się będą J. Powell i R. Bostic z Fed oraz J. Nagel, R. Holzmann i P. Lane z EBC. Poznamy również odczyt niemieckiego ifo. Początek sesji zapowiada się neutralnie, ale zatrzymanie wzrostów dolara mogłoby otworzyć drogę do dalszych wzrostów na giełdach.

Nota prawna

 


Reklama

 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Kamil Cisowski

Kamil Cisowski

Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada licencję Maklera Papierów Wartościowych oraz tytuł CFA. Karierę rozpoczął w 2008 r., a doświadczenie zdobywał w Departamencie Skarbu Raiffeisen Bank Polska, w Domu Maklerskim X-Trade Brokers oraz w PKO Banku Polskim. Od września 2015 r. w MetLife TFI odpowiadał za makroalokację w funduszach zagranicznych, komunikację inwestycyjną, a także rozwój oferty produktowej. Pracę w Domu Inwestycyjnym Xelion rozpoczął w 2017 r.


Reklama
Reklama