Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Akcje CCC uchroniły warszawski parkiet przed dużą stratą! Obniżka stóp EBC była przymusowa?

|
selectedselectedselected

Europejskie rynki otworzyły się w czwartek na lekkich plusach, a w trakcie dnia je utrzymywały lub powiększały. Sesja nie należała do zmiennych nawet pomimo posiedzenia EBC, które największe zawirowania wywołało we Włoszech – FTSE MiB finalne było najsilniejszym spośród głównych indeksow na kontynencie (+0,95%), najsłabszym DAX (+0,41%). Taki układ siły był spójny z bardzo dobrym dniem dla sektora bankowego (Stoxx Banks zyskał 1,65%).

Cykl obniżek w Europie rozpoczęty
depositphotos
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rada EBC zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami obniżyła po raz pierwszy stopy procentowe, ale nagłówek „Niechętne cięcie Lagarde” na Bloombergu wiele mówi o odbiorze późniejszej konferencji. Jego osią było zaskakujące podniesienie prognozy przyszłorocznej inflacji z 2,0% do 2,2% (średniorocznie). Wielu obserwatorów podnosiło kwestię tego, że decyzja nie zostałaby podjęta, gdyby nie została wcześniej zapowiedziana. Spadający wcześniej kurs EURUSD przetestował krótko po decyzji poziom 1,09, a w piątek rano jest notowany niewiele niżej.

 

Zobacz także: Kursy walut 07.06.: jastrzębi prezes! Kurs euro (EUR) zaatakuje minima?

 

WIG20 wzrósł o 0,70%, mWIG40 o 0,19%, a sWIG80 o 0,02%.O 2,36% drożało LPP, o 2,02% KGHM, o 1,66% Orlen, WIG_Banki zyskał 0,85%. Drugi szereg miał spore problemy, ale w sposób nie odbiegający od tego, do czego można się było przyzwyczaić od kwietnia, wybawiło go z nich CCC (+5,58%), z nawiązką równoważąc obciążenie, którym były ING (-3,05%) i Benefit (-1,70%).

S&P500 spadło w czwartek o 0,02%, a NASDAQ o 0,09%. Po ostatnich szalonych wzrostach korygowała się nVIDIA (-1,18%), ciągnąc za sobą m.in. Super Micro Computer (-3,07%), Micron (-2,72%) i obciążając resztę sektora. Dobrze zachowywały się za to Amazon (+2,05%) i Tesla (+1,68%).

Reklama

 

Na rynkach azjatyckich spadają Nikkei i Hang Seng, ale ponownie silnie rośnie Sensex. Początek sesji w Polsce i Europie powinien mieć neutralny lub lekko spadkowy charakter, ale prawdziwym testem będzie zachowanie rynków w odpowiedzi na amerykańskie dane z rynku pracy. W ostatnim czasie obserwowaliśmy zmianę charakteru reakcji na ważne publikacje makroekonomiczne w USA z „gorzej znaczy lepiej” na „gorzej znaczy gorzej, lepiej znaczy lepiej”, ale to dane BLS będą prawdziwym testem tego, czy faktycznie mówimy o zmianie otoczenia z takiego, w którym rynek interesuje głównie termin pierwszej obniżki stóp procentowych na takie, w którym kluczowe jest to, czy scenariusz „no landing” w USA faktycznie się zrealizuje.

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Kamil Cisowski

Kamil Cisowski

Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada licencję Maklera Papierów Wartościowych oraz tytuł CFA. Karierę rozpoczął w 2008 r., a doświadczenie zdobywał w Departamencie Skarbu Raiffeisen Bank Polska, w Domu Maklerskim X-Trade Brokers oraz w PKO Banku Polskim. Od września 2015 r. w MetLife TFI odpowiadał za makroalokację w funduszach zagranicznych, komunikację inwestycyjną, a także rozwój oferty produktowej. Pracę w Domu Inwestycyjnym Xelion rozpoczął w 2017 r.


Reklama
Reklama