Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

A jednak! Górnicy będą strajkować przed wyborami. Chodzi o kolejną w tym roku nagrodę finansową

|
selectedselectedselected
A jednak! Górnicy będą strajkować przed wyborami. Chodzi o kolejną w tym roku nagrodę finansową | FXMAG INWESTOR
fot. JSW/Dawid Lach
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ogłoszenie nowej strategii PGE o mało nie zakończyło się górniczymi strajkami i dymisją prezesa spółki. Ten, kto myślał, że przed nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi nie dojdzie już do górniczych protestów w Warszawie, ten się mylił. Okazuje się bowiem, że pod koniec września swój protest zaplanowali tym razem związkowcy z JSW. Domagają się wypłaty kolejnej nagrody, będącej częścią kwoty podatku od nadzwyczajnych zysków.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

 

Górnicy jednak będą protestować

Reklama

Jastrzębska Spółka Węglowa jest jedyną spółką, która zapłaci tzw. składkę solidarnościową, czyli jednorazowy podatek od nadzwyczajnych zysków ze sprzedaży węgla. Wyniesie ona 1,6 mld złotych.

Fakt, że jedyną spółką, która zapłaci podatek od nadzwyczajnych zysków (ze względu m.in. na zatrudnienie ponad 3000 pracowników) nie zgadzają się górnicze związki zawodowe w JSW. Już pod koniec lipca przedstawiciele ZZ Jastrzębskiej Spółki Węglowej domagali się wypłaty dla załogi 15% kwoty przeznaczonej na podatek. To zaś oznaczałoby wypłatę jednorazowego dodatku o wysokości ponad 11 000 złotych. Rozmowy z zarządem JSW nie przyniosły skutku, dlatego też związkowcy weszli w spór zbiorowy i zagrozili manifestacją w Warszawie. Dziś wiemy już, że jej termin to wtorek 29 września, o ile wcześniej nie dojdzie do porozumienia. To zaś całkiem możliwy scenariusz, bo Ministerstwo Aktywów Państwowych kierowane przez Jacka Sasina, będącego politykiem Zjednoczonej Prawicy, przed samymi wyborami jest wyjątkowo skore do ustępstw. JSW jest zaś kontrolowane przez Skarb Państwa (55% głosów na WZA) właśnie za pośrednictwem MAP.

Przykładem tego, że spółki Skarbu Państwa nie chcą denerwować górników przed wyborami jest kuriozalna decyzja o rezygnacji przez PGE z przyjętej niecały tydzień wcześniej nowej strategii rozwoju. Ta zaś wywołała sporo kontrowersji ze względu na ambitne założenie całkowitego odejścia od węgla w sektorze ciepłowniczym do 2030 roku. To nie spodobało się związkowcom z WZZ Sierpień 80, którzy domagali się dymisji prezesa PGE.

Zobacz także: Ciech pokazał wyniki! Pomimo trudnego otoczenia, podtrzymano prognozy na 2023 rok!

 

Warto przypomnieć, że górnicy z JSW pod koniec lipca otrzymali jednorazową nagrodę w wysokości 10 tys. złotych, której łączna wartość wyniosła 230 mln PLN brutto. Był to wynik porozumienia z lutego w ramach podniesienia funduszu płac pracowniczych.

Spółka ma ponad 9,5 mld złotych w gotówce i w funduszu stabilizującym (ponad 5 mld PLN), czyli ponaddwukrotnie więcej niż wynosi obecnie kapitalizacja rynkowa JSW (niecałe 4,2 mld PLN).

Czytaj również: Górnicy pogrzebali nową strategię - energetyczny gigant z GPW wycofuje się ze swoich planów!

Reklama

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama