Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wakacje kredytowe — jak działa zawieszenie spłaty kredytu?

|
selectedselectedselected
Wakacje kredytowe — jak działa zawieszenie spłaty kredytu?
materiał partnera
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Osoby, które spłacają kredyty hipoteczne, mogą na wniosek i po akceptacji banku skorzystać z przewidzianych w umowie wakacji kredytowych. Od sierpnia wakacje kredytowe będą należeć im się z mocy ustawy. Kto może skorzystać z ustawowych wakacji kredytowych i jak o nie wnioskować? Podpowiadamy.

Wakacje kredytowe, zwane także zawieszeniem spłaty kredytu, to przerwa w spłacie rat kapitałowo-odsetkowych. Zasady i możliwą długość wakacji kredytowych określają zapisy umowy kredytowej. Aby skorzystać z wakacji kredytowych, należy złożyć wniosek i otrzymać akceptację banku. Od sierpnia kredytobiorcy spłacający kredyty hipoteczne w polskich złotych mogą skorzystać z wakacji kredytowych „z urzędu”. Wszystko za sprawą podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Ustawa ma na celu wsparcie Polaków w regulowaniu coraz wyższych rat kredytów spowodowanych podwyżkami stóp procentowych.


Na czym polegają ustawowe wakacje kredytowe?


W ramach ustawowych wakacji kredytowych kredytobiorcy mogą zawiesić aż 8 rat kredytu hipotecznego (4 w 2022 i 4 w 2023 roku). Zawieszenie nie wymaga zgody banku, a jego podstawą będzie prawidłowo wypełniony i dostarczony kredytodawcy wniosek. Ze względu na to, że okres zawieszenia spłaty nie jest traktowany jako okres kredytowania, niespłacone raty przechodzą na koniec okresu kredytowania, wydłużając okres spłaty.

Ważne: w okresie zawieszenia rat kredytobiorca nie jest zwolniony z regulowania opłat na ubezpieczenia powiązane z umową. Jeśli wykupiłeś ubezpieczenie pomostowe, ubezpieczenie na życie czy ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, będziesz musiał je opłacać.


Kto może skorzystać z wakacji kredytowych?


Z wakacji kredytowych może skorzystać każda osoba, która spłaca kredyt hipoteczny w polskiej walucie na realizację własnych potrzeb mieszkaniowych, zawarła umowę przed 1 lipca, a ostateczny termin spłaty finansowania przypada po upływie 6 miesięcy od tej daty. Co ważne — jeśli spłacasz kilka hipotek, możesz zawiesić raty wyłącznie jednej.

Z wakacji kredytowych nie skorzystają niestety kredytobiorcy, którzy spłacają kredyty hipoteczne indeksowane lub denominowane do waluty innej niż polska.


Ile rat można zawiesić w ramach ustawowych wakacji kredytowych?


W ramach ustawowych wakacji kredytowych możesz zawiesić aż 8 rat – 4 w 2022 i 4 w 2023 roku.

  • Od 1 sierpnia 2022 r. do 30 września 2022 r. – możesz zawiesić dwie raty; w wymiarze dwóch miesięcy.
  • Od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. – możesz zawiesić dwie raty.
  • Od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. – możesz zawiesić jedną ratę w każdym kwartale.


Jak skorzystać z ustawowych wakacji kredytowych?

Reklama


Aby skorzystać z ustawowych wakacji kredytowych, musisz poprawnie wypełnić i dostarczyć do banku wniosek. Może on przybierać formę papierową lub elektroniczną. Ważne, aby zawierał:

  • Twoje dane osobowe: imię i nazwisko, adres, numer PESEL;
  • dane banku;
  • numer umowy kredytowej;
  • wskazanie okresu lub okresów zawieszenia spłaty kredytu;
  • oświadczenie, że wniosek dotyczy nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

Kiedy spłata rat zostanie zawieszona?


Jeśli wypełniłeś i wysłałeś wniosek o zawieszenie rat kredytu, bank zawiesi spłatę z dniem otrzymania wniosku. W ciągu 21 dni powinien też potwierdzić otrzymanie dokumentu na trwałym nośniku, uwzględniając okres, na który zawiesił spłatę, oraz wysokość opłat z tytułu ubezpieczeń. Co ważne, brak potwierdzenia nie wpływa na rozpoczęcie zawieszenia spłaty kredytu.


Wakacje kredytowe a historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej


Czy zawieszenie spłaty wpłynie na historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej? Okres zawieszenia nie jest traktowany przez banki jako okres kredytowania. Kredytodawca ma więc obowiązek przekazania do BIK-u faktu, że kredytobiorca korzysta z wakacji kredytowych. Jeśli tak właśnie uczyni, wakacje kredytowe nie wpłyną w żaden sposób na historię kredytową. Informacja, że korzystasz z ustawowych wakacji kredytowych będzie widoczna w Twoim Raporcie BIK

Dzięki zawartym dokumencie informacjom szczegółowo prześledzisz także historię wcześniejszych rat kredytu oraz szczegóły innych zobowiązań, np. faktur za prąd czy telefon.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Informacje prasowe

Informacje prasowe

Wiadomości prasowe ze świata finansów oraz szeroko pojętego inwestowania


Reklama
Reklama