Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynek pracy nadal za mało przyjazny dla kobiet

|
selectedselectedselected
Rynek pracy nadal za mało przyjazny dla kobiet | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Aktywność zawodowa Polek jest niska w porównaniu z innymi krajami UE, ale także znacznie mniejsza niż mężczyzn w Polsce i UE. Sytuację kobiet na rynku pracy mogłyby zmienić: zwiększenie elastyczności pracy, zmniejszenie barier w godzeniu życia zawodowego z rodzinnym, wyrównywanie luki płacowej, czy wzrost dostępu do dobrej jakości opieki i edukacji dla dzieci – uważa Konfederacja Lewiatan.

Rynek pracy nadal za mało przyjazny dla kobiet - 1Rynek pracy nadal za mało przyjazny dla kobiet - 1

Mała aktywność zawodowa Polek ma negatywne konsekwencje gospodarcze w skali makro- i mikroekonomicznej. Przekłada się na niższą wartość PKB, niższe wpływy ze składek i podatków, a tym samym na mniejsze możliwości finansowania transferów i usług publicznych. W wymiarze mikroekonomicznym bierność zawodowa – szczególnie dłuższa – przekłada się na niższe dochody z pracy, mniejsze szanse na powrót do pracy i na lepiej płatne stanowiska, a w konsekwencji – na dużo gorszą sytuację po przejściu na emeryturę (niższe świadczenie, wyższe ryzyko braku świadczenia, ubóstwo).

- W krajach o małej aktywności zawodowej kobiet niższe są współczynniki dzietności. W związku z tym w propozycjach skierowanych na rynek pracy należy szukać w szczególności rozwiązań wspierających rodziców. Celowo mówię o rodzicach, a nie o matkach, bo konieczne są działania na rzecz obojga rodziców. W 2019 r. mniej niż 1% ojców zdecydowało się na skorzystanie z urlopu rodzicielskiego. Powinniśmy o tym pamiętać planując wsparcie z Europejskiego Funduszu Społecznego na lata 2021-2027 – mówi Małgorzata Lelińska, wicedyrektorka departamentu funduszy europejskich Konfederacji Lewiatan.

Reklama

Jak zwiększyć aktywność zawodową kobiet?

- jeszcze bardziej upowszechniać elastyczne formy pracy

- zmniejszyć bariery w godzeniu życia zawodowego z rodzinnym

- wyrównać lukę płacową między kobietami i mężczyznami

- zwiększyć dostęp do dobrej jakości opieki i edukacji dla dzieci

Reklama

- umożliwić dostęp do usług wspierających opiekę nad innymi osobami zależnymi i seniorami

- wesprzeć zmiany kulturowe, które wzmocnią aspiracje zawodowe kobiet i zachęcą mężczyzn do angażowania się w opiekę nad dziećmi

Równości na rynku pracy nie osiągniemy bez wyrównywania nierówności w życiu społecznym. Bez większego partnerstwa w życiu prywatnym działania związane ze sferą zawodową nie będą aż tak skuteczne, a ich wpływ długotrwały. Dlatego nie da się oddzielić poszczególnych obszarów życia. Ogromną rolę w budowaniu właściwych postaw, a w konsekwencji równości na rynku pracy, odgrywa edukacja.

Trzy grupy kobiet są najmniej aktywne zawodowo: słabiej wykształcone, mieszkające w mniejszych miejscowościach i na wsi, matki dwójki małych dzieci. Kobiety napotykają bariery w postaci nieelastycznego czasu pracy, nieatrakcyjnych finansowo i fizycznie miejsc pracy, obciążenia obowiązkami domowymi i opiekuńczymi, braku instytucji edukacyjnych i świadczących usługi opiekuńcze dla małych dzieci, czy osób zależnych. Ich aktywność zawodową ograniczają także rozwiązania podatkowo-zasiłkowe, zmniejszające opłacalność podejmowania pracy, ale także luka płacowa.

- Blisko 50% matek dzieci do lat 3 nie wraca do pracy z powodu braku dostępu do opieki. Matki chcą pracować. 94,4% niepracujących mam zadeklarowała chęć powrotu na rynek pracy. Jednocześnie prawie 70% kobiet boi się tego, że po powrocie do pracy nie będą miały możliwości łączenia opieki nad dzieckiem i pracy w taki sposób, jaki by tego chciały – dodaje Małgorzata Lelińska.

Reklama

W kontekście równości szans na rynku pracy warto także wspomnieć o małym udziale kobiet w gremiach decyzyjnych (zarządach i radach nadzorczych), ale także na wysokich stanowiskach menedżerskich. Tutaj także potrzeba wspierać aspiracje kobiet i wzmacniać je na ścieżce kariery, np. poprzez programy mentoringowe.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Konfederacja Lewiatan

Konfederacja Lewiatan

Jesteśmy wpływową polską organizacją biznesową. Dzięki naszym działaniom firmy wpływają na kształt prawa, prowadzą dialog z administracją i otrzymują narzędzia do rozwoju swojego biznesu. Reprezentujemy naszych członków w Polsce i Unii Europejskiej. Mamy stałe przedstawicielstwo w Brukseli i jako jedyna organizacja z Polski należymy do BusinessEurope – największej europejskiej organizacji biznesu. Jesteśmy członkiem międzynarodowej organizacji Business at OECD. Skupiamy ponad 4100 firm, zatrudniających ponad milion pracowników.


Tematy

kobiety na rynku pracy rynek pracy w Polsce Polski rynek pracy wiadomości rynek pracy definicja rynek pracy w polsce 2019 rynek pracy prezentacja rynek pracy po angielsku co to jest rynek pracy rynek pracy synonim rynek pracy pdf oświatowy rynek pracy wrocław oświatowy rynek pracy przetestuj rynek pracy współczesny rynek pracy rynek pracy definicja literatura niemcy otwierają rynek pracy dla ukraińców rynek pracy w niemczech lokalny rynek pracy rynek pracy praca magisterska pdf dualny rynek pracy rynek pracy i jego elementy rynek pracy zapotrzebowanie gus rynek pracy rynek pracy w polsce prezentacja co to rynek pracy elastyczny rynek pracy otwarty rynek pracy europejski rynek pracy rynek pracy praca magisterska rynek pracy makroekonomia ukryty rynek pracy rynek pracy ang sieradzak rynek pracy rynek pracy co to globalny rynek pracy ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy instytucje rynku pracy wiza na rynku pracy organizowanie rynku pracy uw pokolenia na rynku pracy segmentacja rynku pracy karta pobytu dostęp do rynku pracy osoby niepełnosprawne na rynku pracy analiza rynku pracy funkcje rynku pracy usługi rynku pracy test rynku pracy elementy rynku pracy aktywna polityka rynku pracyInformacje rynek pracy 2018 rynek pracy praca licencjacka rynek pracy w polsce 2018 rynek pracy 2019 rynek pracy 2020 rynek pracy w polsce pdf współczesny rynek pracy prezentacja kiedy niemcy otworza rynek pracy dla ukraińców niemiecki rynek pracy rynek pracy w polsce i w unii europejskiej rynek pracy wykres pomost na rynek pracy wnpid rynek pracy za 10 lat rynek pracy w irlandii rynek pracy w polsce – uwarunkowania problemy tendencje zapotrzebowanie na rynku pracy 2019 kobiety i mężczyźni na rynku pracy gus kobiety i mezczyzni na rynku pracy kobiety na polskim rynku pracy kobiety i mężczyźni na rynku pracy 2019 kobiety na rynku pracy 2016 kobiety na rynku pracy ankieta grażyna węgrzyn kobiety na europejskim rynku pracy szklany sufit i ruchome schody – kobiety na rynku pracy kobiety na współczesnym rynku pracy kobiety na rynku pracy pdf 500+ a kobiety na rynku pracy kobiety na rynku pracy praca magisterska kobiety i mezczyzni na rynku pracy 2017 kobiety na rynku pracy statystyki szwecja kobiety na rynku pracy
Reklama
Reklama