Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rózgi na święta od URE. Podwyżki cen energii windują ścieżkę inflacyjną na 2022 i 2023 rok

|
selectedselectedselected
Rózgi na święta od URE. Podwyżki cen energii windują ścieżkę inflacyjną na 2022 i 2023 rok | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

URE w piątek zaskoczył. Skala podwyżek taryf na gaz i energię dla gospodarstw domowych przesuwa oczekiwaną ścieżkę inflacji w górę na 2022 i 2023 rok. Sprowadzenie inflacji do akceptowalnych poziomów w 2023 roku bez zdecydowanej reakcji RPP nie jest naszym zdaniem możliwe. Podnosimy więc szacunek stopy docelowej w okolice 4%. O szczegółach piszemy poniżej (w tekście o taryfach). Piątek przyniósł też dobre dane z rynku pracy. Naszym zdaniem w płacach dużo jest efektów jednorazowych i to jeszcze nie są efekty drugiej rundy (patrz tekst o rynku pracy). Te jednak niebawem przyjdą, czemu sprzyjać będą wysokie ceny energii, żywności i paliw.

Kalendarz na najbliższe dni

Poniedziałek, 20.12.2021

O 10:00 GUS opublikuje dane o produkcji przemysłowej i PPI. Nasza prognoza wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu w listopadzie to 8,8% r/r (konsensus 8,5% r/r). Problemy podażowe przewijają się przez ankiety koniunktury, ale naszym zdaniem wciąż nie będzie ich wprost widać w twardych danych.

W kwestii PPI spodziewamy się dalszych wzrostów. Nasza prognoza to 13,4% r/r (konsensus 12,9% r/r, poprzednio 11,8% r/r). Kilka elementów jednocześnie przemawia za istotnym przyspieszeniem cen: rewizja odczytu październikowego, wciąż wysokie ceny surowców (mimo korekt), osłabienie złotego i potężny skok oczekiwań cenowych o 10pkt.

Wtorek, 21.12.2021

GUS będzie kontynuował publikacje krajowych danych. Tym razem przyjdzie czas na sprzedaż detaliczną i produkcję budowlano-montażową.

Sprzedaż szacujemy na 8,2% r/r w cenach stałych (konsensus 8,7% r/r).Niezmiennie prognozujemy słabą sprzedaż samochodów. Pozostałe kategorie znacznie lepiej. Pomaga baza z zeszłego roku (restrykcje).

Reklama

Prognozujemy, że produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 6,4% r/r (konsensus 6% r/r). Wzrosty cen w produkcji budowlano-montażowej stanowią skuteczną barierę przed rozpędzeniem się tej kategorii. Wciąż najlepiej radziła sobie (naszym zdaniem) kategoria roboty budowlane i specjalistyczne.

Opublikowane zostaną też wyniki badań koniunktury przedsiębiorstw GUS za grudzień.

Środa, 22.12.2021

Opublikowane zostaną dane o podaży pieniądza za listopad. Prognozujemy, że wzrost M3 wyniesie 9,5% r/r (konsensus 9,0% r/r). Taki wynik to częściowo efekt bazy statystycznej w związku w ubiegłorocznym lockdownem. Na plus dynamiki kredytowej działa efekt kursowy oraz wyższy poziom cen.

Ponadto GUS opublikuje dane o koniunkturze konsumenckiej.

W Czechach CNB podejmie decyzję dot. stóp procentowych. Pewna jest kolejna podwyżka. Niepewna jest jej skala. Najprawdopodobniej debata będzie toczyć się wokół podwyżki o 50pb. i więcej. Naszym zdaniem CNB może zdecydować się na ruch o 75b.

W USA czas na trzeci odczyt PKB za III kwartał (2,1% w ujęciu zannualizowanym, tu nie powinno się wiele zmienić w porównaniu do poprzednich odczytów). Poznamy też dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym i indeks konsumencki Conference Board.

Czwartek, 23.12.2021

Reklama

GUS opublikuje Biuletyn Statystyczny, a wraz z nim listopadową stopę bezrobocia (nasza prognoza 5,4%, tyle też wynosił szacunek MRiPS).

Obfity kalendarz danych z USA. Opublikowane zostaną dane o dochodach i wydatkach Amerykanów wraz z inflacją PCE. Poznamy też dane o zamówieniach na dobra trwałe (konsensus: 1,5% m/m, przy -0,4% poprzednio). Jak co tydzień spłyną dane o liczbie nowo zarejestrowanych bezrobotnych (konsensus szacuje, że utrzyma się w okolicy zeszłotygodniowego poziomu 205 tys. osób). Opublikowany zostanie indeks Michigan obrazujący nastroje gospodarstw domowych (spodziewany wzrost z 67,4 pkt. do 70,4 pkt.). Na koniec dnia poznamy jeszcze dane o sprzedaży nowych domów (szacowany wzrost z 745 tys. do 765 tys.)

Piątek, 24.12.2021

Kalendarz danych jest pusty. Będzie to też pierwszy dzień bez naszego porannego raportu. Wracamy z nim 10 stycznia.

Rachunki za prądgaz ostro w górę. Co na gospodarka?

Stolik prognostyczny wywrócił się. W obecnych warunkach inflacja będzie w 2022 roku wyższa (szacujemy 7,8%, poprzednio 6,3%) oraz bardziej uporczywa z uwagi na zwiększone prawdopodobieństwo efektów drugiej rundy. Intensyfikacja procesów nominalnych nie oznacza naszym zdaniem, że ryzyka dla wzrostu PKB stają się (szybko) dominujące. Tu i ówdzie prognozy wzrostu trzeba będzie przyciąć, ale obecna konstelacja realnych stóp procentowych oraz kursu walutowego sprawia, że polityka pieniężna jest bardzo ekspansywna. Powrót inflacji do celu wymagał będzie zdecydowanej reakcji polityki pieniężnej. Obstawiamy, że w 2022 roku stopy procentowe osiągną okolice 4%.

Świetne dane z rynku pracy?

Listopadowe dane z rynku pracy sprawiły nie lada niespodziankę. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 0,7% r/r (konsensus: 0,5% r/r), a przeciętne wynagrodzenie o 9,8% r/r (konsensus: 8,9% r/r). Najciekawsze zdają się być płace i główne pytanie z nimi związane brzmi: ile w nich jest efektów jednorazowych, a ile narastania presji płacowej związanej ze wzrostem cen. W oparciu o dostępne dane nie jesteśmy dziś w stanie na nie jednoznacznie odpowiedzieć...ale próbujemy (w linku poniżej).

Garść newsów makroekonomicznych

Reklama

Polska: Były wiceminister finansów Ludwik Kotecki, dr hab. Przemysław Litwiniuk oraz prof. UW Joanna Tyrowicz zostali zgłoszeni przez senacką większość jako kandydaci na przyszłych członków Rady Polityki Pieniężnej.

L. Kotecki i P. Litwiniuk mogą być powołani do RPP z końcem stycznia, w miejsce E. Gatnara i J. Kropiwnickiego, natomiast J. Tyrowicz weszłaby do RPP w listopadzie przyszłego roku, po zakończeniu kadencji Sury (podajemy za PAPbiznes).

Glapiński (NBP): "W pierwszej fazie pandemii głównym wyzwaniem dla władz gospodarczych, w tym banków centralnych, było ograniczenie strat spowodowanych pandemią. Dziś głównym zadaniem jest niedopuszczenie, by podwyższona inflacja się utrwaliła, szczególnie w tych krajach, które już odrobiły straty pandemiczne. Polska wróciła na ścieżkę szybkiego wzrostu, a jednocześnie można zaobserwować podwyższoną inflację. Naszym głównym celem na dziś jest obniżenie w średnim okresie inflacji do poziomu celu inflacyjnego NBP" - powiedział prezes NBP w wywiadzie dla Financial Times (cytat za PAPbiznes)

Zubelewicz (RPP): "Główna stopa na poziomie 1,75 proc. jest obecnie zdecydowanie za niska. Kluczowe jest odejście od polityki ujemnych realnych stóp procentowych dla oszczędzających. To oznaczałoby konieczność stopniowego podnoszenia stóp tak długo, aż, chociaż zrównają się z inflacją. Tak radykalnych ruchów się jednak nie spodziewam. Gdyby Rada chciała akceptować inflację na wysokim poziomie 3,5 proc. w skali roku trzeba by podwyższyć stopy do 4,5 proc. Ale i to nie zagwarantuje szybkiego osiągnięcia efektów" - powiedział członek RPP w wywiadzie dla Interii.

Cały wywiad w linku poniżej, w nim K. Zubelewicz wskazuje też m.in., że inflacja może wynieść 10% r/r, dostrzega rozkręcanie się spirali cenowo-płacowej, sugeruje dalsze podwyżki stóp ("Uważam, że lepiej jest przeprowadzić serię podwyżek w kilku zdecydowanych krokach i zamknąć cały proces do lutego.") i proponuje podwyższenie stopy rezerwy obowiązkowej.

Kamil Zubelewicz, RPP: Osłabianie złotego uderza w polskich konsumentów - Biznes w INTERIA.PL

Reklama

Łon (RPP): "Ja osobiście uważam, że najlepiej by było, abyśmy nie musieli dalej podnosić stóp. Wyższe stopy mogą negatywnie przełożyć się na kredytobiorców. Trzeba to brać pod uwagę i być ostrożnym" - powiedział członek RPP w wywiadzie dla TV Biznes 24 (cytat za PAPbiznes)

Chiny: Bank centralny Chin sprawił niespodziankę i obniżył główną stopę procentową z 3,85% do 3,80%.

USA: Losy infrastrukturalnego pakietu fiskalnego istotnie się skomplikowały. Może nie uzyskać akceptacji większości parlamentarnej. Więcej:

Manchin delivers potential fatal blow to Biden's $1.75 trillion spending bill | Reuters

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama