Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Poruszanie się w niepewności w szybko zmieniającym się świecie

|
selectedselectedselected
Poruszanie się w niepewności w szybko zmieniającym się świecie | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Inflacja rośnie na całym świecie, ale tempo jej wzrostu zależy od miejsca, w którym się znajdujemy. Amerykański wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI) wzrósł w ciągu ostatniego roku o ponad 8%, podobnie jak w Europie, gdzie wzrost wyniósł 7,4%. Są to najwyższe poziomy od początku lat 80-tych. W Chinach wskaźnik ten wynosi około 2,1% i powoli wzrasta, ale nadal znajduje się w pobliżu najniższego poziomu od wielu dziesięcioleci.1

Oczekuje się, że wzrost produktu krajowego brutto (PKB) w skali globalnej ulegnie spowolnieniu, a ożywienie na rynkach wschodzących nastąpi wcześniej niż na rynkach rozwiniętych. Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) prognozuje, że w 2022 r. wzrost PKB w Stanach Zjednoczonych będzie wolniejszy niż w 2021 r., a następnie w 2023 r. ponownie wolniejszy niż w 2022 r.2 Oczekuje się, że w 2022 r. tempo wzrostu PKB w Chinach również będzie wolniejsze, ale w 2023 r. ponownie przyspieszy. Te dwie gospodarki wytwarzają 42% całkowitego światowego PKB3.

Oczekiwania dotyczące przyszłej inflacji prowadzą do rozbieżnych działań banków centralnych na całym świecie. W USA wyższe detaliczne ceny benzyny w przeszłości prowadziły do wyższych oczekiwań inflacyjnych, co z kolei prowadziło do wyższej inflacji rzeczywistej. Rezerwa Federalna jest na ścieżce zacieśniania polityki pieniężnej. Tymczasem chińska polityka "zero-COVID" wpłynęła na popyt, który wyhamował inflację. Dzięki temu chińscy decydenci mogą elastycznie utrzymywać lub obniżać stopy procentowe.

Rosną obawy przed recesją. Nawet pomimo pozytywnych czynników, takich jak wzrost oszczędności konsumentów, rosnące płace we wszystkich sektorach i zwiększone wydatki kapitałowe przedsiębiorstw, rynki kapitałowe coraz bardziej obawiają się spowolnienia wzrostu gospodarczego na świecie.

Zmienność wzrosła w szybkim tempie w tradycyjnie bezpieczniejszych sektorach o stałym dochodzie. W przeszłości obligacje rządowe były ujemnie skorelowane z akcjami, co zapewniało korzyści w zakresie dywersyfikacji w niestabilnych czasach4 . W skali globalnej, akcje spadły o około 6% od początku roku, podczas gdy obligacje o około 13%.5 Największe spadki odnotowały papiery wartościowe o dłuższym terminie wykupu i akcje wzrostowe.

Reklama

Utrzymanie strategicznej alokacji aktywów. Obecna zmienność może być okazją do przesunięcia udziałów w portfelu w kierunku długoterminowych celów alokacji. W dłuższym okresie czasu strategia ta przyczyniła się do "kupowania nisko i sprzedawania wysoko".

Wyższa zmienność może również stanowić okazję do zmiany alokacji. W przyszłości, osiągnięcie zdywersyfikowanego portfela może wymagać zarówno szerszego wachlarza aktywów alternatywnych, jak i bardziej kreatywnej realokacji aktywów tradycyjnych. Uważamy również, że dostosowanie ekspozycji do takich czynników jak zmiany geopolityczne, zmiany demograficzne i przyspieszenie innowacji będą miały prawdopodobnie duży wpływ na zyski z portfela w następnej dekadzie i później.

Dodatkowe materiały na temat zmienności można znaleźć w naszym Hubie poświęconym zmienności.

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Franklin Templeton

Franklin Templeton

Franklin Templeton to amerykańska międzynarodowa spółka holdingowa, która wraz ze swoimi spółkami zależnymi jest nazywana Franklin Templeton; jest globalną firmą inwestycyjną założoną w Nowym Jorku w 1947 roku jako Franklin Distributors, Inc.


Reklama
Reklama