Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Polki chcą inwestować w złoto i edukację [RAPORT]

|
selectedselectedselected
Polki chcą inwestować w złoto i edukację [RAPORT] | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Złoto i srebro to, obok nieruchomości, najczęściej wskazywane przez kobiety aktywa, jeśli chodzi o uzupełnienie portfela – wynika z raportu „Polki i ich inwestycje”. Panie zdecydowanie częściej od panów doceniają także wagę inwestowania w edukację własną i swoich dzieci.

Jak inwestują Polki i jakie stoją przed nimi bariery na drodze do bardziej aktywnego inwestowania? To niektóre pytania, na które odpowiedzi przyniósł suplement do raportu "Polak Inwestor 2022”. Wzięto w nim pod lupę różne klasy aktywów inwestycyjnych - od instrumentów finansowych, nieruchomości i walut, przez kruszce, kamienie szlachetne i sztukę, aż po kryptowaluty i startupy. Do badania zaproszono 384 kobiety, z których 43% to inwestorki.

- Warto zauważyć, że inwestujące kobiety, częściej niż mężczyźni-inwestorzy, byłyby skłonne w pierwszej kolejności dodać do portfela inwestycyjnego kruszce, czyli złoto i srebro. Popularniejszym aktywem pod tym względem okazały się jedynie nieruchomości. To tylko potwierdza nasze obserwacje, poparte ponad 10-letnią obecnością na rynku, że zainteresowanie metalami szlachetnymi wśród inwestorek i inwestorów rośnie, zwłaszcza w warunkach niestabilnej sytuacji ekonomicznej i dynamicznie zmieniającego się otoczenia geopolitycznego – komentuje Marta Dębska, ekspertka z Goldenmark, jednego z głównych patronów tegorocznej edycji badania.

Więcej aktywnych inwestorek, w porównaniu do inwestujących mężczyzn, byłoby także zainteresowanych uzupełnieniem swojego portfela o kamienie szlachetne. Panie, częściej od panów, posiadają też diamenty wśród już zgromadzonych aktywów. Ponad 30% inwestujących kobiet ma lub miało w swoim portfelu także kruszce.

 

Kobiety stawiają na edukację

Reklama

Z kolei wśród kobiet, które do tej pory nie weszły na ścieżkę inwestowania, metale szlachetne – obok obligacji skarbowych, lokat walutowych i nieruchomości – są wymieniane jako te inwestycje, od których mogłyby zrobić pierwszy krok.

- Naszą uwagę przykuła jednak dysproporcja między kobietami a mężczyznami we wskazaniu inwestowania w edukację własną i dzieci jako pierwszy krok na drodze do budowania kapitału. Panie zdecydowanie częściej niż panowie wybierały tę odpowiedź – podkreśla Marta Dębska, odpowiadająca w Goldenmark za strategię rozwoju oferty złota i diamentów.

Podobnie, aktywne inwestorki, częściej niż inwestujący panowie, wskazali edukację dla klientów jako aspekt budujący zaufanie do konkretnego instrumentu inwestycyjnego. Ponad połowa inwestorek ufa w dany instrument dzięki przejrzystej ofercie lub solidnym analizom ekspertów.

- Utwierdza to nas w przekonaniu, że podejmowane przez Goldenmark liczne przedsięwzięcia edukacyjne i szerzenie rzetelnej wiedzy o bezpiecznym lokowaniu kapitału są tym, czego potrzeba osobom, które chcą budować majątek dla siebie i przyszłych pokoleń. Dotyczy to zarówno doświadczonych inwestorek i inwestorów, jak i tych, którzy są dopiero na początku tej drogi – dodaje Marta Dębska.

Tegoroczna edycja badania „Polak Inwestor” prowadzona była przez firmę konsultingową iKsync pod patronatem głównym gazety „Parkiet”, PFR Ventures oraz Goldenmark SA i przy aktywnym wsparciu ponad 40 instytucji rynku kapitałowego i mediów finansowych. Raport z badania jest dostępny na stronie: https://polak-inwestor.pl/

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Michał Tekliński

Michał Tekliński

Ekspert rynku złota z liczącym już ponad dekadę doświadczeniem w branży. W Goldenmark pełnił funkcję dyrektora ds. rynków międzynarodowych. Zwiedził świat i zobaczył wszystko (łącznie z legendarnymi dywanami jubilerów, z których wytapia się drobinki złota). W Goldsaverze pełni funkcję głównego analityka oraz filaru zespołu eksperckiego. Prywatnie wytrawny obserwator polityki, geopolityki i gospodarki.


Reklama
Reklama