Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Lokaty bankowe - jak walczyć ze skutkami inflacji?

|
selectedselectedselected
Lokaty bankowe - jak walczyć ze skutkami inflacji?
materiał partnera
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Lokaty bankowe to najpopularniejszy sposób na zabezpieczenie swoich oszczędności przed inflacją. Dzięki atrakcyjnym warunkom lokat, które oferują niektóre banki, zaoszczędzone środki generują nie tylko regularne odsetki, ale także zabezpieczone są dzięki Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu.

Lokata bankowa — co to jest i jak działa?

Lokata bankowa jest produktem, którego popularność ostatnimi czasy nieustannie rośnie. Inaczej nazwać ją można depozytem bankowym. Lokaty znaleźć można w ofercie wielu banków, ponieważ produkt ten pozwala pozyskać im odpowiedni kapitał, potrzebny później do udzielania kredytów. 

Klient banku przez określony czas przechowuje na lokacie swoje środki. W zamian za to właściciel lokaty może później wypłacić swój kapitał, który zostaje powiększony o należne odsetki. Lokata bankowa jest jedną z najpewniejszych form inwestowania. Mimo stosunkowo niewielkiego zysku, ryzyko utraty zdeponowanych pieniędzy jest niemal zerowe, co w obecnych czasach jest niezwykle ważnym argumentem dla osób, które chcą ochronić swoje środki przed wpływem wysokiej inflacji. 

Niezwykle istotnym jest również fakt, że nad bezpieczeństwem lokat bankowych czuwa przez cały czas Bankowy Fundusz Gwarancyjny, będący instytucją gwarantującą depozyty polskich banków. Zgodnie z Ustawą o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, która weszła w życie 10 czerwca 2016 roku, depozyty o wartości nieprzekraczającej 100 tysięcy euro, podlegają ochronie i w przypadku upadłości banku, są w 100 procentach wypłacane Klientowi. 

Lokata bankowa a konto oszczędnościowe

Reklama

Wiele osób szuka odpowiedzi na pytanie, czym różni się lokata od konta oszczędnościowego. Zasadniczym zadaniem jednego, jak i drugiego produktu, jest zapewnienie Klientowi wpływu odsetek o procentowej wartości zdeponowanej sumy. 

Lokatę bankową zakłada się na określony czas, z możliwością jej przedłużenia. Wypłata środków przed zakończeniem jej trwania, wiąże się często z utratą uzyskanych odsetek. Pieniądze na lokatę są ponadto wpłacane jednorazowo. Chcąc zdeponować ich większą ilość, należy utworzyć kolejne lokaty. Na szczęście istnieją banki, które oferują możliwość założenia dowolnej liczby lokat, na przykład Alior Bank (więcej szczegółów pod linkiem https://www.aliorbank.pl/klienci-indywidualni/oszczednosci/lokata-na-nowe-srodki.html).

Sytuacja wygląda odmiennie w przypadku konta oszczędnościowego, które jest kolejnym rachunkiem posiadającym odpowiednim oprocentowanie. Konto takie prowadzić można bezterminowo, a środki mogą być w dowolnym momencie wpłacane lub wypłacane. Zdarza się jednak, że banki ograniczają ilość transferów pieniędzy w danym okresie. Po przekroczeniu limitu, za kolejne transakcje może zostać pobrana opłata.  

Jaką wybrać lokatę?

Szukając odpowiedniej lokaty bankowej, warto zwrócić uwagę na:

  • oprocentowanie — im jest większe, tym lepiej. Aktualnie znaleźć można banki oferujące lokaty o oprocentowaniu nawet 7%,
  • wybór długości okresu trwania lokaty — niektóre banki dają wybór, na jaki czas otworzyć można lokatę bankową,
  • promocje bankowe — niektóre banki umożliwiają dodatkowe korzyści i wyższe oprocentowanie, na przykład dla nowych środków.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Julia Zagórska

Julia Zagórska

Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego i Akademii Górniczo-Hutniczej. Głównie zajmuje się analizą wpływu wydarzeń makroekonomicznych na sytuację na rynku. Aktywny trader Forex od 2013 roku. 


Reklama
Reklama