Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Likwidacja OFE ciągle wisi nad rynkiem! Rezygnacja z reformy to minus dla GPW?

|
selectedselectedselected
Likwidacja OFE ciągle wisi nad rynkiem! Rezygnacja z reformy to minus dla GPW?
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Piotr Kuczyński dla iWealth 9.07.2021

W Polsce obserwowaliśmy na przełomie tygodnia niewielkie umocnienie złotego. Prawdę mówiąc oczekiwałem, że będzie większe skoro prezes NBP Adam Glapiński w rozmowie z Financial Times powiedział, że NBP zareaguje podwyżką stóp, jeśli zobaczy, że wzrost cen może być w kolejnych kwartałach napędzany przez czynniki popytowe i że może to nastąpić najwcześniej jesienią tego roku, albo w połowie 2022 r. Już we wtorek (jak piszę wyżej) złoty zaczął tracić na skutek spadku EUR/USD i zwiększenia awersji do ryzyka widocznej na rynkach globalnych.

Jest jeszcze jedna sprawa,

którą muszę wyjaśnić. Posługując się medialnymi informacjami wspominałem o tym, że 6.07 może odbyć się posiedzenie całej Izby Cywilnej Sądu Najwyższego (SN) w sprawie kredytów we frankach. Okazało się jednak, że w wokandzie SN na lipiec nie ma takiego posiedzenia, więc jak widać Sąd śpieszyć się nie będzie.

Odbyło się jednak posiedzenie Izby Cywilnej SN

w składzie trzech sędziów, które co prawda odmówiło wydania uchwały w sprawie pytań Sądu Apelacyjnego w Warszawie, ale odmawiając sąd stwierdził, że odpowiedzi na pytania SN udzielił już wcześniej w tym roku - roszczenia z tytułu nienależnego świadczenia, a także w sprawie zwrotu uzyskanego bezpodstawnego wzbogacenia w razie uznania umowy za nieważną lub bezskuteczną, zostały rozstrzygnięte w uchwałach Izby z lutego 2021 r.

Sąd twierdzi też,

Reklama

że „Jeżeli bez bezskutecznego postanowienia umowa kredytu nie może wiązać, konsumentowi i kredytodawcy przysługują odrębne roszczenia o zwrot świadczeń pieniężnych spełnionych w wykonaniu tej umowy (art. 410 § 1 w związku z art. 405 k.c.). Kredytodawca może żądać zwrotu świadczenia od chwili, w której umowa kredytu stała się trwale bezskuteczna.” – cytaty i szczegóły tutaj: https://tiny.pl/9qpkb .

To nie był wynik posiedzenia,

którym banki byłyby usatysfakcjonowane. Mówi się, że cała Izba Cywilna spotka się dopiero we wrześniu, a i tak nie jest pewne, czy znowu nie odłoży posiedzenia. Ta sprawa będzie więc nadal ciążyła sektorowi bankowemu.

Dla GPW widać też pojawiający się plus w postaci enuncjacji

(niestety tylko medialnych) zgodnie z którymi rząd zaczął się zastanawiać, czy robić reformę systemu emerytalnego i likwidować OFE. Nie dziwi mnie to, bo rządzący sami wpakowali się w bagienko oferując w Polskim Ładzie emeryturę bez podatku dla 2/3 emerytów, a jednocześnie mówiąc o opłacie przekształceniowej przy reformie OFE.

Ci, którzy uważają, że 70% Polaków wybrałoby przy likwidacji OFE

fundusze IKE powiedzą, że rezygnacja z reformy to minus dla GPW. Według mnie to plus, bo jeśli Polacy postąpiliby tak jak z PPK (70% się wypisało) to dla GPW byłaby katastrofa. Czekam na oficjalne stanowisko. Na razie ta sprawa nadal wisi nad rynkiem.

 

Reklama

Przekierowanie do artykułu

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


iWealth null

iWealth

iWealth to niezależna firma dostarczająca usługi finansowe starannie wyselekcjonowanych Partnerów, dla zamożnych Klientów indywidualnych i instytucjonalnych. Świadcząc usługę nieodpłatnego doradztwa inwestycyjnego koncentruje się na pomocy w opracowaniu kompleksowej, spójnej strategii finansowej, precyzyjnie dopasowanej do unikatowych potrzeb, indywidualnych preferencji w zakresie ryzyka oraz doświadczenia inwestycyjnego.


Reklama
Reklama