Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Drożyzna bije z półek sklepowych! Olej droższy o prawie 60%. Ceny innych towarów też poszły mocno w górę

|
selectedselectedselected
Drożyzna bije z półek sklepowych! Olej droższy o prawie 60%. Ceny innych towarów też poszły mocno w górę | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Jak wynika z monitoringu blisko 38 tys. cen detalicznych, we wrześniu Polacy najbardziej odczuli podwyżki na produktach tłuszczowych, które zdrożały średnio o przeszło 40% w relacji rocznej. Sam olej kosztował o prawie 60% więcej niż rok wcześniej. Na 2. miejscu wśród 12 przeanalizowanych kategorii znalazło się mięso. Tego typu produkty poszły w górę o blisko 33%. Następne były warzywa – wzrost o niespełna 18%. Podwyżki były widoczne jeszcze w 4 innych kategoriach, a spadki – w 5. Najmocniej w dół poszły produkty sypkie. Potaniały o ponad 5%. Spadły też ceny owoców – o 3,8%.

Dzięki cyklicznemu raportowi pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”, autorstwa UCE RESEARCH, Hiper-Com Poland i Grupy AdRetail, widać, za co Polacy w sklepach płacą najwięcej. Analitycy porównali 12 kategorii, 45 konkretnych produktów, 200 marek i blisko 38 tys. cen. Badaniem objęto dyskonty, hipermarkety, supermarkety, sieci convenience i cash&carry, działające w 16 województwach. I tak z raportu wychodzi, że 7 kategorii podrożało we wrześniu br. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, a 5 – potaniało. Najmocniej w górę poszły ceny produktów tłuszczowych – o 40,2%. W tym przypadku najbardziej podrożał olej – o 58,8%.

– Wzrosty cen to efekt rekordowej inflacji. Podobną mogliśmy obserwować dwie dekady temu. Do tego coraz więcej kosztuje paliwo. Cały proces produkcji, transportu i magazynowania jest droższy, więc ma to odbicie w cenie końcowej – mówi Katarzyna Grochowska z Hiper-Com Poland.

Jak stwierdza Karol Kamiński z Centrum Analiz Grupy AdRetail,

współautor badania, za podwyżkę produktów tłuszczowych w dużej mierze odpowiadają coraz droższe oleje pochodzenia roślinnego na rynkach światowych. Do tego sami producenci przewidują, że do końca roku tego typu produkty mogą podrożeć nawet o 8-10%. Takie obecnie trendy są obserwowane na świecie, a Polska nie jest oderwana od tego typu prognoz.

– W ostatnim czasie drożeje wiele artykułów spożywczych, co wynika głównie ze wzrostu cen surowców rolnych na świecie. We wrześniu indeks cen żywności FAO wyniósł 130 i był blisko 33% wyższy w relacji rocznej. W największym stopniu wzrost ten wynikał właśnie z podwyżki cen olejów roślinnych na świecie – o 61% rok do roku – komentuje dr Magdalena Kowalewska, starszy analityk Sektora Food and Agri w Banku BNP Paribas.

Reklama

Z analizy wynika też, że mocno w górę poszły ceny mięsa – o 32,6%

Ale w obrębie tej kategorii widać już zróżnicowaną sytuację. Wieprzowina potaniała o 9,1%, a wołowina podrożała o 18,6%. Zdaniem Karola Kamińskiego, ogólny wzrost cen tej kategorii może być częściowo pochodną spadku spożycia mięsa przez Polaków. Producenci, widząc to, próbują rekompensować sobie straty i finalnie żądają coraz więcej. Według eksperta, IV kwartał br. będzie najgorszy pod względem takich podwyżek. Głównym tego powodem będzie to, że branża znowu spodziewa się kolejnego wzrostu cen wołowiny.

– Podwyżki cen wieprzowiny wynikają z silnego spadku cen żywca wieprzowego w Polsce oraz w całej UE. We wrześniu, według danych MRiRW, żywiec wieprzowy skupowano w naszym kraju przeciętnie po 4,23 zł/kg, czyli o 6% mniej w relacji rocznej. To wynika głównie ze spadku średnich cen w UE, co z kolei jest pokłosiem nadpodaży żywca na rynku UE oraz zmniejszenia zakupów unijnych produktów wieprzowych ze strony Chin. Ceny skupu żywca wołowego są rekordowo wysokie. Ma to związek z ożywieniem po stronie popytu, a jednocześnie ograniczonych ubojów w Polsce i UE. Szczególnie brakuje żywca ras mięsnych – analizuje dr Kowalewska.

Na trzeciej pozycji w zestawieniu znajdują się warzywa, które podrożały o 17,8%

Największe wzrosty w obrębie tej kategorii dotyczą kapusty – 52,7%, ziemniaków – 34%, cebuli – 22,6%, a także pomidorów – 21,7%. Ekspert z Hiper-Com Poland zaznacza, że w tym przypadku podwyżki cen obserwujemy od dawna. I to mogłoby być również widoczne bez wysokiej inflacji czy coraz droższych paliw. Rolnikom utrudniają uprawę zmiany klimatu, łagodne zimy, powracające susze i powodzie. To przekłada się na gorsze zbiory, co skutkuje wyższymi cenami.

– Prognozowanie dotyczące tej kategorii będzie coraz trudniejsze. Na niektóre czynniki sami rolnicy nie mają wpływu. Z jednej strony szaleje inflacja, a z drugiej – obserwujemy wzrosty cen paliw, kosztów pracy i innych surowców. Do tego dochodzi czynnik klimatyczny, który obejmuje wszelkiego rodzaju anomalia pogodowe. Natomiast ciekawe jest to, że w badanym okresie warzywa średnio wzrosły o blisko 18%, ale już owoce potaniały o niecałe 4% – podkreśla współautor badania z Grupy AdRetail.

Z raportu wiemy również, że podrożały używki – o 3,3% (herbata czarna 500 g – o 19,4%), nabiał – 3% (jajka – 29,1%), dodatki spożywcze – 2,5% (musztarda – 3,1%) oraz pieczywo – 0,3% (bułka – 7,3%)

Natomiast spadki najbardziej widoczne są w przypadku produktów sypkich, które potaniały o 5,1%. W dół poszły też ceny czterech pozostałych kategorii, inne – o 4,2%, owoce – 3,8%, napoje – 2,6%, a także chemia gospodarcza – 0,7%.

Reklama

– Zdecydowanie klienci muszą się przygotować na podwyżki i to praktycznie większości produktów spożywczych. Ceny skupu zbóż sugerują, że będzie coraz drożej. Ponadto w przyszłym roku mamy więcej zapłacić za energię, a to czynnik mocno zasilający inflację. Największe różnice zaobserwujemy w małych sklepach – podsumowuje Karol Kamiński.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Serwis Agencyjny MondayNews

Serwis Agencyjny MondayNews

MondayNews to serwis skierowany do mediów działających w Polsce oraz za granicą. Z naszych materiałów korzystają zarówno duże ogólnokrajowe, opiniotwórcze, jak i mniejsze, lokalne podmioty. Reprezentują one prasę, stacje telewizyjne i radiowe, a także portale internetowe.


Tematy

indeks cen konsumpcyjnych indeks cen ceny artykułów spożywczych i przemysłowych zawierają podatek od towarów i usług ceny towarów i usług konsumpcyjnych hedoniczny indeks cen Indeks Cen Detalicznych: We wrześniu Polacy odczuli największe podwyżki na art. tłuszczowych i mięsie W sklepach jest drożej nawet o kilkadziesiąt procent. Najbardziej widać to na art. tłuszczowych i mięsie Wrzesień znowu negatywnie zaskoczył Polaków. Niektóre produkty w sklepach zdrożały nawet o blisko 60% W sklepach jest coraz drożej. We wrześniu art. tłuszczowe zdrożały o ponad 40% Zaskakujące dane z polskich sklepów. We wrześniu niektóre towary zdrożały nawet o kilkadziesiąt procent indeks cen mieszkań w sklepie okazja obniżono ceny wszystkich towarów o 10 oblicz nowe ceny towarów o ile złotych obniżono ceny poszczególnych towarów o ile złotych obniżono ceny towarów w sklepie sportowym obniżono ceny wszystkich towarów o taki sam w sklepie odzieżowym obniżono ceny niektórych towarów oblicz nowe ceny turyści za granicą często przeliczają ceny towarów na złote kalkulacja ceny detalicznej brutto towarów podczas wyprzedaży obniżono ceny towarów. uzupełnij tabelkę sprzedaż towarów poniżej ceny zakupu księgowanie w czasie promocji obniżono o 20 ceny wszystkich towarów w sklepie ceny towarów w czechach poniżej podano ceny kilku towarów w sklepie sportowym wpisz ceny towarów ceny towarów ceny towarów na litwie zapisz słownie ceny podanych towarów ceny towarów na ukrainie ceny towarów w średniowieczu w czasie promocji obniżono ceny wszystkich towarów w sklepie o 20 ceny towarów przed denominacją sprzedaż towarów poniżej ceny zakupu ceny towarów w turcji w sklepie okazja obniżono ceny wszystkich towarów o 10 procent w sklepie okazja obniżono ceny wszystkich towarów o 10% pod sklepie sportowym obniżono ceny wszystkich towarów o taki sam procent ceny towarów w chinach oblicz o ile złotych obniżono ceny towarów turyści za granicą często przeliczają ceny towarów na złote na podstawie tabeli kursów walut rodzaj kontraktu futures gdzie instrumentem bazowym są ceny towarów. ceny towarów w prl indeks cen stali indeks cen stali 2021 puds indeks cen stali indeks cen laspeyresa indeks cen drewna indeks cen transakcyjnych agregatowy indeks cen indeks cen dóbr konsumpcyjnych indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych indeks cen nieruchomości indeks cen konsumenta cpi indeks cen dóbr produkcyjnych indeks cen produkcyjnych indeks cen laspeyresa interpretacja indeks cen paaschego indeks cen obligacji indeks agregatowy cen jak obliczyć indeks cen
Reklama
Reklama