Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ČEZ, a.s.: Umowa na dostawę gazu do swojej planowanej parogazowej elektrowni (Czechy) (2009-06-25)

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

RB-W 66:ČEZ zbuduje swoją pierwszą dużą elektrownię parogazową w Czechach

Firma: CEZ, a.s.
Spis treści:
1. RAPORT BIEŻĄCY
2. MESSAGE (ENGLISH VERSION)
3. INFORMACJE O PODMIOCIE
4. PODPISY OSÓB REPREZENTUJĄCYCH SPÓŁKĘ

Spis załączników:
  1. CEZ-066-2009_PL.pdf

KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO









Raport bieżący nr 66 / 2009
Data sporządzenia: 2009-06-25
Skrócona nazwa emitenta
CEZ, a.s.
Temat
ČEZ zbuduje swoją pierwszą dużą elektrownię parogazową w Czechach
Podstawa prawna
Art. 56 ust. 1 pkt 2 Ustawy o ofercie - informacje bieżące i okresowe
Treść raportu:
Spółka energetyczna ČEZ podpisała dzisiaj umowę na dostawę gazu do swojej planowanej 841MW parogazowej elektrowni w Počeradach z grupą RWE, generalnym dostawcą ok. 20 miliardowej inwestycji będzie ŠKODA PRAHA Invest.

"Rozwój energetyki zmierza do źródeł niskoemisyjnych lub całkiem bezemisyjnych, właśnie elektrownie gazowe możemy do nich zaliczyć, są wysoce ekologicznym źródłem do produkcji energii elektrycznej, które przez swoją eksploatację nie wpływają na środowisko naturalne. Ponadto ze względu na to, że sama budowa mogłaby się rozpocząć już w następnym roku, projekt parogazowej elektrowni w Počeradach jest jednym z dalszych środków przeciwkryzysowych, które mogą znacząco pomóc czeskiej ekonomice,“ powiedział Martin Roman, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny ČEZ.

Dzięki najniższym kosztom inwestycyjnym do zainstalowania megawattów, krótkiemu okresowi budowy oraz wysokiej wydajności cieplnej elektrownie parogazowe są wyraźnie korzystniejsze w porównaniu z pozostałymi źródłami na paliwa kopalne. Ceną za te zalety jest konieczność szlachetnego i drogiego paliwa do eksploatacji turbiny spalania.

"Realizację projektu elektrowni parogazowej umożliwia wynegocjowanie 15-letniego kontraktu na dostawę gazu z grupą RWE, właśnie zapewnienie długotrwałej dostawy od stabilnego partnera jest bowiem kluczowym dla budowy nowych źródeł,“ podał Daniel Beneš, 1. Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Wykonawczy ČEZ przy podpisaniu umowy oraz dodał: "dużą korzyścią projektu jest także fakt, że nowe źródło zostanie wybudowane na terenie obecnej elektrowni.“

Elektrownie parogazowe są wysoce elastycznym źródłem, które jest zdolne stabilizować system elektryfikacyjny, w portfolio produkcyjnym ČEZ na razie brakuje takiego źródła. Ich eksploatacją pokrywają się szczyty w zużyciu energii elektrycznej. Źródło to może być podłączone do sieci za kilka minut po włączeniu. Szybsze są już tylko elektrownie wodne.

"Przy wzroście produkcji z odnawialnych źródeł coraz większą rolę będzie odgrywać szybka regulacja mocy. Właśnie elektrownie gazowe są charakterystyczne swoją wysoką elastycznością, dzięki której mogą szybko reagować na potrzebę systemu elektryfikacyjnego oraz szybko wyrównać zużycie energii elektrycznej z jej produkcją,“ dodał Alan Svoboda, Dyrektor Działu Handlu ČEZ.

Elektrownia parogazowa w Počeradach będzie miała zainstalowaną moc 841 MW. Generalny dostawca budowy, spółka ŠKODA PRAHA Invest, podpisał dzisiaj umowę z dostawcą 2 turbin gazowych, każda o mocy 284 MW, spółką Siemens. ŠKODA PRAHA Invest również zawarła umowę na dostawę turbiny parowej o mocy 273 MW ze spółką ŠKODA POWER oraz kotła bezpaleniskowego wraz z akcesoriami ze spółką SES Tlmače.

Obecnie przebiega już postępowanie o wpływach projektu na środowisko naturalne (EIA), ČEZ złożył wniosek już w grudniu ubiegłego roku. Samą budowę obiegu parogazowego rozpocznie generalny dostawca najprawdopodobniej w październiku przyszłego roku, niektóre działania przebiegają jednak już w roku bieżącym, zwłaszcza przygotowanie projektowe, czy też w samej elektowni na przykład remont kanałów doprowadzających wodę itp. Pierwszą energię elektryczną mogłaby elektrownia wyprodukować już w kwietniu 2013 r.
Osiągana gwarantowana czysta wydajność obiegu parogazowego to 57,4 %. Elektrownie parogazowe mają znacząco niższe emisje aniżeli elektrownie węglowe, nie produkują żadnych emisji tlenków siarki lub kurzu, tlenki azotu są dziesiętne, wyraźnie niższe są również emisje CO2 – aż o 70 % niższe w porównaniu z obecnymi blokami spalającymi węgiel brunatny.

Republika Czeska z energetycznego punktu widzenia jest państwem, które zależne jest od importu energii. Nasza zależność w przyszłości będzie się przez to, jak kończą się nam zasoby węgla brunatnego, nadal (bez względu na dążenia o obniżanie trudności energetycznej) pogłębiać. Maksymalne bezpieczeństwo energetyczne można osiągnąć tylko przez dywersyfikację, a to jak z punktu widzenia państw, z których importujemy źródła energii, tak przez decyzję z jakich źródeł będziemy produkować energię elektryczną. Przestrzeń do budowy elektrowni gazowych u nas na pewno jest. Taki rodzaj produkcji energii elektrycznej nie jest bowiem w Republice Czeskiej znacząco reprezentowany, według statystyk Urzędu Regulacji Energetyki w źródłach gazowych wyprodukuje się w Czechach rocznie ok. 3 % energii elektrycznej.

Grupa ČEZ obecnie rozwija kilka projektów elektowni parogazowych, przy współpracy z grupą MOL rozwija elektrownie parogazowe na Słowacji i na Węgrzech, równocześnie ocenia możliwość budowy bloków parogazowych w swoich elektrowniach Skawina (Polska) oraz Varna (Bułgaria). Pod koniec kwietnia kierownictwo ČEZ zatwierdziło przedsięwzięcie przedsiębiorcze nowej 800 MW elektrowni parogazowej w okolicach Mělníka.



Informacje o elektrowni Počerady:

Projekt Elektrowni Počerady zaczął się przygotowywać w październiku 1959 r., budowę rozpoczęto w lutym 1964 r. W pierwszym etapie przebiegła budowa Elektrowni Počerady I, czyli bloków nr 1 do 4. Zostały uruchomione w latach 1970 i 1971. W drugim etapie była wybudowana Elektrownia Počerady II z blokami nr 5 i 6, które zostały uruchomione w 1977 roku. W ten sposób stała się pierwszą elektrownią w ówczesnej Czechosłowacji osadzoną wyłącznie blokami o mocy 200 MW. Na początku 1994 roku był jednak ze względu na program wstrzymania elektrowni węglowych blok nr 1 odstawiony z eksploatacji. Później bloki nr 5 i 6. zostały w październiku tegoż roku w ogóle pierwszymi odsiarczonymi blokami w Republice Czeskiej. Odsiarczenie pozostałych bloków zostało całkowicie dokończone jesienią 1996 r. Obecnie Počerady posiadają moc 5x200 MW.

Pomiędzy rokiem 2000 i 2003 przebiegły stopniowo remonty generalne bloków 3, 2 i 4; w latach 2006 i 2007 z identycznego powodu zostały później odstawione bloki 5 i 6. Dlatego że okres eksploatacyjny bloku produkcyjnego jest osiem aż dziesięć lat, w 2008 roku ponownie odstawiono blok nr 3. Za dalsze dwa lata zostanie odstawiony jeszcze blok 2. Można powiedzieć, że i w ich przypadkach będą to ostatnie rewizje i remonty, ponieważ po dalszych dziesięciu latach eksploatacji będą już na granicy swojej żywotności.

Elektrownia Počerady należy dzisiaj między największe źródła produkcyjne w ramach elektrowni węglowych Grupy ČEZ. Rocznie Elektrownia Počerady wyprodukuje ok. 7 TWh energii elektrycznej przy średnim zużyciu ciepła w paliwie 10,25 GJ na wyprodukowaną MWh.

Pierwotnie elektrownia miała stać w Egipcie, ponieważ w latach 50. XX stulecia odstąpiono od kontraktu, został wykorzystany gotowy projekt afrykański dla Počerad. Maszynownie bloków są dlatego zbudowane z montowanego żelbetonu i nie są podpiwniczone. Własne turbiny i alternatory są umieszczone w samodzielnych komorach, które są oddzielone od pozostałych turbozespołów. Każda z komór ma dwa dachy ruchome, przy czym ponad komorami przejeżdzają dwa dźwigi bramowe umożliwiające montaż i demontaż turbin lub alternatorów. W niniejszym systemie projektowym brakuje więc klasyczna hala maszynowni, jak jest w większości pozostałych elektrowni cieplnych. Kotły przepływowe są zaś zbudowane w tak zwanym wykonaniu półzewnętrznym. Oznacza to, że wszelkie kondygnacje są z konstrukcji stalowej, a na zewnątrz od 15 aż do 50 metrów, są pokryte tylko blachą. Blaszane są również zasobniki węgla.
Załączniki
Plik Opis

CEZ-066-2009_PL.pdf
CEZ-066-2009_PL.pdf

MESSAGE (ENGLISH VERSION)






Inside Information


ČEZ is building its first large gas-steam power plant in the Czech
Republic


Today, the ČEZ energy company has signed a gas supply contract for its
planned 841MW gas-steam power plant in Počerady with the RWE Group; the
general contractor of the investment amounting to approx. CZK 20 billion
should be ŠKODA PRAHA Invest.


“Development in the energy industry has been converging upon
low-emission or zero-emission sources, which are primarily represented
by gas-steam power plants, as these are highly environmentally friendly
sources of electricity generation, the operation of which has nearly
insignificant impact on the environment. In addition, with respect to
the fact that the construction as such could start as early as in the
next year, the project of the gas-steam power plant in Počerady is one
of the anti-crisis measures, which the Czech economy may have a
significant benefit from,” said Martin Roman, the Chairman of the Board
of Directors and the CEO of ČEZ.


Due to the lowest investment cost of a megawatt installed, a short
period of construction and a high thermal efficiency, gas-steam power
plants have been considerably favoured in comparison to other sources
utilizing fossil fuels. The penalty of these advantages is the need for
high-quality and expensive fuel for the operation of the gas turbine.


“The realization of the gas-steam power plant project is enabled by
stipulation of a fifteen-year gas supply contract with the RWE Group as
provision of a long-term supply from a reliable partner is of key
importance," said Daniel Beneš, Senior Deputy Chairman of the Board of
Directors and Managing Director of ČEZ upon signature of the contract,
and added: “Another great advantage of the project is the fact that the
new source is to be built within the premises of the existing power
plant.”


Gas-steam power plants are highly flexible sources, which are able to
stabilize the electrical power system. The ČEZ production portfolio has
been experiencing a lack of such a source for the time being. Operation
of gas-stem power plants serves to cover peak hours of electricity
consumption. This source may be connected to the grid in a few minutes
after its start-up. Only hydro-electric power plants are able to respond
faster.


“Upon increase of production from renewable sources fast regulation of
output will play more and more important role. A characteristic feature
of gas-steam power plants is their high flexibility, due to which they
are able to respond promptly to the needs of the electrical power system
and thus to provide balance between consumption of electricity and its
generation,” said Alan Svoboda, Sales Division Director of ČEZ.


The installed output of the gas-steam power plant in Počerady is to be
841 MW. Today, the general contractor of its construction, ŠKODA PRAHA
Invest, has signed a contract for delivery of two gas turbines, both
with the capacity of 284 MW, with the supplier, the Siemens company.
ŠKODA PRAHA Invest also concluded a contract for delivery of a gas
turbine with the capacity of 273 MW with ŠKODA POWER and a contract for
delivery of an exhaust-heat boiler with SES Tlmače.


At present, proceedings concerning the analysis of impacts of the
project on the environment (EIA) are being held; ČEZ submitted the
respective application as early as in December last year. The
construction of the gas-steam cycle as such is to be commenced by the
contractor in October next year, however, certain activities have
started to be performed this year already, in particular, the designing
stage, or, within the premises of the power plant, for instance a repair
of the water channels, etc. The power plant could generate first
megawatts of electricity as early as in April 2013.


The attained guaranteed net efficiency of the gas-steam cycle amounts
57.4 %. Gas-steam power plants produce considerably less emissions in
comparison to coal plants, they do not produce any sulphur oxides
emissions or dust, emission of nitrogen oxides are ten times lower and
CO2 emissions are considerably lower as well – by up to 70% lower in
comparison to the existing standard brown-coal units.


From the energy industry point of view, the Czech Republic counts itself
as being dependent on import of energies. In addition, such dependence
of ours is going to increase, as we will be running out of our deposits
of brown coal, regardless the efforts aiming at reduction of energy
demand. The only way how to achieve maximum energy security is
diversification, namely both from the point of view of countries, from
which we import sources of energy, and from the point of view of
decision concerning sources used for electricity generation. We
certainly have a scope for construction of gas-steam power plants. This
type of electricity generation has no significant representation in the
Czech Republic. Based on statistics of the Energy Regulatory Office
(Energetický regulační úřad), production of electricity using gas
sources in the Czech Republic amounts to 3% annually.


At present, the ČEZ Group has been developing several projects of
gas-stem power plants - in cooperation with the MOL Group it has been
developing gas-steam power plants in Slovakia and in Hungary and at the
same time it is considering the possibility of construction of gas-stem
units in its own power plants Skawina (Poland) and Varna (Bulgaria). At
the end of April, the ČEZ management approved a business plan of a new
gas-steam power plant in Mělník location.





Information on Počerady power plant:


The preparation of the project of Počerady power plant started in
October 1959, the construction started in February 1964. In the first
stage, the construction of Počerady I Power Plant was performed, which
means units 1 through 4. These were put into operation during 1970 and
1971. In the second stage, Počerady II Power Plant was built,
specifically its units 5 and 6, which were put into operation in 1977.
The power plant thus became the first power plant in the then
Czechoslovakia where exclusively units with output of 200 MW were
installed. At the beginning of 1994 however, with respect to the
reduction programme for coal power plants, unit No. 1 was put out of
operation. In October of the same year, units Nos. 5 and 6 became the
very first units subject to desulphurization in the Czech Republic.
Desulphurization of the remaining units was completed in autumn 1996.
The present output of Počerady power plant amounts to 5x200 MW.


During 2000 through 2003, gradual general repairs of units 3, 2 and 4
were performed and during 2006 and 2007, units 5 and 6 were shut down
for the same reason. As the operation period of the generating unit is
eight to ten years, unit No. 3 was subject to general repair in 2003
again. In two years, unit 2 will be shut down as well. It is possible to
say that in case of these units, this will concern final inspections and
repairs as after ten more years of operation, the units will have
reached the end of their service lives.


At present, the Počerady power plant counts itself as being one of the
largest production sources among coal power plants of the ČEZ Group. On
an annual basis, the Počerady power plant generates approximately 7 TWh
of electric energy upon the average consumption of heat in fuel reaching
10.25 GJ per MWh generated.


Originally, the power plant was intended to be built in Egypt but as the
contract failed to be realized in the 1950s, the completely prepared
African project was used in Počerady instead. For this reason, the
turbine halls of the units are built from prefabricated blocks of
reinforced concrete and they lack basement. The turbines and generators
as such are placed in individual boxes, which are separated from the
each other. Each box has two sliding roofs and above the boxes, there
are two bridge cranes enabling assembly and disassembly of the turbines
or generators. This design therefore lacks a typical turbine hall,
which is present in most of the other coal-burning power plants. The
once-through boilers are of the so-called semi-outdoor design. This
means that all floors are made of steel structure and they are only
steel-plated on the outdoor side in the height ranging from 15 to 50
metres. The coal-feeding facilities are made of metal sheet as well.


PODPISY OSÓB REPREZENTUJĄCYCH SPÓŁKĘ
Data Imię i Nazwisko Stanowisko/Funkcja Podpis

Cena akcji Cez

Cena akcji Cez w momencie publikacji komunikatu to None PLN. Sprawdź ile kosztuje akcja Cez aktualnie.

W tej sekcji znajdziesz wszystkie komunikaty ESPI EBI Cez.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Komunikaty ESPI

Komunikaty ESPI

ESPI - Komunikaty spółek


Reklama