Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

STARHEDGE S.A.: Informacja w sprawie niestosowania zasad wskazanych w "Dobrych Praktykach SpĂłłek Notowanych na GPW" (2010-07-01)

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

RB 1/2010:Informacja w sprawie niestosowania zasad wskazanych w "Dobrych Praktykach Spółek Notowanych na GPW"

Firma: STARHEDGE
Spis treści:
1. RAPORT BIEŻĄCY
2. PODPISY OSÓB REPREZENTUJĄCYCH SPÓŁKĘ

Zarząd Hardex S.A. z siedzibą w Krośnie Odrzańskim informuje, że w związku z wejściem w życie z dniem 1 lipca 2010 roku zmian "Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych", na podstawie § 29 Regulaminu Giełdy - Spółka nie będzie stosować poniższych zasad: <br />

Część I. Rekomendacje dotyczące dobrych praktyk spółek giełdowych

Zasada nr 5. Spółka powinna posiadać politykę wynagrodzeń oraz zasady jej ustalania. Polityka wynagrodzeń powinna w szczególności określać formę, strukturę i poziom wynagrodzeń członków organów nadzorujących i zarządzających spółki powinno mieć zastosowanie zalecenie Komisji Europejskiej z 14 grudnia 2004 r. w sprawie odpowiedniego systemu wynagrodzeń dyrektorów spółek notowanych na giełdzie (2004/913/WE), uzupełnione o zalecenie KE z 30 kwietnia 2009 r. (2009/385/WE).

Spółka posiada Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy, w którym ustalone zostały zasady i polityka wynagradzania pracowników administracyjnych oraz fizycznych. Sposób wynagradzania Członków Zarządu i Rady Nadzorczej ustalany jest przez suwerenne organy, w przypadku Zarządu jest to Rada Nadzorcza natomiast w przypadku Członków Rady Nadzorczej - walne zgromadzenie.

Zasada nr 9. GPW rekomenduje spółkom publicznym i ich akcjonariuszom, by zapewniały one zrównoważony udział kobiet i mężczyzn w wykonywaniu funkcji zarządu i nadzoru w przedsiębiorstwach, wzmacniając w ten sposób kreatywność i innowacyjność w prowadzonej przez spółki działalności gospodarczej.

Spółka stoi na stanowisku, iż głównymi kryteriami wyboru sprawujących funkcje w Zarządzie lub w organie nadzoru powinny być umiejętności, profesjonalizm oraz kompetencje kandydata do sprawowania danej funkcji, natomiast inne czynniki, w tym płeć osoby nie powinny stanowić wyznacznika w powyższym zakresie.


Część II. Dobre praktyki realizowane przez zarządy spółek giełdowych

Zasada nr 1.5. Spółka prowadzi korporacyjną stronę internetową i zamieszcza na niej, oprócz informacji wymaganych przez przepisy prawa w przypadku, gdy wyboru członków organu spółki dokonuje walne zgromadzenie - udostępnione spółce uzasadnienia kandydatur zgłaszanych do zarządu i rady nadzorczej wraz z życiorysami zawodowymi, w terminie umożliwiającym zapoznanie się z nimi oraz podjęcie uchwały z należytym rozeznaniem.

Stosowanie tej zasady zależy od otrzymania przez Spółkę od akcjonariuszy uprawnionych do udziału w walnym zgromadzeniu informacji o zamiarach w zakresie zgłaszania kandydatów do składu rady nadzorczej Spółki przed odbyciem walnego zgromadzenia, w terminie umożliwiającym umieszczenie tych informacji o tych kandydatach na stronie internetowej Spółki. Jeżeli Spółka otrzyma uzasadnienia wraz z życiorysami zawodowymi kandydatów i ich zgodę na publikację, informacje te zostaną zamieszczone na stronie internetowej Spółki.

Zasada nr 1.10. Spółka prowadzi korporacyjną stronę internetową i zamieszcza na niej, oprócz informacji wymaganych przez przepisy prawa informacje na temat zdarzeń korporacyjnych, takich jak wypłata dywidendy, oraz innych zdarzeń skutkujących nabyciem lub ograniczeniem praw po stronie akcjonariusza, z uwzględnieniem terminów oraz zasad przeprowadzania tych operacji. Informacje te powinny być zamieszczane w terminie umożliwiającym podjęcie przez inwestorów decyzji inwestycyjnych.

Spółka nie stosuje tej zasady. Zgodnie z obowiązującym prawem, Spółka informuje w drodze raportów o wszystkich zdarzeniach wymagających publikacji, a w tym m.in. dotyczących wypłaty dywidendy.

Zasada nr 1.11. Spółka prowadzi korporacyjną stronę internetową i zamieszcza na niej, oprócz informacji wymaganych przez przepisy prawa powzięte przez zarząd, na podstawie oświadczenia członka rady nadzorczej, informacje o powiązaniach członka rady nadzorczej z akcjonariuszem dysponującym akcjami reprezentującymi nie mniej niż 5% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu spółki.

Zarząd w przypadku złożenia przez Członka RN stosownego oświadczenia, zamieści je na stronie internetowej. Jednakże Zarząd zwraca uwagę, że nie ma żadnych podstaw formalnych do żądania od Członka RN złożenia takiego oświadczenia. Członka RN obowiązuje przede wszystkim zasada lojalności wobec Spółki i w swych działaniach powinien on kierować się wyłącznie interesem Spółki.

Zasada nr 1.14. Spółka prowadzi korporacyjną stronę internetową i zamieszcza na niej, oprócz informacji wymaganych przez przepisy prawa informację o treści obowiązującej w spółce reguły dotyczącej zmieniania podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych lub informację o braku takiej reguły.

Spółka stosuje przepisy prawa obowiązujące w tym zakresie.

Zasada nr 2. Spółka zapewnia funkcjonowanie swojej strony internetowej również w języku angielskim, przynajmniej w zakresie wskazanym w części II. pkt 1.

Spółka nie stosuje tej zasady. Spółka stoi na stanowisku, że informacje publikowane w języku polskim są wystarczające do komunikacji z akcjonariuszami.

Część III. Dobre praktyki stosowane przez członków rad nadzorczych

Zasada nr 2. Członek rady nadzorczej powinien przekazać zarządowi spółki informację na temat swoich powiązań z akcjonariuszem dysponującym akcjami reprezentującymi nie mniej niż 5% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu. Powyższy obowiązek dotyczy powiązań natury ekonomicznej, rodzinnej lub innej, mogących mieć wpływ na stanowisko członka rady nadzorczej w sprawie rozstrzyganej przez radę.

Prawidłowym i wystarczającym wobec obowiązującego prawa jest działanie dla dobra Spółki i akcjonariuszy oraz odpowiedzialność za ewentualne działania na szkodę Spółki bądź akcjonariuszy.
Członka rady nadzorczej spółki akcyjnej obowiązuje zasada lojalności wobec Spółki i w swych działaniach, członek rady nadzorczej powinien kierować się wyłącznie interesem Spółki.

Zasada nr 6. Przynajmniej dwóch członków rady nadzorczej powinno spełniać kryteria niezależności od spółki i podmiotów pozostających w istotnym powiązaniu ze spółką. W zakresie kryteriów niezależności członków rady nadzorczej powinien być stosowany Załącznik II do Zalecenia Komisji Europejskiej z dnia 15 lutego 2005 r. dotyczącego roli dyrektorów niewykonawczych lub będących członkami rady nadzorczej spółek giełdowych i komisji rady (nadzorczej). Niezależnie od postanowień pkt b) wyżej wymienionego Załącznika osoba będąca pracownikiem spółki, podmiotu zależnego lub podmiotu stowarzyszonego nie może być uznana za spełniającą kryteria niezależności, o których mowa w tym Załączniku. Ponadto za powiązanie z akcjonariuszem wykluczające przymiot niezależności członka rady nadzorczej w rozumieniu niniejszej zasady rozumie się rzeczywiste i istotne powiązanie z akcjonariuszem mającym prawo do wykonywania 5 % i więcej ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu.

Spółka nie stosuje tej zasady. Wybór rady nadzorczej jest decyzją akcjonariuszy Spółki i nie ma uzasadnienia dla ograniczenia w swobodzie wyboru osób do tego organu. Członkowie rady nadzorczej z istoty pełnionej funkcji są niezależni w swych sądach i decyzjach. Spółka stoi na stanowisku, iż wybór rady nadzorczej przez akcjonariuszy, jako "współwłaścicieli" Spółki, jest wyrazem dbałości o interesy Spółki.

Zasada nr 8. W zakresie zadań i funkcjonowania komitetów działających w radzie nadzorczej powinien być stosowany Załącznik I do Zalecenia Komisji Europejskiej z dnia 15 lutego 2005 r. dotyczącego roli dyrektorów niewykonawczych (...).

Spółka nie stosuje tej zasady. Utworzenie w Spółce komitetu audytu oraz sposób jego funkcjonowania określa ustawa.

Część IV. Dobre praktyki stosowane przez akcjonariuszy

Zasada nr 1. Przedstawicielom mediów powinno się umożliwiać obecność na walnych zgromadzeniach.

W walnych zgromadzeniach Spółki udział biorą osoby uprawnione i obsługujące Walne Zgromadzenie. Obowiązujące przepisy prawa, w tym Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 lutego 2009r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim, w wystarczający sposób, regulują wykonanie nałożonych na spółki publiczne obowiązków informacyjnych w zakresie jawności i przejrzystości spraw będących przedmiotem obrad WZ. W przypadku pytań dotyczących Walnych Zgromadzeń, kierowanych do Spółki ze strony przedstawicieli mediów, Spółka udziela stosownych odpowiedzi. Ponadto w zakresie tej zasady decydują akcjonariusze obecni na Walnym Zgromadzeniu, w szczególności zaś Przewodniczący.

Zasada nr 9. Uchwała walnego zgromadzenia o podziale wartości nominalnej akcji nie powinna ustalać nowej wartości nominalnej akcji na poziomie, który mógłby skutkować bardzo niską jednostkową wartością rynkową tych akcji, co w konsekwencji mogłoby stanowić zagrożenie dla prawidłowości i wiarygodności wyceny spółki notowanej na giełdzie.

O wartości nominalnej akcji jak i operacjach na akcjach decyduje każdorazowo walne zgromadzenie. Emitent zapewnia, iż podejmowanie jakichkolwiek działań na szkodę potencjalnych akcjonariuszy czy też samej Spółki poprzez stwarzanie zagrożenia dla prawidłowości i wiarygodności jej wyceny nie leży w interesie Spółki ani jej akcjonariuszy.

Zasada nr 10. Spółka powinna zapewnić akcjonariuszom możliwość udziału w walnym zgromadzeniu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, polegającego na:
1) transmisji obrad walnego zgromadzenia w czasie rzeczywistym,
2) dwustronnej komunikacji w czasie rzeczywistym, w ramach której akcjonariusze mogą wypowiadać się w toku obrad walnego zgromadzenia przebywając w miejscu innym niż miejsce obrad,
3) wykonywaniu osobiście lub przez pełnomocnika prawa głosu w toku walnego zgromadzenia.
Zasada ta powinna być stosowana najpóźniej począwszy od dnia 1 stycznia 2012 r.

Informacje dotyczące walnych zgromadzeń i ich przebiegu emitent publikuje w formie raportów bieżących oraz informacji zamieszczanych na stronie internetowej Spółki. Emitent stoi na stanowisku, iż nakłady finansowe jakie należałoby ponieść na transmisję obrad i dwustronną komunikację oraz wykonywanie głosu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej podczas walnego zgromadzenia są niewspółmierne w stosunku do potencjalnych korzyści wynikających z powyższego działania.

Data
Imię i Nazwisko
Stanowisko
Podpis
2010-07-01 13:35:36 Ireneusz Kaczmarek Prezes Zarządu
2010-07-01 13:35:36 Agnieszka Maciejewska Członek Zarządu

Cena akcji Starhedge

Cena akcji Starhedge w momencie publikacji komunikatu to None PLN. Sprawdź ile kosztuje akcja Starhedge aktualnie.

W tej sekcji znajdziesz wszystkie komunikaty ESPI EBI Starhedge.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama