Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Stablecoiny - szansa na rozwój czy zagrożenie

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Stabilność na rynku kryptowalut jest inwestorom bardzo potrzebna. W związku z tym powstała idea stablecoinów. Ich główną funkcją jest umożliwienie inwestorom wyprowadzenia lub zamrożenia swoich środków w celu przeczekania okresu najbardziej dotkliwych wahań cen na rynku. Pytanie, czy stablecoiny należy traktować jako szansę na rozwój branży kryptowalut, czy zagrożenie?

 

Co to jest stablecoin?

Stablecoin oznacza„ stabilną kryptowalutę”. Z punktu widzenia pragmatyki, stablecoiny pełnią pięć podstawowych funkcji:

  1. zabezpieczenie przed skutkami zmienności kryptowalut;
  2. możliwość procesowania transakcji z udziałem kryptowalut z wyłączeniem czynnika wahań cen in-time;
  3. łatwe transferowanie kryptowaluty w wartość FIAT na wielu giełdach;
  4. możliwość obrotu altcoinami w parach powiązanych z fiat bez konieczności transferu np. z bitcoina na fiat i z powrotem;
  5. szybkie przelewy wartości pieniężnej pomiędzy giełdami, które mogą trwać np. kilka godzin zamiast kilku dni;

 

Rodzaje stablecoinów

Reklama

Metodologia stablecoinów pozwala na dokonanie prostej kategoryzacji:

  1. zabezpieczone FIAT w stosunku 1:1 co oznacza, że wartość tokena pozostaje w ścisłym związku z wartością waluty fiducjarnej (z reguły jest to dolar amerykański, aczkolwiek istnieją również inne).

Stablecoiny powiązane z FIAT wymagają regularnych audytów aby zapewnić, że pieniądze, na które wydano walutę, są zdeponowane w odpowiedniej ilości. Ta metoda tworzenia stablecoin uwzględnia stronę trzecią, która jest poręczycielem - gwarantem, że środki są faktycznie wspierane przez pieniądz papierowy.

W tej grupie można umieścić stablecoiny zabezpieczone towarami - aktywami fizycznymi (np. złotem). W tym modelu wartość stablecoina jest również z góry ustalona i odpowiada wartości aktywa, z którym jest powiązana. Taka metodologia może zostać zastosowana przez wzgląd na wycenę towarów w walucie fiducjarnej.

  1. zabezpieczone kryptowalutami- w tym modelu tworzenie zabezpieczeń jest nieco trudniejsze, aczkolwiek nastawione na podobny cel, jak w przypadku stablecoinów zabezpieczonych FIAT lub towarami.

Największą różnicą między stablecoinami FIAT a krypto jest stosunek zabezpieczenia (ang. ratio). W przypadku tych pierwszych obowiązującym ratio wymiany jest 1:1, w tych drugich stosuje się współczynnik 2:1 (kryptowaluta: stablecoin).

Należy to rozumieć następująco: jeżeli tworzy się stablecoina zabezpieczonego Litecoinem oznacza to, że na każdy jeden stablecoinowy token należy zabezpieczyć 2 LTC. Taki stosunek zabezpieczenia ma w założeniu gwarantować, że nawet przy 50% spadkach z powodu wspomnianej już wysokiej zmienności kursu kryptowalut, nie powinno to wpłynąć zbyt drastycznie na kryptowaluty w obrocie.

  1. Niezabezpieczone FIAT ani innymi kryptowalutami (udziały senioralne) - ten typ stablecoinów opiera się na wycenie tokena względem samego siebie. W tym modelu kluczową rolę w tworzeniu i utrzymywaniu wartości tokenów są smart kontrakty regulujące równowagę wartości stablecoina poprzez wywoływanie bezpośredniego wpływu na rynek.
Reklama

Działa to w ten sposób, że algorytm inteligentnej umowy utrzymuje cenę stablecoina na relatywnie stałym poziomie. W przypadku wzrostu wyceny poza założony limit smart kontrakt zaczyna wyprzedaż, natomiast w przypadku, gdy cena staje się zbyt niska, kontrakty generują popyt poprzez inicjowanie działań zakupowych.

 

Stablecoiny na topie

Patrząc na aktualne na dzień 26.02. zestawienie kryptowalut z największą kapitalizacją rynkową zauważymy, że w top 30 znajdują się dwa stablecoiny. Na 7 miejscu plasuje się Tether (USDT) z kapitalizacją lekko ponad 2 miliardy dolarów oraz, na miejscu 29 TrueUSD (TUSD) z kapitalizacją przekraczającą 200 milionów dolarów (dane coinmarketcap.com).

Na rynku istnieje aktualnie i działa z powodzeniem ponad 30 stablecoinów. W niniejszej publikacji nie sposób omówić ich wszystkich dlatego pozwolę sobie przyjrzeć się pokrótce dwóm najbardziej popularnym.

 

USDT

Reklama

Tether (USDT) jest aktualnie najbardziej zaadoptowanym i najdłużej utrzymującym się na rynku stablecoinem zabezpieczonym dolarem.

Mimo to wzbudza wiele kontrowersji. Chociaż FreehSporkin& Sullivan sporządził 21 czerwca 2018 roku raport potwierdzający pokrycie USDT w dolarach, nie może on być potraktowany jako pełnoprawny audyt finansowy.

Problem polega zatem na tym, że użycie USDT wymaga dużego zaufania do firmy na zagranicznym rachunku o nieznanej kwocie w dolarach, co jest sprzeczne z bezrefleksyjną naturą kryptowalut.

Technologicznie Tether korzysta z warstwy OmniBitcoina (w kontekście zabezpieczenia w dolarze oraz z sieci Ethereum odnosząc się do euro w konstrukcji EURT). Każdy Tether, z założenia, zabezpieczony jest 1:1 dolarami przechowywanymi w rezerwach Tether Limited w Hong Kongu. Konsensus w sieci Tethera jest osiągany poprzez Proof-of-reserves. Oznacza to, że ilość waluty fiducjarnej przechowywanych przez firmę Tether powinna odpowiadać ilości USDT w obiegu.

 

TrueUSD (TUSD)

Reklama

TrueUSD, część platformy tokenizacji aktywów TrustToken, jest stablecoinem opartym na blockchainie, który choć jest podobny do USDT, wydaje się być bezpośrednią odpowiedzią na problemy zaobserwowane w Tether w ostatnim czasie. Tokeny TrueUSD (TUSD) oparte są na blockchainie Ethereum.

W TrueUSD dolary są przechowywane na rachunkach bankowych firm powierniczych, które podpisały umowy depozytowe, a nie na rachunku bankowym kontrolowanym przez jedną firmę. Według TrueUSD zawartość wspomnianych rachunków bankowych jest publikowana codziennie i podlega comiesięcznym audytom.

 

Szansa na rozwój czy zagrożenie?

Stablecoiny powstały, by zapewnić bezpieczeństwo inwestorów w trudnych czasach na rynkach. Tether i spółka miały pomagać przedsiębiorcom utrzymać się na powierzchni podczas rynkowych zawirowań. Poprzez zapewnienie stabilności ceny, zasoby inwestorów pozostają stałe. Traderzy mogą inwestować, gdy cena zaczyna ponownie rosnąć. Tym samym stablecoiny traktowane są jako sposób przechowywania wartości.

Traktując stablecoiny w charakterze znormalizowanych magazynów wartości, można w przypuszczać, że staną się istotnym punktem odniesienia w gospodarce kryptowalut. Biorąc pod uwagę, że są one stałymi elementami rynku, który jest w przeważającej większości zdominowany przez zmienne wartości, stablecoiny przychodzą z pomocą tym, którzy oczekują możliwości porównywania wartości rynkowych. Zasadniczo przecież, niezależnie od tego, jak porusza się rynek, cena stablecoin powinna pozostać taka sama. Tym samym uważa się, że stablecoiny są idealnym narzędziem w hedgingu przeciwko niekorzystnym wahaniom kursów.

Reklama

 

Kontrowersje i argumenty przeciw

W opozycji do przedstawionych pozytywów powinniśmy pamiętać o zagrożeniach, które niesie za sobą korzystanie ze stablecoinów. Wiele instytucji finansowych z lepszym lub gorszym skutkiem próbowało już wdrażać podobne mechanizmy. Mieliśmy już kryzys meksykańskiego peso z 1994 roku, Czarną Środę 16 września 1992 r. w Wielkiej Brytanii czy kryzys rubla z 1998 roku. Jak pokazuje historia, powiązania jednych walut z innymi w celu zapewnienia względnie stałych, stabilnych cen, nie kończyły się raczej dobrze.

 

Podsumujmy

Stablecoiny stoją w sprzeczności do założeń ekonomii kryptowalut. Powiązanie z dolarem należy do tradycyjnego systemu finansowego, który Satoshi Nakamoto wyłączył z konceptu nowego paradygmatu przekazywania wartości.

Kryptowaluty są przecież alternatywnym konceptem polegającym na zdecentralizowanym modelu działania, dalekim od centralnych organów regulacyjnych. Dodatkowo to system globalny, którego nie dotyczą regulacje rządów i banków centralnych.

Reklama

W scenariuszu, który zakłada stopniową adopcję kryptowalut i osiąganie stabilności nie ma miejsca na system bankowy. Rynek znalazł jednak miejsce na stablecoiny.

Masowy sukces Tethera, który plasuje się w pierwszej dziesiątce krypto aktywów pod względem kapitalizacji dowodzi, że stablecoiny są istotnym elementem kryptowalutowego krajobrazu zwłaszcza teraz, kiedy na rynku panuje bessa. Jedno jest pewne. Uważni obserwatorzy rynku kryptowalut nie powinni ignorować zjawiska “stabilnych” kryptowalut.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Maciej Kosior

Maciej Kosior

Redaktor naczelny BitHub.pl. Najbardziej interesują go praktyczne zastosowania blockchain i kryptowalut. Z uwagą śledzi rozwój branży aktywnie dzieląc się ze społecznością swoimi spostrzeżeniami. Jest przekonany, że żyjemy w czasach wielkiej rewolucji, która już zaczęła na dobre zmieniać świat.


Reklama
Reklama