Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Solana (SOL): działanie, najważniejsze funkcje, tokeny SOL, przechowywanie kryptowalut

|
selectedselectedselected
Solana (SOL): działanie, najważniejsze funkcje, tokeny SOL, przechowywanie kryptowalut
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Solana to sieć blockchain skupiająca się na szybkich transakcjach i wysokiej przepustowości. Korzysta z unikalnej metody szeregowania transakcji, która znacznie poprawia prędkość. Użytkownicy mogą płacić opłaty transakcyjne i wchodzić w interakcje ze smart kontraktami za pomocą SOL, natywnej kryptowaluty dla tej sieci.

 

Wprowadzenie

Dla technologii blockchain zawsze największym wyzwaniem była skalowalność. W miarę rozwoju, sieci często napotykają się na ograniczenia związane z prędkością transakcji i czasem potwierdzeń. Solana ma na celu znieść te ograniczenia, bez narażania bezpieczeństwa czy decentralizacji.

Założony w 2017 przez Anatola Yakovenko z Solana Labs, blockchain Solany stosuje nowe metody weryfikacji transakcji. Bitcoin, Ethereum i wiele innych projektów cierpi na problemy związane ze skalowalnością i prędkością transakcji. Wykorzystując metodę znaną jako Proof of History (PoH), blockchain Solany może obsługiwać tysiące transakcji na sekundę.

 

Jak działa Solana?

Solana jest blockchainem trzeciej generacji Proof of Stake. Zaimplementowano na niej unikalną metodę tworzenia systemu niewymagającego zaufania, który określa czas transakcji, o nazwie Proof of History.
Śledzenie kolejności transakcji jest znaczące dla kryptowalut. Bitcoin robi to, łącząc transakcje w bloki, a każdy z nich posiada sygnaturę czasową. Każdy węzeł musi zweryfikować dany blok w porozumieniu z innymi węzłami. Proces ten dodaje znaczący czas oczekiwania dla węzłów na potwierdzenie bloku w całej sieci. Solana stosuje zupełnie inne podejście. Przyjrzymy się jemu bliżej.

 

Czym jest Proof of History?

Zdarzenia i transakcje na Solanie są hashowane za pomocą funkcji hash SHA256. Funkcja ta polega na tym, że pobiera dane wejściowe i generuje unikalne dane wyjściowe, które są bardzo trudne do przewidzenia. Solana pobiera dane wyjściowe danej transakcji i używa ich jako danych wejściowych do następnego hashowania. Kolejność transakcji jest teraz wbudowana w zaszyfrowane dane wyjściowe.

Taki proces szyfrowania tworzy długi, nieprzerwany łańcuch hashowanych transakcji. Dzięki temu transakcje są ustawione w jasnej, weryfikowalnej kolejności, którą walidator dodaje do bloku, bez konieczności użycia konwencjonalnej sygnatury czasowej. Proces hashowania także wymaga pewnej ilości czasu, przez co walidatorzy mogą w łatwy sposób zweryfikować, ile czasu minęło.

Proof of History różni się od procesu stosowanego przez Bitcoina w ramach mechanizmu konsensusu jakim jest Proof of Work. Bloki na Bitcoinoe są dużymi grupami nieułożonych transakcji. Każdy górnik BTC dodaje czas i datę do bloku, który właśnie kopie, na podstawie swojego lokalnego zegarka. Czas ten może się różnić z perspektywy innych węzłów, lub nawet może okazać się fałszywy. W takim wypadku węzły muszą ustalić, która sygnatura czasowa jest prawdziwa.

Poprzez ułożenie transakcji w łańcuch hashów, walidatorzy przetwarzają i przesyłają mniej informacji w każdym bloku. Korzystanie z zaszyfrowanej wersji ostatniego stanu transakcji znacznie skraca czas potwierdzenia nowego bloku.

Warto jednak pamiętać, że Proof of History nie jest mechanizmem konsensusu. Jest to sposób na skrócenie czasu spędzanego na potwierdzanie kolejnych transakcji. Kiedy połączymy to rozwiązanie z proof of stake, proces wybierania następnego walidatora bloku staje się znacznie łatwiejszy. Węzły potrzebują mniej czasu na zatwierdzenie kolejności transakcji, co oznacza, że sieć wybiera nowego walidatora znacznie szybciej.
Reklama

 

 

Najważniejsze funkcje Solany

Według ich bloga, zespół Solany opracował osiem kluczowych funkcji technicznych, które mają pomóc blockchainowi osiągnąć możliwości scentralizowanego systemu. Proof of History można uznać za tą najbardziej godną uwagi, ale są też także:
  • Tower BFT — Zoptymalizowana pod POH wersja Praktycznej Bizantyjskiej Tolerancji Błędów
  • Turbine — Protokół propagacji bloków

  • Gulf Stream — Protokół przekazywania transakcji bez Mempool'u

  • Sealevel — Równoległy czas działania kontraktów smart

  • Pipelining — Jednostka Przetwarzająca Transakcje do optymalizacji walidacji

  • Cloudbreak — Baza Danych Kont Skalowana Horyzontalnie

  • Archivers — Rozproszone przechowywanie księgi

Dzięki tym funkcjom sieć jest w stanie osiągać wysoką wydajność w postaci czasów blokowych równych 400ms i przeprowadzać tysiące transakcji na sekunde. Dla porównania czas blokowy dla Bitcoina wynosi około 10 minut, a dla Ethereum około 15 sekund.
Posiadacze SOL mogą stakować swoje tokeny w ramach mechanizmu konsensusu blockchainu, jakim jest PoS. Korzystając z kompatybilnego portfelu krypto, możesz stakować swoje tokeny z walidatorami, którzy przetwarzają transakcje w sieci. Walidator, któremu się to powiedzie, podzieli się z częścią nagrody ze stakującymi osobami. Ten mechanizm zachęca walidatorów i delegujących do działania na korzyść sieci. Na stan z maja 2021r., Solana posiada 900 walidatorów, co czyni ją całkiem zdecentralizowaną siecią.

Czym są tokeny SOL?

SOL to natywna kryptowaluta Solany, która działa jako token użytkowy. Użytkownicy korzystają z SOL do opłacania transakcji podczas dokonywania transferów i interakcji ze smart kontraktami. W ramach modelu deflacyjnego, sieć spala część SOL. Posiadacze SOL mogą także zostać walidatorami sieci. Podobnie jak w przypadku Ethereum, Solana pozwala deweloperom na budowanie smart kontraktów i tworzenie projektów bazujących na blockchainie.

SOL korzysta z protokołu SPL. SPL to standard tokenu blockchainu Solana, podobny do ERC20 na Ethereum. Token SOL ma dwa główne zastosowania:

  1. Uiszczanie opłat za transakcje podczas korzystania z sieci lub smart kontraktów.

  2. Stakowanie tokenów w ramach mechanizmu konsensusu Proof of Stake.

DApps'y budowane na Solanie tworzą również nowe zastosowania dla SOL. Dla przykładu, Chainvote tworzy aplikację do głosowania DeFi (zdecentralizowane finanse) dla zarządów korporacyjnych przy użyciu tokenów SOL. Cena Solany wzrosła prawie 30-krotnie w pierwszych dwóch kwartałach 2021, co czyni ją popularnym wyborem wśród inwestorów.

 

Jak mogę przechowywać SOL?

Tokeny SOL możesz przechowywać na portfelu krypto sollet.io (stworzonym przez Serum Academy), Trust Wallet dostępnym na urządzeniach mobilnych i innych portfelach wspierających SPL. Jeżeli chcesz stakować SOL, będziesz musiał(-a) skorzystać z portfela wspierającego staking. Możesz skorzystać z portfela SolFlare lub użyć wiersza poleceń na Solanie. Twój portfel stworzy konto stakingowe i przedelguje Twoje tokeny SOL do walidatorów.

 

Przemyślenia końcowe

Reklama

Mimo że jest stosunkowo nowym projektem, Solana już teraz oferuje spore korzyści w postaci prędkości i skalowalności. Cena tokena także wykazuje wysoką wydajność, przyciągając zainteresowanie inwestorów. Mimo to adopcja i zastosowanie samej sieci wciąż są w powijakach.

Dopóki nie doświadczymy dużego ruchu i nie zobaczymy większej ilości zastosowań dla Solany, nie możemy być pewni, czy zmieni ona dużo w świecie kryptowalut. Posiadanie szybkiej sieci jest świetne, jednak korzyści z tego płynące będą mieć znaczenie dopiero wtedy, gdy więcej osób zacznie z niej korzystać i pojawi się dla niej więcej zastosowań.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Binance

Binance

Binance to wiodący na świecie ekosystem blockchain i dostawca infrastruktury kryptowalut z pakietem produktów finansowych, która obejmuje największą pod względem wolumenu giełdę aktywów cyfrowych. Platforma Binance, której zaufały miliony użytkowników na całym świecie, ma misję zwiększania wolności dostępu i obrotu pieniędzmi dla wszystkich. Platforma oferuje niezrównane portfolio produktów krypto, w tym: handel i finanse, edukacja, dane i research, dobro społeczne, inwestycje i inkubacja, decentralizacja oraz rozwiązania infrastrukturalne i nie tylko.


Reklama
Reklama