Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Nigeria: giełdy kryptowalut zablokowane na rozkaz rządu! Kurs waluty runął o 50% w miesiąc

|
selectedselectedselected

Według medialnych doniesień Nigeria zablokowała dostęp do giełd kryptowalut. Wszystko za sprawą waluty, która w miesiąc straciła 50%. 

Giełdy kryptowalut zablokowane na rozkaz rządu! Kurs waluty runął o 50% w miesiąc
Pixabay
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Dlaczego w Nigerii nastąpił zwrot w sprawie kryptowalut?
  • Które giełdy zablokowano? 
  • Co dalej z planami wdrażania krypto w struktury gospodarki? 

 

Nigeria blokuje dostęp do giełd kryptowalut

Mieszkańcy Nigerii mają trudności z dostępem do stron internetowych giełd, takich jak Binance i OctaFX. Politycy chcą zapobiec dalszej deprecjacji waluty. Jak przekazał Financial Times, w środę naira osiągnęła poziom 1600 za dolara, pomimo że rząd dwukrotnie dewaluował walutę w ciągu 8 miesięcy.

Bayo Onanuga, doradca prezydenta Nigerii Bola Tinubu ds. informacji i strategii wezwał do wprowadzenia zakazu używania platform handlu kryptowalutami. Stanowisko polityka pojawiło się m.in.w. serwisie X (dawniej Twitter). Zarzucił on platformom, że manipulują nigeryjską walutą, doprowadzając do jej spadku. Użytkowników serwisów crypto oskarżył z kolei o postawy niepatriotyczne. Wystosował apel do Komisji ds. Przestępstw Gospodarczych i Finansowych (EFCC) i Centralnego Banku Nigerii (CBN), wzywając do interwencji.

 

Zobacz również: Kurs Bitcoina przebił 50 000 dolarów! Pomógł mu Joe Biden, ale to nie koniec wzrostów

 

Reklama

"EFCC i CBN powinny wystąpić przeciwko tym platformom, które próbują manipulować naszą krajową walutą. Krypto powinno zostać zakazane w naszym kraju lub w przeciwnym razie krwawienie z naszej waluty nie ustanie" - skomentował. 

Nigeryjska Komisja Łączności (NCC), organ regulacyjny ds. telekomunikacji miała wystosować żądanie w kierunku firm telekomunikacyjnych o ograniczenie dostępu do stron internetowych takich firm jak Binance, Coinbase i Kraken.

 

 

Wezwanie do zablokowania kryptowalut pojawia się po burzliwym okresie w nigeryjskiej gospodarce, w trakcie którego waluta straciła ok. 50% wartości. Binance odpowiedziało na zarzuty, pisząc w oświadczeniu, że platforma działa w oparciu o dynamikę rynku i nie ma na celu wpływania na ceny walut w Nigerii. 

Reklama

 

Notowania NGN/USD - 1 rok

nigeria gieldy kryptowalut zablokowane na rozkaz rzadu kurs waluty runal o 50 w miesiac grafika numer 1nigeria gieldy kryptowalut zablokowane na rozkaz rzadu kurs waluty runal o 50 w miesiac grafika numer 1

Źródło: TradingView

 

Sprawę skomentował również Coinbase, zaprzeczając, że jest zablokowany na nigeryjskim rynku. 

 

Zobacz również: Kurs ETH z najlepszym tygodniem od ponad roku! Wkrótce przełom dla Ethereum

Reklama

 

Nigeria zrywa z kryptowalutami? Zwrot w polityce 

Nigeria znana była ze swojego przyjaznego podejścia do kryptowalut. Rząd chciał wprowadzić szereg regulacji, które pozwoliłyby przyciągnąć zagraniczny kapitał do gospodarki zmagającej się z kryzysem. Problemem okazała się jednak pozycja lokalnej waluty. Według FT, giełdy kryptowalut stały się ważnymi kanałami ustalania nieoficjalnych cen rynkowych nairy. Ceny na największej z nich, Binance, często były postrzegane jako punkt odniesienia dla lokalnych kursów wymiany walut. Lokalni mieli wykorzystywać giełdę również do handlu między nairą a tetherem. Stąd oskarżenia o manipulacje. 

Jeszcze w 2023 r. według danych Chainalytic Nigeria zajmowała 2. miejsce (po Indiach), jeśli chodzi o udział prywatnego majątku przechowywanego w kryptowalutach. 

"Naira jest coraz bardziej niestabilna, ale załamania na rynku kryptowalut w ciągu ostatnich kilku lat zmuszają ludzi do podjęcia decyzji, czy ich pieniądze będą bezpieczniejsze w kryptografii, czy z nairą" - powiedziała, cytowana przez FT Eresi Uche, reprezentująca kancelarię Cytowski & Partners.

 

Zobacz również: Absurdalna prognoza dla ceny bitcoina - miliony USD...

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Agnieszka Patyk

Agnieszka Patyk

Redaktorka portalu FXMAG. Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w rynkach wschodnich. Śledzi sytuację na rynku nieruchomości i analizuje rozwój spółek technologicznych.


Reklama
Reklama