Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Na świecie jest już ponad 5000 bitomatów. Jak i gdzie kupisz bitcoina za gotówkę?

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Nie tylko cena bitcoina rośnie - każdego dnia powstają nowe miejsca, w Polsce popularnie zwane bitomatami, w których można kupić za gotówkę i sprzedać BTC, nie korzystając z usług giełd. W tym tygodniu liczba wszystkich bitomatów na świecie przekroczyła okrągłą liczbę 5000 sztuk, co nastąpiło po niecałych sześciu latach od uruchomienia pierwszego urządzenia tego typu.

 

Pierwszy tzw. Bitcoin ATM został uruchomiony w kanadyjskim Vancouver w listopadzie 2013 r. Aktualnie zaś liczba bitomatów przekracza 5010 urządzeń na całym świecie, z czego ponad 60% znajduje się na terenie Stanów Zjednoczonych (ponad 3230 urządzeń). Druga pod tym względem jest Kanada (687 bitomatów), zaś w Europie przoduje Austria, w której obecnie funkcjonuje 266 bitomatów. Polska pod tym względem wypada lepiej niż np. Niemcy, gdyż na terenie naszego kraju znajdują się aktualnie 42 urządzenia (36 w Niemczech).

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy na świecie każdego dnia przybywało sześć nowych urządzeń.

Reklama

 

Urządzenie potocznie zwane bitomatem swoim wyglądem przypomina bankomat, jednak w praktyce nie ma z nim nic wspólnego. Za jego pomocą można kupić konkretną kryptowalutę (najczęściej BTC) po aktualnym kursie za wpłaconą gotówkę. Zakupione środki przesyłane są na podany adres portfela. Większość bitomatów pozwala również na sprzedaż kryptowalut i otrzymanie gotówki. Wówczas należy przesłać konkretną sumę w kryptowalucie na podany przez bitomat adres i poczekać na potwierdzenie transakcji oraz wypłatę środków w gotówce przez urządzenie. Większość bitomatów obsługuje BTC, część z nich również LTC, BCH, ETH, czy Dash. Prowizje w bitomatach są zazwyczaj droższe niż na giełdach, jednak zapewniają one większą prywatność i pozwalają na otrzymanie gotówki z pominięciem instytucji bankowych.

 

Korzystanie z bitomatu jest proste, nie wymaga dużego obycia w posługiwaniu się kryptowalutami, a jedynie podstawowej wiedzy związanej z obsługą portfela. O tym jak kupić i sprzedać bitcoina w urządzeniu FlyingAtom dowiesz się z naszego video:

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama