Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Giełdy kryptowalut w USA pod kontrolą - prokurator żąda ujawnienia poufnych danych

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Platformy obrotu kryptowalutami są coraz częściej przedmiotem różnego rodzaju kontroli ze strony organów państwowych. Po zainteresowaniu administracji skarbowej polskimi giełdami kryptowalut, przyszedł czas na giełdy amerykańskie. Zainteresował się nimi nowojorski prokurator generalny i wymaga podania szczegółowych informacji.

 

28 marca polskie giełdy i kantory kryptowalut otrzymały pismo z Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), żądające udostępnienia szczegółowych danych. Dokładne informacje na temat zakresu tych danych zostały opisane tutaj.

Teraz przyszła kolej na ujawnienie danych przez giełdy kryptowalut w USA.

Reklama

 

Prokurator generalny robi porządki

17 marca biuro prokuratora generalnego Nowego Jorku wysłało pismo do największych platform obrotu kryptowalutami, prosząc o ujawnienie szczegółowych danych.

Wysłanie tego pisma stanowi rozpoczęcie działań w ramach ogłoszonej w tym samym dniu Inicjatywy Integralności Rynków Cyfrowych (Virtual Markets Integrity Initiative). Nowojorski prokurator generalny Eric T. Schneiderman zapoczątkował tę inicjatywę w celu poprawy transparentności i odpowiedzialności giełd kryptowalut oraz ochronę inwestorów. W ramach tej inicjatywy rozpoczął dochodzenie mające na celu ustalenie faktów dotyczących stanu platform kryptowalutowych pod względem prowadzonej przez nie polityki i praktyk handlowych oraz bezpieczeństwa środków klientów. Biuro prokuratora generalnego wysłało list wraz z załączonym kwestionariuszem do wypełnienia do 13 największych giełd kryptowalutowych, domagając się informacji na temat operacji, mechanizmów kontroli, używania botów, konfliktów interesów, awarii oraz zabezpieczeń w celu ochrony aktywów klientów. Celem tego działania jest zwiększenie przejrzystości działania platform kryptowalutowych oraz ochrona interesów i lepszy dostęp do informacji inwestorów detalicznych, konsumentów oraz organów wykonawczych.

Schneiderman stwierdził, że wraz ze wzrostem popularności rynku kryptowalut, konsumenci coraz chętniej inwestują swoje środki na tym rynku. Jednak zbyt często nie znają oni podstawowych faktów niezbędnych do oceny uczciwości i bezpieczeństwa tych platform handlowych. Inicjatywa Integralności Rynków Cyfrowych ma na celu poprawę sytuacji pod tym względem wśród inwestorów detalicznych. Zwraca też uwagę na to, że giełdy kryptowalut służą jako zbiory poufnych danych osobowych i mają pod swoją kontrolą ogromne sumy cyfrowych lub tradycyjnych walut. Uważa, że ważny jest dostęp organów wykonawczych, inwestorów i konsumentów do informacji, których potrzebują, żeby zrozumieć praktyki i ryzyka związane z tymi platformami. Jest to szczególnie istotne w świetle doniesień o kradzieżach ogromnych sum kryptowalut z kont klientów, nagłych niewyjaśnionych przerwach w handlu, możliwych manipulacjach na rynku i trudnościach z wypłatą środków. Często takie platformy nie mają podstawowych zabezpieczeń, takich jak tradycyjne platformy inwestycyjne. Co więcej, zakres udzielanych informacji klientom o zasadach handlu i praktykach, różni się w zależności od platformy, co utrudnia lub uniemożliwia przyszłym użytkownikom dokonanie oceny faktycznego ryzyka związanego z handlem na konkretnej platformie. Przed rozpoczęciem handlu na nowej platformie profesjonalni inwestorzy zwykle żądają rzetelnych i wiarygodnych informacji, pozwalających im ocenić działanie platformy, adekwatność jej polityki i mechanizmów kontrolnych. Kwestionariusze dostarczone giełdom kryptowalut wymagają podania podobnych informacji, żeby przeciętni inwestorzy mogli lepiej zrozumieć zakres ryzyk i zabezpieczeń.

Prokurator generalny podkreśla, że w przypadku rynku kryptowalut, podobnie jak w przypadku innych rozwijających się sektorów, wyzwanie stanowi zapobieganie oszustwom i innym nadużyciom oraz ochrona inwestorów indywidualnych bez jednoczesnego niszczenia legalnej działalności rynkowej i innowacyjności.

Reklama

Kwestionariusze wysłane do giełd dotyczą ujawnienia informacji obejmujących sześć głównych obszarów tematycznych:

  1. prawo własności i kontrola
  2. podstawowe operacje i opłaty
  3. polityka i procedury związane z handlem
  4. przerwy i zawieszenia handlu
  5. kontrola wewnętrzna
  6. prywatność i pranie pieniędzy.

Kwestionariusze wymagają także, aby giełdy opisały swoje podejście do zwalczania podejrzanych transakcji i manipulacji rynkowych, ich politykę w zakresie działania botów, dostępu do niepublicznych informacji handlowych oraz zabezpieczeń mających na celu ochronę środków klientów przed kradzieżą, oszustwami i innymi zagrożeniami.

Biuro prokuratora generalnego przeanalizuje udzielone odpowiedzi i na ich podstawie porówna poszczególne platformy. Po analizie wszystkich danych przedstawi oficjalne wnioski.

Listy zostały wysłane do następujących platform obrotu kryptowalutami: Coinbase (GDAX), Gemini Trust Company, bitFlyer USA Inc., iFinex Inc. (Bitfinex), Bitstamp USA Inc., Payward Inc. (Kraken), Bittrex, Circle Internet Financial Limited (Poloniex LLC), Binance Limited, Elite Way Developments LLP (Tidex.com), Gate Technology Incorporated (Gate.io), itBit Trust Company oraz Huobi Global Limited (Huobi.Pro).

Według informacji podanej w liście platformy mają czas na przesłanie swoich odpowiedzi do 1 maja 2018 r.

 

Co na to giełdy?

Reklama

Podczas, gdy większość giełd z zadowoleniem przyjęła pomysł przeprowadzenia badania i wyraziła chęć wypełnienia kwestionariuszy, giełda Kraken przyjęła odmienne stanowisko. CEO giełdy Kraken – Jesse Powell wyjaśnił, że Kraken nie zamierza wypełniać kwestionariusza. Już w 2015 r. giełda Kraken miała zamiar opuścić Nowy Jork z powodu regulacji rynku kryptowalut na tym terenie. Na swym blogu w tamtym czasie giełda nazwała tę regulację „tworem tak plugawym i okrutnym, że nawet Kraken nie ma odwagi i siły, by zmierzyć się z jego ostrymi, wielkim zębami”.

Powell w środę napisał, że Kraken chętnie współpracuje z organami rządowymi, ale skrytykował podejście nowojorskiego prokuratora generalnego, uważając, że powinien poszukać wymaganych informacji wśród giełd działających na terenie jego stanu.

Powell otrzymał odpowiedź z biura prokuratora generalnego, że „legalnie działające podmioty zwykle chcą pokazać swoim inwestorom, że ich środki będą bezpieczne. To podstawowe informacje, które powinny posiadać wiarygodne platformy.”

 

Miejmy nadzieję, że planowane regulacje na rynku kryptowalut pomogą drobnym inwestorom nie stracić swoich pieniędzy, ale też nie przeszkodzą uczciwym giełdom i kantorom kryptowalutowym w prowadzeniu ich działalności.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Tatiana Pasich

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, redaktor portalu FXMAG.


Reklama
Reklama