Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ETF na bitcoina zmieni zasady gry! Rynek kryptowalut już nigdy nie będzie taki sam

|
selectedselectedselected
ETF na bitcoina zmieni zasady gry! Rynek kryptowalut już nigdy nie będzie taki sam | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Pierwszy fundusz ETF typu spot na bitcoina został uruchomiony pod koniec września ubiegłego roku przez firmę Jacobi Asset Management na europejskiej giełdzie Euronext w Amsterdamie. Od tamtej pory Europa stała się światowym liderem w zakresie tego typu funduszy inwestycyjnych, których powstało już aż 83. Najczęstszymi miejscami ich powstawania są ex aequo Szwajcaria oraz wyspa Jersey (terytorium zależne Wielkiej Brytanii), gdzie powstało po 30 funduszy. Od tamtej pory kurs bitcoina wzrósł o 72 proc., a instrumenty te mają już pod zarządzaniem ponad 4,4 mld euro. Zastanówmy się jednak, jaki wpływ długoterminowy może mieć istnienie funduszy ETF na kryptowaluty.

 

Dotychczasowy wpływ funduszy ETF na bitcoina i giełdy kryptowalut

Po tym jak kurs bitcoina wzrósł o 72 proc., od pierwszego dnia notowań europejskiego funduszu ETF spadkowy trend w ilości stablecoinów na rynku kryptowalut odwrócił się pierwszy raz od ok. 1,5 roku. Ilość stablecoinów, czyli inaczej ilość pieniędzy na rynku kryptowalut, od tamtego momentu wzrosła o 7,9 proc.

 

ETF na bitcoina zmieni zasady gry! Rynek kryptowalut już nigdy nie będzie taki sam - 1ETF na bitcoina zmieni zasady gry! Rynek kryptowalut już nigdy nie będzie taki sam - 1

Reklama

Źródło: Btctools

 

Zdaje się, że był to główny czynnik, który przełożył się to na wzrost wolumenu obrotu o 305 proc. na giełdach kryptowalut. Mimo to wciąż pozostajemy tutaj o 71,8 proc. poniżej wielkości z hossy z 2021 r.

 

ETF na bitcoina zmieni zasady gry! Rynek kryptowalut już nigdy nie będzie taki sam - 2ETF na bitcoina zmieni zasady gry! Rynek kryptowalut już nigdy nie będzie taki sam - 2

Źródło: THE BLOCK

Reklama

 

Stany Zjednoczone, jako największy rynek finansowy, nadal nie zatwierdziły jednak wprowadzenia funduszy ETF na bitcoina. Jest to szczególnie ważny rynek, na którym najpopularniejsze produkty na rynku międzybankowym OTC od firmy Grayscale, mimo że nie skutecznie odzwierciedla notowań kryptowaluty (o czym firma wspomina w komunikacie) i posiada stosunkowo wysokie koszty zarządzania (na poziomie 2 proc.), według danych firmy CCData w grudniu generowała aż 67,8 proc. całego obrotu kryptowalutowymi instrumentami finansowymi.

 

ETF na bitcoina zmieni zasady gry! Rynek kryptowalut już nigdy nie będzie taki sam - 3ETF na bitcoina zmieni zasady gry! Rynek kryptowalut już nigdy nie będzie taki sam - 3

Źródło: CCData

 

Reklama

Zgodnie z analizą CCData, w grudniu aktywa inwestycyjne (AUM) w Stanach Zjednoczonych wzrosły o 13,49 proc., osiągając wartość 36,88 miliarda dolarów. Wskutek tego wzrostu ten obszar nadal dominuje na rynku pod względem AUM związanego z cyfrowymi aktywami, posiadając udział wynoszący 75,2 proc. Kanada zajęła drugie miejsce, osiągając AUM na poziomie 3,82 miliarda dolarów i uzyskując udział w rynku wynoszący 7,50 proc. Szwajcaria przez wprowadzenie 30 funduszy ETF zwiększyła swoje AUM o 24,07 proc., osiągając wartość 2,24 miliarda dolarów, podczas gdy Niemcy odnotowały wzrost o 23,36 proc., osiągając AUM na poziomie 1,45 miliarda dolarów, co stanowi 2,96 proc. udziału w rynku. To potwierdza potencjał, jaki może nastąpić w związku z wprowadzeniem ETF-ów na amerykańskim rynku.

 

Zobacz także: Bitcoin szykuje się na odważny krok? Zobacz, analizę i wskazówki dla pary BTC/USD

 

 

Jak wpłyną bitcoinowe fundusze ETF na świat finansów?

Cała historia z funduszami ETF na bitcoina zaczęła się pod koniec sierpnia ubiegłego roku, gdy amerykański zarządzający aktywami cyfrowymi Grayscale Investments wygrał sprawę sądową przeciwko SEC po odrzuceniu przez regulatora prośby o przekształcenie Grayscale Bitcoin Trust w fundusz ETF. Wydarzyło się to mimo wcześniejszego zatwierdzenia przez SEC ETF-u na futures bitcoina. Sąd stwierdził, że SEC nie wyjaśnił wystarczająco, dlaczego zatwierdził notowanie ETF na futures bitcoina, a odrzucił proponowaną konwersję Grayscale. Obecnie SEC musi ponownie przejrzeć wniosek Grayscale, podobnie jak inne liczne wnioski o spotowy ETF na bitcoina, które czekają obecnie na akceptację.

Zdaje się to szczególnie ważne, gdyż w listopadzie zeszłego roku firma ETC Group powiedziała, że inwestorzy instytucjonalni coraz bardziej interesują się jej fizycznie zabezpieczonym produktem typu ETF na kryptowaluty. Bradley Duke, założyciel i główny strateg w ETC Group, podkreślił, że istotnym zaskoczeniem jest brak obecności inwestorów instytucjonalnych w Europie. Jego zdaniem, zatwierdzenie spotowego ETF na bitcoina w USA, szczególnie przez takie firmy jak BlackRock, sygnalizuje gotowość rynku na uczestnictwo instytucji. 

Reklama

Wprowadzenie funduszy ETF na bitcoina zdaje się znacząco demokratyzować dostęp do tego rynku, wykraczając poza tradycyjne giełdy i portfele kryptowalutowe. Obecnie ich wielkość w porównaniu z całością rynku finansowego i kryptowalut jest jednak jeszcze niewielka. Przykładowo, globalna kapitalizacja rynku kryptowalut wynosi 1,78 biliona USD, co oznacza, że istniejące fundusze inwestycyjne w tym sektorze stanowią zaledwie 2,9 proc. całkowitej wartości kryptowalut. Rynki krypto są stosunkowo małe w porównaniu z innymi sektorami finansowymi. Na przykład, według danych Statista, kapitalizacja rynku akcji sięga około 112 bilionów USD, co przekłada się na udział wszystkich kryptowalut na 1,59 proc. W przypadku obecnej wartości aktywów cyfrowych pod zarządzaniem udział ten jest niemal zerowy. Dlatego mało prawdopodobne jest, aby kryptowaluty zdominowały globalne rynki finansowe w najbliższej przyszłości.

 

ETF na bitcoina zmieni zasady gry! Rynek kryptowalut już nigdy nie będzie taki sam - 4ETF na bitcoina zmieni zasady gry! Rynek kryptowalut już nigdy nie będzie taki sam - 4

Źródło: Conotoxia MT5, BTCUSD, Daily

 

Jaka czeka przyszłość dla bitcoina i inne kryptowaluty?

Chociaż Europejski Obszar Gospodarczy wydaje się bardziej otwarty na inwestycje instytucjonalne w kryptowaluty poprzez wprowadzenie ETF-ów na bitcoina, to wprowadzenie takich funduszy w Europie nie wydaje się jeszcze przynosić znaczącego napływu środków od instytucji. Obecnie oczekiwania rynkowe skupiają się głównie na zatwierdzeniu tego typu instrumentów w Stanach Zjednoczonych, co potencjalnie mogłoby wpłynąć na długoterminowy rozwój rynku kryptowalut. Jednakże aktualnie trudno jest precyzyjnie określić skalę kapitału gotowego do inwestycji na tym rynku, gdzie produkty finansowe stanowią jedynie 2,9 proc. kapitalizacji.

Reklama

Mimo to zauważa się dynamiczny wzrost napływu nowych środków od instytucji oraz inwestorów, co może sugerować rozpoczęcie nowej hossy. Co więcej, biorąc pod uwagę, że bitcoin wciąż stanowi aż 53,7 proc. kapitalizacji tego rynku, sukces tej kryptowaluty mógłby mieć znaczący wpływ na całą resztę cyfrowych walut.

Nota prawna Conotoxia Ltd.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Grzegorz Dróżdż

Grzegorz Dróżdż

Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd.


Reklama
Reklama