Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dynamika rynku kryptowalut w obliczu ostatniego halvingu Bitcoina: Analiza i perspektywy

|
selectedselectedselected

Stało się - halving Bitcoina jest już za nami. Jako że jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie kryptowalut w tym roku, pora na pierwsze podsumowania Halving, wbudowany mechanizm deflacyjny, obniżył nagrody za wydobycie o połowę, skutecznie zmniejszając nową podaż Bitcoina.

Dynamika rynku kryptowalut w obliczu ostatniego halvingu Bitcoina: Analiza i perspektywy
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W praktyce redukcja ta spowodowała  ograniczenie podaży, potencjalnie podnosząc cenę BTC ze względu na zwiększony popyt, szczególnie w świetle pieniędzy instytucjonalnych wpływających do funduszy ETF Bitcoin. Oznacza to, że przy mniejszej liczbie bitych Bitcoinów i gwałtownym wzroście ofert instytucjonalnych znaczna presja na podaż może skutkować znaczną premią cenową.

 

Jaka przyszłość czeka BTC?

Eksperci postrzegają dziś halving jako kluczową cechę modelu ekonomicznego BTC, mającą na celu zmniejszenie jego nowej podaży o 50 procent co cztery lata, zapewniając wydobycie wszystkich 21 milionów Bitcoinów do roku 2140. Cecha ta podkreśla niedobór Bitcoina i jego deflacyjny charakter, wyróżniając go od tradycyjnych walut fiducjarnych.

Wiele osób zadaje sobie teraz pytanie, jaki wpływ halving będzie miał na zużycie energii w górnictwie. Odpowiedź jest prosta - będzie on wymagał podwojenia wysiłków, aby uzyskać te same korzyści. Jednocześnie stworzy on wyzwania w zakresie rentowności dla górników, szczególnie tych korzystających z mniej wydajnego sprzętu. Ten scenariusz może skłonić wiele podmiotów do przejścia na bardziej energooszczędny sprzęt wydobywczy, zmieniając krajobraz wydobycia Bitcoinów. Choć w miarę opuszczania rynku przez mniej wydajnych górników może nastąpić przejściowy spadek zużycia energii, możemy mieć do czynienia z silnym ożywienie działalności wydobywczej. Szacuje się, że ten wzrost aktywności będzie wspierany przez wydajniejsze i bardziej energooszczędne rozwiązania wydobywcze, odpowiadające przejściu branży na odnawialne źródła energii.

Reasumując, halving Bitcoina w 2024 r. prezentuje się na dzień dzisiejszy jako przełomowy moment, potencjalnie zmieniający kształt przemysłu wydobywczego, zmieniający dynamikę rynku i wzmacniający pozycję BTC w przestrzeni aktywów cyfrowych. Już teraz społeczność kryptowalut z uwagą obserwuje jego skutki, a wielu z nich optymistycznie ocenia jego długoterminowe korzyści dla wyceny Bitcoina i ewolucji bardziej zrównoważonych praktyk wydobywczych.

Reklama

Jeżeli zaś chodzi o sprawdzone i bezpieczne sposoby na nabycie Bitcoina i innych kryptowalut, to jedną z nich są kantory kryptowalutowe. Działają one na prostych zasadach, dzięki czemu korzystanie z nich nie sprawi problemu nawet początkującym użytkownikom. Ponadto korzystanie z tych nich cechuje się szybkim procesem wymiany, co jest niewątpliwie ich dodatkowym atutem.



 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


FlyingAtom

FlyingAtom

Polski kantor Bitcoin i kryptowalut działający na rynku od 2015 roku. Poza biurami stacjonarnymi FlyingAtom posiada sieć 47 bitomatów - urządzeń do wymiany Bitcoina. Oprócz działalności na rynku kryptowalut FlyingAtom prowadzi też działalność kantorową związaną ze sprzedażą fizycznego złota, srebra oraz diamentów inwestycyjnych.
 


Reklama
Reklama