Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Prokuratura wszczęła śledztwo ws Dascoina dzięki zawiadomieniu fundacji Trading Jam

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

21 września Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo ws kontrowersyjnego projektu Dascoin, w odpowiedzi na zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez członków projektu wystosowanego do prokuratury przez fundację Trading Jam.

 

Prokuratura o wszczęciu postępowania poinformowała 24 września, jednak pismo dotarło do fundacji Trading Jam dopiero we wtorek 2 października. Śledztwo dotyczy możliwości popełnienia przestępstwa z art. 286 Kodeku Karnego, paragraf 1:

 

Reklama

Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

 

A także z art. 294, paragraf 1, dotyczący tzw. „oszustwa komputerowego” w stosunku do mienia znacznej wartości, za co grozi od roku do 10 lat pozbawienia wolności oraz art. 12 Kodeksu Karnego, który zakłada, że dwie lub więcej czynności zabronione wykonane równolegle lub w krótkim okresie czasu uznaje się za jeden czyn zabroniony.

 

Przedmiotem postępowania jest tzw. DasEcosystem, czyli platforma inwestycyjna spółki Netleaders oraz licencje na „minting” Dascoina. W następstwie śledztwa potencjalnymi oskarżonymi mogą być osoby publicznie promujące zakup licencji.

Reklama

 

Należy pamiętać, że samo wszczęcie śledztwa przez prokuraturę nie jest jednoznaczne z popełnieniem przestępstwa.

 

O kontrowersyjnym projekcie Dascoin pisaliśmy wielokrotnie na łamach FXMAG. Jest to projekt kryptowaluty oparty na centralnej emisji za pomocą licencji i otrzymywanych dzięki nim cykli, dystrybuowanych w modelu marketingu wielopoziomowego (MLM). Od kwietnia dostępny jest również na giełdach kryptowalut (m.in. BTC Alpha i CoinFalcon). Mimo, że w I kwartale 2018 r. na portalu Github udostępniono repozytorium m.in. portfela Dascoina, to wciąż cały projekt należy uznać za zamkniętoźródłowy, gdyż nie wiadomo w jaki sposób cykle nabywane w ramach licencji i częstotliwość (frequency lock) wpływają na proces wybijania tokenów (mintingu) DASC. Pewnym jest, że token użytkowy (utility token) DASC oparty jest na blockchain Graphene, należącym do architektury kryptowaluty BitShares (BTS).

Czytaj także: Dascoin jak BitConnect? Były developer DASC ostrzega przed exit scamem projektu NetLeaders

Kontrowersyjny projekt kryptowaluty Dascoin (DASC) opartej na modelu wielopoziomowej dystrybucji MLM, mimo szumnych zapowiedzi jego promotorów, zdaje się nie mieć ostatnimi czasy dobrej passy. Kwietniowy debiut na giełdach obnażył całkowity brak zainteresowania inwestorów zakupem tokenów, a także do.. Czytaj
Dascoin jak BitConnect? Były developer DASC ostrzega przed exit scamem projektu NetLeaders
Reklama

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zasadach działania Dascoina, obejrzyj nasz materiał video:

Czytaj także: 19. O kryptowalutach - Grill i rozmowa o DasCoinie nad przepaścią

W 19. odcinku programu 'O kryptowalutach' postanowiliśmy skorzystać z majówki oraz pięknej pogody i połączyć przyjemne z pożytecznym. Siedząc tuż nad przepaścią, rozmawiamy o kontrowersyjnym projekcie, jakim jest Dascoin. Czy to scam i piramida finansowa, czy może kryptowaluta przyszłości, jak zapew.. Czytaj
19. O kryptowalutach - Grill i rozmowa o DasCoinie nad przepaścią

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama