Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Co czeka kryptowaluty i w jaki sposób wpłynie na nie halving?

|
selectedselectedselected

Po niezwykle emocjonującym rajdzie, w którym głównym wygranym okazał się Bitcoin, można śmiało powiedzieć, że zatwierdzenie amerykańskich funduszy ETF spot BTC było prawdziwym przełomem.

Perspektywy kryptowalut po Halvingu: Analiza Wpływu na Rynek
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Od 10 stycznia łączna kapitalizacja rynkowa kryptowalut wzrosła z 1,5 bln USD do 2,4 bln USD, co stanowi wzrost aż o 60 proc. Same amerykańskie fundusze ETF przyciągnęły do branży napływy w wysokości około 19 miliardów dolarów. Jednak uwzględniając wszystkie instrumenty typu ETP, wartość ta od początku roku jest znacznie wyższa. Warto też odnotować, że Blackrock IBIT ETF jest na chwilę obecną funduszem, który w najkrótszym czasie osiągnął aktywa o wartości 10 mld dolarów. Oznacza to, że w ciągu zaledwie dwóch miesięcy zgromadził więcej Bitcoinów niż Microstrategy od 2020 roku.

Zainteresowanie kryptowalutami rośnie

Wspomniane wyżej napływy stworzyły nierównowagę podaży/popytu, zwiększając tym samym cenę aktywów bazowych. Tylko w Stanach Zjednoczonych bitcoinowe fundusze ETF stanowią około 4 proc. wszystkich BTC w obiegu. Jeżeli uznamy, że około 29 proc. całej podaży Bitcoinów nie zostało dotknięte od ponad pięciu lat lub może zostać utracone na zawsze, te ETF-y stanowią obecnie znaczące źródło popytu.

Wszystko wskazuje na to, że obecna dynamika popytu i podaży prawdopodobnie zaostrzy się, gdy w połowie kwietnia nastąpi halving Bitcoina. Teoretycznie wydarzenie to nie powinno mieć żadnego wpływu na jego cenę. Historia pokazuje jednak, że cykle halvingu zawsze działały na odbiorców jak psychologiczny katalizator wzrostu cen, rozpoczynając rajd nie tylko na Bitcoinie, ale także na rynku altcoinów.

Dziś duża część przepływów do funduszy ETF pochodzi od inwestorów instytucjonalnych, podczas gdy inwestorzy detaliczni woleli kupować kryptowaluty bezpośrednio. I to może być główny powód, dla którego ten rajd może mieć miejsce. W przeciwieństwie do inwestorów detalicznych inwestorzy instytucjonalni mają zwykle długoterminowy horyzont inwestycyjny. Jest też mało prawdopodobne, aby sprzedali wszystkie swoje udziały w ETF, w sytuacji gdy rynki ulegną korekcie. To na chwilę obecną dodatkowy argument przemawiający za tym, by zainteresować się opcją zakupu cyfrowych aktywów.

Reklama

Dobrym sposobem na zakup kryptowalut są wyspecjalizowane w tym zakresie kantory kryptowalutowe. Działają one na prostych zasadach, a korzystanie z nich jest wygodne dla użytkowników, nawet tych początkujących. Zaletą tego typu kantorów jest również szybki proces wymiany oraz szeroki wybór kryptowalut.

 

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


FlyingAtom

FlyingAtom

Polski kantor Bitcoin i kryptowalut działający na rynku od 2015 roku. Poza biurami stacjonarnymi FlyingAtom posiada sieć 47 bitomatów - urządzeń do wymiany Bitcoina. Oprócz działalności na rynku kryptowalut FlyingAtom prowadzi też działalność kantorową związaną ze sprzedażą fizycznego złota, srebra oraz diamentów inwestycyjnych.
 


Reklama
Reklama