Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena Bitcoina (BTC) z szansą na nowy rekord już po weekendzie? Czynniki makroekonomiczne zdają się sprzyjać kryptowalutom

|
selectedselectedselected

Na rynkach wschodzących panuje delikatnie mówiąc chaos, który został jeszcze bardziej spotęgowany decyzją prezydenta Francji, któremu nie spodobał się wynik wyborów do PE i rozwiązał parlament. W efekcie w Europie akcje szybko tanieją, obligacje Niemiec drożeją, a złoty został poturbowany mocniej, niż w kwietniu. 

Bitcoin z szansą na nowy rekord już po weekendzie? Czynniki makroekonomiczne zdają się sprzyjać kryptowalutom
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Temu wszystkiemu z boku przygląda się rynek amerykański, a także rynek kryptowalut, który dostał szereg korzystnych w teorii czynników, aby móc ruszyć w stronę nowego rekordu (a przynajmniej konkretnie te czynniki nie powinny mu w tym przeszkadzać).

 

Wzrost płynności i spadek rentowności mogą pomóc BTC

O ile na naszym podwórku obecna zmiana kursów walut przypomina sytuację z kwietnia, o tyle w USA i na rynku krypto panuje duży spokój, ponieważ to są problemy Europy i EM, a nie USA — przynajmniej na ten moment. Inwestorzy zza oceanu wręcz otrzymali bardzo dobre informacje w ostatnich dniach.

Przede wszystkim mowa o danych o inflacji, gdzie zarówno CPI jak i PPI wypadły poniżej konsensusów, co pomogło w obniżeniu rentowności obligacji USA do poziomów z początku kwietnia. Z reguły spadek rentowności, to dobra informacja dla ryzykownych aktywów, w tym kryptowalut, ponieważ zmniejsza korzyści z bezpiecznego przechowywania kapitału oraz podnosi wartość zabezpieczenia pod ryzykowne transakcje.

Reklama

Dodatkowo dowiedzieliśmy się, z danych Departamentu Skarbu, że poprawiła się płynność w sektorze finansowym, przez kolejne duże wydatki schodzące z konta TGA (Treasury General Account). Poprawa warunków płynnościowych również zdaje się w ostatnich kilkunastu miesiącach sprzyjać kryptowalutom i BTC.

Jedynie dolar amerykański i jego ostatnie umocnienie przez silny spadek rentowności obligacji Niemiec (inwestorzy w Europie rzucili się na bezpieczniejsze papiery naszego zachodniego sąsiada) zmniejsza ich atrakcyjność dla inwestorów z USA, przez co kurs EUR/USD może spadać. Tu jednak można mieć nadzieję, że wstrząs polityczny w Europie wkrótce wygaśnie.

 

Kurs bitcoina w najdłuższej konsolidacji od kwietnia 2023 r.

Trend boczny na rynku bitcoina trwa już 13 tydzień. Jest to tym samym najdłuższy okres konsolidacji ceny od kwietnia 2023 r. Wtedy jednak trend boczny trwał 22 tygodnie. Wydaje się, że jednak są szanse na to, co zostało wspomniane wyżej, że zakres cen między 61000 i 72000 USD zostanie być może pokonany wcześniej i być może w okolicach weekendu lub tuż po weekendzie.

 

Zobacz także: Kiedy pojawi się spotowy ETF na Solana i Ripple?

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Daniel Kostecki

Daniel Kostecki

Główny Analityk Rynków CMC Markets Polska - waluty, indeksy, surowce. Prywatnie inwestuję przez instrumenty z GPW oraz kontrakty CFD. Członek rady nadzorczej w GAMING FACTORY S.A.


Reklama
Reklama