Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Bitcoin ETF odchodzi w niepamięć. Cboe wycofuje najbardziej wyczekiwany wniosek

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Chicagowska giełda instrumentów pochodnych Cboe wycofała swój wniosek o możliwość uruchomienia Bitcoin ETF. Wniosek złożony u amerykańskiego regulatora finansowego SEC był najmocniej oczekiwanym i uznawanym za najbardziej prawdopodobny do zaakceptowania przez nadzór finansowy.

 

O wycofaniu wniosku giełdy Cboe, która w kooperacji z VanEck i SolidX, planowała uruchomić fundusz notowany na giełdzie śledzący kurs bitcoina (BTC), poinformował Eduardo Aleman, sekretarz SEC, w środę 23 stycznia. Do samego wycofania wniosku przez Cboe doszło dzień wcześniej.

Jest to o tyle istotne, że propozycja Bitcoin ETF Cboe wraz z VanEck i SolidX była najbardziej oczekiwana przez rynkowych obserwatorów i wiązano z nią największe nadzieje, m.in. ze względu na replikację fizyczną funduszu, która oznaczała bezpośrednie przełożenie na popyt i notowania BTC. ETF na bitcoina proponowany przez Cboe miał także otworzyć drogę do ekspozycji portfela na BTC inwestorom instytucjonalnym, którzy obecnie nie mogą pozwolić sobie na tak wysokie ryzyko depozytowe.

 

Czytaj także: Bitcoin ETF przyniesie więcej szkód niż pożytku?

Rynek kryptowalut z utęsknieniem oczekuje na oficjalne wprowadzenie funduszy ETF na bitcoina (BTC) i większego zaangażowanie kapitału instytucjonalnego, licząc tym samym na kolejne wzrosty, tym razem znacznie przekraczające poziomy cen ze stycznia 2018 r. Wprowadzenie ETF-ów na waluty cyfrowe niesi.. Czytaj
Bitcoin ETF przyniesie więcej szkód niż pożytku?
Reklama

 

Wniosek chicagowskiej giełdy Cboe został złożony w SEC w czerwcu 2018 r. Ostateczna, dwukrotnie odraczana, decyzja amerykańskiego regulatora w sprawie rozpatrzenia wniosku giełdy Cboe miała nastąpić 27 lutego 2019 r.

Mimo, że powód decyzji Cboe nie jest znany, to pokrywa się on z pesymistycznymi prognozami, która odrzucały możliwość wprowadzenia ETF-ów na BTC w Stanach Zjednoczonych w 2019 r., chociażby ze względu na aktualne zawieszenie prac rządu.

Jan van Eck, założyciel funduszu VanEck, w wywiadzie dla CNBC przyznał, że wniosek został "czasowo wycofany", co oznacza że najprawdopodobniej zostanie on złożony ponownie, w nieznanej formie oraz terminie. 

 

 

Czytaj także: SEC: Kto i w jaki sposób kontroluje najważniejszy rynek finansowy świata?

Stany Zjednoczone (wciąż) są największą gospodarką świata, dysponującą najbardziej rozbudowanym i najważniejszym rynkiem finansowym w skali globalnej. To właśnie na nim notowane są największe spółki publiczne świata, takie jak chociażby Apple, czy Amazon, zaś - jak wielokrotnie udowodniła historia .. Czytaj
SEC: Kto i w jaki sposób kontroluje najważniejszy rynek finansowy świata?
Reklama

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama