Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

złoto zakupy

W nieco ponad rok uncja złota może podrożeć o 11% - wynika z prognozy banku JPMorgan. A im gorzej będzie w gospodarce USA, tym lepiej dla złota i tym jego cena może się wyrywać wyżej – podkreślają analitycy tegoż banku.

 

  • To jest świetny moment na inwestycję w złoto – uważa bank JPMorgan.
  • Im gorzej w gospodarce USA, tym bardziej może podrożeć złoto.
  • Instytucje, w tym banki centralne, będą kupowały złoto na potęgę.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

2 175 USD za uncję. Tyle ma wynieść średnia cena uncji złota w IV kwartale 2024. Tak przewiduje dyrektor wykonawczy JP Morgan ds. globalnych rynków towarowych Greg Shearer. Oznaczałoby to wzrost o 11% w stosunku do obecnej ceny.

Zobacz także: Od euforii do paniki w 24 godziny – niesamowita historia kryptowaluty dzieje się na naszych oczach!

 

Im gorzej w gospodarce USA, tym lepiej dla złota

Greg Shearer prognozuje koniec cyklu podwyżek stóp Rezerwy Federalnej (Fed) po lipcowym posiedzeniu FOMC. Potem ma nadejść cykl obniżek do połowy 2024 r.

Jesteśmy w bardzo dobrym momencie do inwestowania w złoto. Uważamy, że obecnie posiadanie złota i alokacja w długim terminie to nie tylko dywersyfikator późnego cyklu, ale i takie zabezpieczenie dla kapitału, które będzie działać, gdy spojrzymy na następne 12-18 miesięcy” – stwierdza Shearer.

Co ciekawe, analityk JPMorgan uważa, że Król Metali ma tym większy potencjał wzrostowy, w im większą (głębszą) recesję wpadnie gospodarka USA. Bo im głębsza będzie recesja, tym bardziej Fed będzie musiał obniżyć stopy procentowe, co bardziej sprzyja złotu.

Reklama

Według prognozy JP Morgan, cena uncji złota wyniesie średnio około 2 012 USD w II połowie tego roku. To oznacza, że mielibyśmy na rynku do czynienia z kontynuacją trendu, który obserwowaliśmy w I połowie 2023 r. Kurs XAUUSD urósł o 5,4% w ciągu pierwszych 6 miesięcy roku.

Co prawda z uwagi na znacznie silniejszy niż oczekiwano wzrost PKB USA w II kwartale i utrzymującą się siłę rynku pracy, rosnąca liczba analityków głównego nurtu uważa, że Stany Zjednoczone wydostały się ze szponów recesji, to pamiętajmy, że Fed podniósł stopy procentowe do najwyższego poziomu od 16 lat. Prezes Fed Jerome Powell twierdzi jednak, że ekonomiści pracujący w banku centralnym przewidują teraz zauważalne spowolnienie wzrostu gospodarczego, które rozpocznie się jeszcze w tym roku, jednak - biorąc pod uwagę odporność gospodarki w ostatnim czasie - nie przewidują już recesji.

Istnieje jednak wiele oznak zbliżającej się recesji. Wśród nich są bardzo słabe odczyty PMI, odwrócona krzywa dochodowości i rosnąca liczba niewypłacalności przedsiębiorstw. Tymczasem Fed odebrał rynkowi bardzo ważne „paliwo”, czyli tani pieniądz – wskazuje analityk JPMorgan. „Gospodarka została zbudowana na sztucznie zaniżonych stopach procentowych i luzowaniu ilościowym. Widzieliśmy, co dzieje się z nadmiernie lewarowaną gospodarką, gdy Fed odebrał rynkowi łatwe pieniądze w 2008 roku. Dziś sytuacja jest znacznie gorsza niż wtedy, bo mamy do czynienia z większym zadłużeniem i większą liczbą błędnych inwestycji po stronie przedsiębiorstw” – uważa Shearer.

Zobacz także: Najlepsze 7 pierwszych miesięcy roku w wykonaniu Nasdaq Composite od… trudno uwierzyć jak dawna!

 

USA – PMI (przemysł)

  grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Trading Economics

Reklama

 

USA – bankructwa firm

  grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Trading Economics

 

Instytucje mają chrapkę na złoto

Shearer przyznał, że zarządzający zwiększyli w tym roku znacznie długie pozycje netto w kontraktach terminowych na złoto, ale handel nadal nie jest zbyt „zatłoczony”. Jego zdaniem, instytucje – w tym banki centralne – wciąż będą dywersyfikować swoje portfele, zabezpieczać się przed ryzykiem geopolitycznym. Do tego będzie im służyło złoto, a będą się pozbywać USD. „Naprawdę widać wśród inwestorów instytucjonalnych wielką chęć inwestowania w złoto, oraz potrzebę pozbywania się walut” – wskazuje Shearer.

Rezerwy złota banków centralnych wzrosły o 228 ton w I kwartale 2023 r. To o 38% więcej, niż poprzedni rekord ustanowiony w I kwartale 2013 r. Według ankiety Central Bank Gold Reserve Survey 2023 opublikowanej przez Światową Radę Złota, 24% banków centralnych planuje dodać więcej złota do swoich rezerw w ciągu najbliższych 12 miesięcy. A 71% ankietowanych banków centralnych uważa, że ogólny poziom światowych rezerw wzrośnie w ciągu najbliższych 12 miesięcy (wzrost o 10 pp. r/r).

Zobacz również: Inflacja w strefie euro – dane za lipiec 2023. Jak reaguje kurs euro?

Reklama

 

Banki centralne o cenie złota (12 miesięcy)

  grafika numer 3 grafika numer 3

Źródło: Gold.org

 

Banki centralne – zakupy złota

  grafika numer 4 grafika numer 4

Źródło: Gold.org

Czytaj więcej