Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

złoto prognoza ceny

Cena złota zaliczyła pięć spadkowych sesji z rzędu, a poniedziałek przynosi kolejną przecenę. Coraz więcej argumentów przemawia za kontynuacją korekty na rynku metali szlachetnych, a analitycy nie mają pozytywnych wieści dla posiadaczy kruszcu.

 

  • Umocnienie dolara i wzrost rentowności obligacji amerykańskich przeważnie negatywnie działa na notowania złota
  • Do tego dochodzą oczekiwania kontynuacji jastrzębiego podejścia Rezerwy Federalnej
  • Kluczowe mogą okazać się dane dotyczące gospodarki USA, które pokażą się w tym tygodniu

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

Reklama

 

Głęboka korekta notowań złota

W ciągu zaledwie tygodnia notowania złota osunęły się o blisko 5%. Jeszcze przed tygodniem za uncję złota należało zapłacić na rynku spot ponad 1920 USD, a teraz jest to już około 1840 USD.

Tymczasem jeszcze w maju 2023 roku, zaledwie przed 5 miesiącami, notowania kruszcu wybiły maksima wszechczasów na poziomie 2081 USD za uncję. Względem tamtych poziomów cena złota spadła o blisko 12%.

Zdaniem eksperta rynku surowcowego z Oanda TMS Brokers, jednym z czynników jest to, że słabość złota wynika w pewnym stopniu z umocnienia dolara amerykańskiego.

 

Kurs złota na rynku spot - 2.10.2023  TradingView ChartTradingView Chart

Źródło: tradingview.com

Reklama

 

“Można w sumie powiedzieć taką wyświechtaną formułę, która się z reguły sprawdza, że cena złota spada, bo dolar jest mocniejszy. Jednak w ostatnich kilku dniach, tak naprawdę w końcówce ubiegłego tygodnia, widać było, że dolar nieco zatrzymał swą aprecjację, a złoto mimo wszystko osłabiało się“ - zauważył Łukasz Zembik z OANDA TMS Brokers w wypowiedzi dla FXMAG.

 

Zobacz także: Złoto zastąpi obligacje skarbowe? Zobacz powody, dla których miałoby się tak stać!

 

O sile USD w ostatnim czasie świadczy fakt, że indeks dolara mierzący siłę amerykańskiej waluty wobec koszyka głównych walut wzrasta już dwunasty tydzień z rzędu!

 

Reklama

Notowania indeksu dolara - 2.10.2023

  TradingView ChartTradingView Chart

Źródło: tradingview.com

 

“Z drugiej strony, oczywiście rosnące rentowności amerykańskich obligacji, czy 2-letnie czy 10-letnie są na bardzo wysokich poziomach. To też z reguły powoduje, że złoto traci na wartości” - dodał Łukasz Zembik z Oanda TMS Brokers.

 

Zobacz także: Stopy procentowe w Polsce - co za bałagan! RPP znów pogrąży kurs polskiego złotego?

Reklama

 

Podobnie sytuację na rynku złota postrzega Daniel Kostecki, główny analityk rynków w CMC Markets Polska:

“Wydaje się, że na notowania w najbliższym czasie może mieć wpływ sytuacja na rynku dolara amerykańskiego oraz rentowności obligacji, a wszystko to w kontekście działań Fed na początku listopada (ponad 30% szans na podwyżkę) stóp” - zaznaczył Daniel Kostecki z CMC Markets.

 

Rentowności amerykańskich obligacji 2-letnich (linia pomarańczowa) oraz 10-letnich (linia niebieska) - 2.10.2023

  TradingView ChartTradingView Chart

Reklama

Źródło: tradingview.com

 

“Trzecia kwestia, spodziewam się, że ponownie nastąpił silny odpływ z funduszy ETF, które replikują w sposób fizyczny ceny złota” - stwierdził z kolei Łukasz Zembik.

W ostatnim tygodniu z największego funduszu ETF na złoto (GLD), odpłynęło 321 mln USD. W ciągu września był to odpływ 784 mln USD, a w skali trzech miesięcy ponad 3,2 mld USD. W rezultacie, wartość zarządzanych aktywów spadła do 52 mld USD.

“Ważnym pytaniem jest to, jak zostanie przez Fed odebrany ostatni odczyt wskaźnika PCE z piątku oraz to, jakie wartości przyjmą dane w ten piątek” - powiedział dla FXMAG Bogusz Kasowski z portalu Surowcowe.info.

 

Zobacz również:Kurs złota (XAU) w 2023 i 2024 roku – przed wystrzałem

Reklama

 

Prognozy dla ceny uncji złota

W poniedziałek wieczorem rynek będzie z uwagą przysłuchiwać się wystąpienie przewodniczącego Rezerwy Federalnej, Jerome’a Powella. Według Bogusza Kasowskiego z portalu Surowcowe.info, będzie ono dyktować to co się wydarzy w krótkim terminie ze złotem i dolarem.

“Biorąc pod uwagę umocnienie dolara i osłabienie złota oraz to, że raczej z PCE wynika, iż Rezerwa Federalna powinna przystopować podwyżki stóp procentowych, to powinniśmy zacząć obserwować odwrócenie trendów w oczekiwaniach wobec podwyżki stóp procentowych” - stwierdził w wypowiedzi dla FXMAG Bogusz Kasowski, ekspert rynku surowcowego.

“W rezultacie, złoto powinno zejść nie dalej niż do 1800 USD i odbić w stronę 1850 USD i wyżej, kiedy faktycznie Fed potwierdzi zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych oraz, że w przyszłym roku stopy procentowe będą obniżane” - podkreślił Bogusz Kasowski.

Swoje przewidywania w depeszy CMC Markets przekazał także Daniel Kostecki:

“Z punktu widzenia wykresu potencjalne wsparcia dla ceny złota mogą znajdować się poniżej dołka z lutego 2023 roku, czyli w rejonie 1800 USD i mogą być rozciągnięte aż do okolic 1720 USD. Tymczasem najbliższe opory mogą wypadać w rejonie 1880 do 1900 USD” - skomentował Daniel Kostecki, analityk CMC Markets.

Reklama

 

 

Prognozę przedstawił także Łukasz Zembik z Oanda TMS Brokers:

“Wszystko wskazuje na to, że cena zmierza w kierunku 1810 USD. Tam mamy dolne ograniczenie kanału spadkowego. Mamy również wsparcie horyzontalne wyznaczone przez przez dołek z marca oraz szczyt chociażby z sierpnia 2022 roku. Myślę, że to jest na ten moment poziom docelowy, po czym powinniśmy zobaczyć pewne odreagowanie. Jednak w krótkim i średnim terminie będą raczej przeważać spadki. (...)” - stwierdził Łukasz Zembik z Oanda TMS Brokers.

“Myślę, że poziom 1810 USD powinien być niebawem osiągnięty. Upatrywałbym dołek obecnych spadków właśnie w okolicach 1810 USD” - dodał Łukasz Zembik.

“Oczywiście, fundamentalnie ważne dla rynku złota oraz dolara będą dane z tego tygodnia. Mamy ich całą masę, zaczynając od dzisiejszego ISM dla przemysłu w USA, przechodząc przez ISM dla usług, a także szereg danych z rynku pracy w USA (...). Zmienność na złocie w tym tygodniu może być tak samo duża jak w ostatnim” - podsumował kierownik departamentu analiz w Oanda TMS Brokers.

 

Zobacz również: Cena pszenicy wystrzeli o nawet 50%. Konflikt o zboża trwa

Czytaj więcej

Artykuły związane z złoto prognoza ceny