Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

XRB

Według informacji portalu Cointelegraph, 22 października nowojorski sąd odrzucił pozew zbiorowy inwestorów przeciwko zespołowi deweloperów kryptowaluty Nano (XRB). Pozew oskarżał ich o zachęcanie do handlu na platformie, która straciła 187 mln USD w kryptowalucie.

 

Amerykański obywatel – Alex Brola złożył pozew do nowojorskiego sądu w kwietniu 2018 r. poprzez firmę prawną Silver Miller. Była to nietypowa sprawa, gdyż oskarżonymi byli w niej twórcy kryptowaluty.

10 grudnia 2017 r. Alex Brola dokonał zakupu XRB o wartości 50 000 USD. Kryptowaluta XRB powstała w 2017 r. pod nazwą RaiBlocks. Pod koniec stycznia 2018 r. zmieniła nazwę na Nano. Pozywający stracił swoje środki w wyniku ataku hakerskiego na giełdę kryptowalut.

W swym pozwie Brola oskarżył zespół Nano o złamanie amerykańskiego prawa dotyczącego papierów wartościowych poprzez sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych i wprowadzenie w błąd odnośnie wiarygodności włoskiej giełdy kryptowalut BitGrail. Z giełdy tej w lutym 2018 r. ukradziono około 17 mln XRB o wartości 187 mln w tamtym czasie. W swym pozwie Brola stwierdził, że Nano powinno przeprowadzić „ratunkowy fork” dla inwestorów, którzy stracili XRB, co miałoby na celu otrzymanie przez nich nowej kryptowaluty, która pozwoliłaby zrekompensować poniesione straty.

Reklama

Pomimo, że we wniosku Brola jest jedynym skarżącym, akt oskarżenia twierdzi, że są „co najmniej setki, jeśli nie tysiące członków pozwu zbiorowego”, z którymi firma prawna Silver Miller planowała się skontaktować.

Miesiąc temu Brola dobrowolnie wycofał pozew. Przyczyna wycofania pozwu nie jest dokładnie znana, jednak obrońca Peters Scoolidge poinformował, że „skarżący wycofał pozew ze względu na brak podstaw”.

Zanim Brola podjął decyzję o wycofaniu pozwu, oskarżeni przekonywali sąd federalny w Nowym Jorku, aby oddalił pozew, twierdząc, że tokeny nie są papierami wartościowymi, więc nie mogą być przedmiotem prawa dotyczącego papierów wartościowych. W swym uzasadnieniu złożonym we wrześniu, zespół XRB stwierdził, że kryptowaluta nie może zostać zaklasyfikowana jako papier wartościowy, ponieważ nie wiąże się z zabezpieczeniami w zamian za środki inwestorów. W dokumencie stwierdzono: „Wartość Nano nie zależy od grupy managerów czy dyrektorów zarządzających własnością innych osób, a raczej wywodzi się z jej użyteczności lub potencjalnej użyteczności jako waluty.”

Miesiąc po tym, jak Brola wycofał swój pozew, sąd w dokumencie z 22 października ostatecznie oddalił sprawę.

Czytaj także: Co kryptowaluty i ICO mają wspólnego z papierami wartościowymi?

Przedstawiciel SEC wyraził swoje stanowisko na temat kryptowalut i ICO. Czy powinny one podlegać regulacjom dotyczącym papierów wartościowych? Co mają one wspólnego z papierami wartościowymi, a co je od nich różni?   SEC a kryptowaluty 14 czerwca William Hinman – dyrektor działu finansów korpora.. Czytaj
Co kryptowaluty i ICO mają wspólnego z papierami wartościowymi?
Czytaj więcej

Artykuły związane z XRB