Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

XEM

XEM to stosunkowo nowa kryptowaluta platformy NEM (New Economy Movement). Prace nad NEM rozpoczęły się w 2014 roku, a w 2015 nastąpił oficjalny start. Opiera się na technologii blockchain drugiej generacji. To platforma oparta na sieci typu peer-peer, co oznacza, że wszystkie dane są rozdysponowane do każdego węzła sieci (brak centralizacji). Na uwagę zasługuje fakt, że blockchain NEM nie jest klonem Bitcoina – został stworzony w stu procentach od nowa. Podstawowym założeniem NEM jest dostarczenie możliwości obsługi wszelkich kontraktów inteligentnych (ang. smart contracts), czyli smart kontraktów poza blockchain – bezpośrednio na serwerach użytkowników budujących swoje projekty. Wówczas to w zdecentralizowanej opartej na technologii blockchain sieci NEM zostają rozlokowane wyłącznie potwierdzenia transakcji.

O ile NEM to nazwa całej platformy i całokształtu projektu, o tyle kryptowaluta projektu określana jest jako XEM (choć zdarza się, że nazwy te stosuje się wymiennie, co może wprowadzać mniej świadomych użytkowników w wątpliwość). Wartość kryptowaluty XEM wynosi na chwilę obecną ponad pół dolara amerykańskiego. W przypadku NEM warto też wskazać różnicę w miningu, a konkretniej – harvestingu. Harvesting w praktyce oznacza proces podobny do miningu z tą jednak kluczową różnicą, że jest znacznie mniej absorbujący pod względem sprzętowym. Do „harvestingu” NEM wystarczy już bowiem zwykły procesor, nawet jednordzeniowy. Oczywiście, tego warunki techniczne nie byłyby do zaakceptowania w przypadku chęci „kopania” Bitcoina. Klasyczny mining w NEM nie występuje, a system zbierania, harvestingu, opiera się wyłącznie na opłatach trasakcyjnych.

Kolejną istotną rzeczą są funkcjonalności wynikające ze struktury bloku, jaką charakteryzuje się NEM. System przesyła wiadomości szyfrowane oraz nieszyfrowane, a także w systemie szesnastkowym. Istnieje funkcja tworzenia własnych aktywów (Mozaiki). W systemie wbudowany jest też system rejestrowania nazw („namespaces”). Oferuje również kontrakty multi signature, funkcję wymagającą podpisów różnych kluczy prywatnych, powszechnie uznawaną za bardzo dobrą pod względem bezpieczeństwa. Na głównej stronie projektu, nem.io, nie tylko dowiemy się wszystkiego o projekcie NEM/XEM i zyskamy możliwość partycypowania w nim, lecz także zobaczymy prężnie rozwijającą się fundację NEM (NEM Foundation), której głównym celem jest promocja technologii blockchain i projektu NEM na świecie. NEM Foundation zajmuje się dbaniem o infrastrukturę, marketing i społeczność systemu NEM.