Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wykup obligacji

Inwestowanie w długoterminowe obligacje skarbowe uważane jest za bardzo bezpieczne. Ryzyko niewypłacalności państwa jest przecież niskie. Zagrożenia są jednak poważne, jak pokazał przykład austriackiej 100-letniej obligacji, która jeszcze niedawno uznawana była za hit inwestycyjny. Po 3 latach warta jest zaledwie 13% ceny ze szczytu notowań.

 

  • Austriacy z bólem przekonali się, że im dłuższy termin obligacji, tym większe ryzyko wysokiej zmienności jej ceny na rynku
  • Wahania notowań 100-letniej obligacji były znacznie większe niż indeksów giełdowych
  • Choć początkowo jej cena wystrzeliła, to potem notowania runęły

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Cena rynkowa 100-letnich obligacji austriackich spadła o blisko 90%

Latem 2020 roku austriackie obligacje skarbowe o terminie wykupu 100 lat były absolutnym hitem inwestycyjnym, choć ich rentowność wynosiła zaledwie 0,85%. Inwestorzy rzucili się na nie, a rząd Austrii otrzymał zamówienia o wartości około 16 mld EUR.

Choć rentowność tej obligacji wzrosła od dołka z 2020 roku z 0,4% do blisko 3%, to jej cena rynkowa spadła aż 8-krotnie!

W zaledwie 3 lata cena 100-letniej obligacji Austrii spadła do okolic 31 EUR. Tymczasem, jeszcze w 2020 roku było to ponad 234 EUR.

Reklama

 

Zobacz także: Czy to jest pęknięcie bańki? Mowa o jednym z najbogatszych krajów UE

 

Cena 100-letniej obligacji skarbowej Austrii - 5.10.2023  TradingView ChartTradingView Chart

Źródło: tradingview.com

 

Reklama

Drastyczny spadek ceny austriackich “100-latek” przypomina inwestorom, jak istotna jest wrażliwość tej grupy aktywów na zmiany stóp procentowych, na co zwrócił uwagę Daniel Kostecki, analityk CMC Markets, w komentarzu dla FXMAG:

“Czym dłuższy termin zapadalności, tym większa wrażliwość ceny (zmienność) obligacji w reakcji na zmiany stóp procentowych, zwłaszcza tak szybkie jak ostatnio” - skomentował dla redakcji FXMAG Daniel Kostecki, główny analityk rynków CMC Markets.

 

Zobacz także: Spółka z WIG20 z nową optymistyczną rekomendacją! Akcje mogą zyskać ponad 20%

 

Gwałtowna zmiana ceny obligacji austriackich wynika z tego, że mają one bardzo długi termin do wykupu. To on powoduje, że szybka zmiana stóp procentowych ogromnie obniża wartość obligacji. Skalę terminu zapadalności do wrażliwości ceny na zmianę stóp procentowych można opisać przykładem: Jeśli cena nominalna obligacji wynosi 100 i ma ona 10 lat do wykupu, a roczna stopa dochodu to 0% (to były te czasy z niskimi stopami), to wzrost stopy do 4% obniży cenę obligacji do 67,5. Jeśli byłaby to obligacja 100 letnia, to jej cena ze 100 spadnie do 1,98” - zaznaczył Daniel Kostecki, ekspert CMC, dla FXMAG.

Reklama

 

 

Obligacje długoterminowe są szczególnie wrażliwe na wahania stóp procentowych

Ponownie, wartość obligacji długoterminowej jest odwrotnie proporcjonalna do zmian stóp procentowych. Gdy stopy procentowe rosną, to wartość istniejących obligacji spada, a gdy spadają, to ich wartość rośnie. Inwestorzy obawiają się, że wyższe stopy procentowe mogą obniżyć wartość ich obligacji, dlatego notowania mogą się zmieniać w odpowiedzi na prognozy dotyczące stóp procentowych.

Obligacje o dłuższym terminie mają więcej przyszłych płatności odsetkowych, co sprawia, że są bardziej wrażliwe na zmiany stóp procentowych. Małe zmiany w stopach procentowych mogą znacząco wpływać na wartość przyszłych przepływów pieniężnych, co prowadzi do większych wahań cen tak długoterminowych obligacji.

100-letnie obligacje, wprowadzone na rynek w czasie, gdy banki centralne sztucznie obniżały stopy procentowe do rekordowo niskich poziomów, było szczególnie ryzykowne. Zwłaszcza, gdy można było oczekiwać, że stopy te zostaną wkrótce podniesione by powstrzymać falę inflacji.

Reklama

Jednak ryzyko to może być również szansą. Od 2017 roku, gdy pierwsze transze 100-letnich obligacji Austrii trafiły na rynek, do 2020 roku cena 100-letnie obligacji austriackiej podwoiła swoją wartość zyskując ponad 134%.

 

Czytaj również: Ostro o decyzji RPP: “Absolutnie nic by mnie już nie zdziwiło”

 

100-letnie obligacje to rzadkość

Wypłacanie obligacji o terminie zapadalności wynoszącym 100 lat jest stosunkowo rzadkie, ale niektóre rządy i organizacje emitują takie długoterminowe papiery wartościowe jako część swojego programu finansowania. Jednak nie jest to powszechna praktyka i emisje obligacji o tak długim terminie zapadalności zazwyczaj stanowią wyjątkowe wydarzenie.

Oprócz Austrii, wśród państw, które emitowały obligacje 100-letnie, są między innymi Argentyna i Irlandia.

Reklama

 

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z wykup obligacji