Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wskaźnik zaufania konsumentów w strefie euro

Dziś rozpoczniemy dzień od poznania wstępnych wskaźników PMI za styczeń, które dostarczą nam informacji o kondycji sektora przemysłowego oraz usługowego w strefie euro i Niemczech. 

 

Konsensus wskazuje, że problemy przetwórców i usługodawców mogły się nieznacznie zmniejszyć wraz z początkiem roku, ale indeksy pozostały poniżej neutralnej granicy 50 pkt. Na koniec dnia poznamy również wstępny PMI dla przemysłu USA.W tym przypadku również oczekiwana jest delikatna poprawa. Napływające ostatnio pozytywne dane z USA, m.in. wzrost produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, dają większe podstawy do optymizmu, niż w przypadku strefy euro.

 

W kraju poznamy stopę bezrobocia rejestrowanego oraz statystyki pieniężne za grudzień. Te wskaźniki nie wpłyną na rynek, ale są cennym źródłem informacji o procesach zachodzących w gospodarce. W przypadku stopy bezrobocia rejestrowanego oczekujemy delikatnego wzrostu do 5,1% z 5,0% w listopadzie, co byłoby zgodne ze wstępnym szacunkiem MRPiPS. Jest to naturalne zjawisko sezonowe i nie oznacza zmiany korzystnego trenduDynamika podaży pieniądza M3 prawdopodobnie wzrosła (PKOe: 8,0% r/r, kons.: 7,9% r/r) wobec zaskakująco słabego wyniki w listopadzie. Oczekujemy przy tym solidnego wzrostu kredytów mieszkaniowych w związku z efektem nasilonego składania wniosków w oczekiwaniu na zakończenie programu Bezpieczny Kredyt 2%.

Reklama

 

Zobacz także: Krach w 2024? Tak twierdzi analityk znany z „przewidywania kryzysów”

 

 

Przegląd sytuacji na rynkach finansowych

Znamy wysokość polskiego długu publicznego po III kw. 2023 r. Są zaskoczenia  - 1Znamy wysokość polskiego długu publicznego po III kw. 2023 r. Są zaskoczenia  - 1

 

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: 

POL: Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych po 3q23 pogłębił się do 5,4% PKB z 4,7% PKB po 2q23 (w ujęciu płynnego roku, suma czterokwartalna). Wydatki w 3q23 wzrosły o 23,2% r/r, a dochody o 15,4% r/r. Po stronie dochodowej najwyższy wkład do wzrostu miały wpływy z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, co wiążemy z wysokim nominalnym wzrostem funduszu płac. Wkład VAT do wzrostu dochodów ogółem był porównywalny z wkładem podatków dochodowych. Do wzrostu wydatków w największym stopniu przyczyniły się świadczenia społeczne (podbiły dynamikę wydatków o 8,1pp r/r) oraz pozostałe (podbiły dynamikę o 8,4pp r/r; w skład tej kategorii wchodzą m.in. wydatki funduszy pozabudżetowych oraz część wydatków militarnych). Koszty obsługi zadłużenia po 3q23 wyniosły 63,8 mld PLN, a w relacji do PKB wzrosły do 1,9% z 1,8% po 2q23. Zakładamy, że w kolejnych kwartałach nie powinny wzrosnąć istotnie ponad 2% PKB. Na tle pozostałych państw UE Polska przesunęła się z grona fiskalnych prymusów w kierunku fiskalnych średniaków (por. wykres), do czego przyczyniły się m.in. programy „mrożenia” cen nośników energii, reforma PIT i konieczność skokowego zwiększenia wydatków zbrojeniowych (z ok. 2% PKB przed 2022 do ok. 4% PKB w 2023). Dług publiczny w 3q23 wzrósł do 48,7% PKB z 48,3% PKB i pozostaje niski na tle UE. Po uwzględnieniu danych za 3q23 nasza prognoza całorocznego deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych w wysokości 5,9% PKB może być zbyt pesymistyczna, a ostateczny wynik może być nieco lepszy (MF sugerował wynik poniżej 5,6% PKB). Podtrzymujemy natomiast prognozę utrzymania się deficytu na wysokim poziomie w 2024. Oczekujemy wówczas deficytu rzędu 5,6% PKBPonadto spodziewamy się wzrostu długu publicznego do ok. 50% PKB na koniec 2023 i 52,7% PKB na koniec 2024. W przypadku długu istotne znaczenie będą miały kwestie metodyczne – wydatki na modernizację techniczną wojska zwiększają dług w momencie zaciągnięcia zobowiązania (metoda kasowa), a deficyt dopiero w momencie fizycznego dostarczenia sprzętu (metoda memoriałowa).

Reklama

Znamy wysokość polskiego długu publicznego po III kw. 2023 r. Są zaskoczenia  - 2Znamy wysokość polskiego długu publicznego po III kw. 2023 r. Są zaskoczenia  - 2

 

 

 

 

EUR: Wstępny wskaźnik zaufania konsumentów w strefie euro za styczeń spadł o 1,1 pkt. m/m, osiągając -16,1 pkt. Był to nieoczekiwany (kons: ‑14,0 pkt.) spadek z grudniowego, pięciomiesięcznego szczytu. Pogorszenie nastrojów odnotowano również dla całej UE, jednak w nieco mniejszej skali – indeks obniżył się o 0,2 pkt. osiągając poziom -16,2 pkt. Ostatnie słabe dane ze strefy euro (spadek produkcji przemysłowej, wzrost inflacji) i oddalająca się perspektywa obniżek stóp procentowych EBC popsuły nastroje konsumentów na początku roku.

Reklama

Znamy wysokość polskiego długu publicznego po III kw. 2023 r. Są zaskoczenia  - 3Znamy wysokość polskiego długu publicznego po III kw. 2023 r. Są zaskoczenia  - 3

 

EUR: Wyniki ankiety kredytowej EBC wskazują, że popyt na kredyt w 1q24 może stopniowo i powoli się odbudowywać, ale przy dalszym zacieśnianiu warunków kredytowych. W przypadku kredytów dla przedsiębiorstw w 4q23 widoczna była kontynuacja zacieśniania przez banki warunków kredytowych, choć w coraz mniejszej skali. Wraz z nadal spadającym popytem na kredyt ze strony przedsiębiorstw przekłada się to na istotne wyhamowanie tempa wzrostu wolumenów kredytowych. Banki sygnalizują głębsze zacieśnienie warunków w 1q24, pozytywnym sygnałem jest jednak to, że wskaźnik popytu na kredyt systematycznie rośnie względem lokalnego dołka z 2q23, choć stale pozostaje na poziomach sygnalizujących spadek. Oczekiwany popyt na kredyt w 1q24 ma wzrosnąć po raz pierwszy od rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp procentowych przez EBC. W segmencie kredytów dla gospodarstw domowych wyniki ankiety też wskazały na dalsze zacieśnianie w 4q23 warunków kredytowych – słabiej w przypadku kredytów mieszkaniowych i silniej w przypadku kredytów konsumpcyjnych. W obu przypadkach jako główny powód zacieśnienia warunków banki wskazywały wzrost percepcji ryzyka. Od strony analizy popytu wyniki ankiety wskazują na dalszy jego spadek w 4q23, ale w przypadku kredytów mieszkaniowych w 1q24 oczekiwany jest już pierwszy wzrost od momentu rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp EBC (podobnie jak w przypadku kredytów dla przedsiębiorstw). W przypadku oczekiwanej zmiany popytu na kredyt konsumpcyjny nie widać podobnego ożywienia – wyniki ankiety sygnalizują oczekiwania dalszego spadku popytu w 1q24. Jednocześnie skala spadku popytu na kredyt mieszkaniowy była zdecydowanie głębsza niż na kredyt konsumpcyjny.

Znamy wysokość polskiego długu publicznego po III kw. 2023 r. Są zaskoczenia  - 4Znamy wysokość polskiego długu publicznego po III kw. 2023 r. Są zaskoczenia  - 4

 

EUR: Liczba samochodów elektrycznych w UE w 2022 osiągnęła 3,0 mln, czyli wzrosła o 55% w porównaniu z 2021 – wynika z nowych danych Eurostat. Udział elektrycznych samochodów osobowych zasilanych wyłącznie akumulatorami w całej flocie samochodowej wzrósł z 0,02% w 2013 do 1,19% w 2022. W Polsce udział ten wyniósł 0,14%, co jest słabym wynikiem na tle pozostałych państw. Dodatkowo w Polsce odnotowano jeden z najwyższych odsetków starych samochodów (20-letnie i starsze), które stanowią 29% wszystkich samochodów osobowych. Dane pokazują, że przed Polską dużo pracy pod względem odchodzenia od tradycyjnych paliw, szczególnie w związku ze zbliżającym się unijnym zakazem sprzedaży nowych samochodów z silnikiem spalinowym w 2035.

Reklama

Znamy wysokość polskiego długu publicznego po III kw. 2023 r. Są zaskoczenia  - 5Znamy wysokość polskiego długu publicznego po III kw. 2023 r. Są zaskoczenia  - 5

 

ŚWIAT: Globalne bezpośrednie inwestycje zagraniczne w 2023 zwiększyły się o 3% - wynika z nowego raportuAgencja podkreśla w nim spadek przepływów BIZ do krajów rozwijających się o 9%. Spadek ten był szczególnie zauważalny w Azji, gdzie wyniósł 12%. Z kolei BIZ w krajach rozwiniętych wykazywały mieszane tendencje, ze znacznym wzrostem w niektórych krajach europejskich oraz lekkimi spadkami w innych. Trendy według branż pokazują, że liczba zapowiedzianych projektów greenfield wzrosła w sektorach intensywnie korzystających z globalnego łańcucha dostaw (+16%), zwłaszcza w przemyśle motoryzacyjnym, tekstylnym, maszynowym i elektronicznym. Liczba projektów w branży półprzewodników spadła o 10% po silnym wzroście w 2022. W ocenie autorów raportu w 2024 możliwy jest niewielki wzrost przepływów BIZ, ale nadal istnieje znaczne ryzyko ze względu na obawy geopolityczne, wysoki poziom zadłużenia w wielu krajach i potencjalne dalsze napięcia gospodarcze na świecie.

 

POL: W styczniu nastąpił wzrost wskaźnika dobrobytu (wg BIEC) do 97,5 z 97,2 w grudniu. Trend wzrostowy wskaźnika rozpoczął się w maju 2023, a głównym czynnikiem wpływającym na jego wzrost były rosnące płace przy jednoczesnym utrzymaniu stabilnego poziomu zatrudnienia. Szybki wzrost płac przynosi korzyści w postaci zwiększonej siły nabywczej, równoważąc dotychczasowy wzrost cen i napędzając konsumpcję.

Czytaj więcej

Artykuły związane z wskaźnik zaufania konsumentów w strefie euro