Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ubezpieczenia w polsce

Ubezpieczyciele należności wypłacili odszkodowania na sumę 384,5 mln zł, co oznacza wzrost o 75 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Wyższe wypłaty z ubezpieczeń należności wynikają z pogarszającej się sytuacji płatniczej przedsiębiorstw w porównaniu do lat 2020 – 2022, kiedy funkcjonowały one w środowisku wysokiej podaży pieniądza.

Polskie przedsiębiorstwa oraz zagraniczni odbiorcy polskich towarów i usług działają obecnie w środowisku wysokich stóp procentowych. Dodatkowo wzrost wartości szkód jest pochodną wzrostu wartości ubezpieczonych obrotów:

- Więcej ubezpieczonych obrotów wynika nie tylko z aktywności gospodarczej przedsiębiorstw, inflacji, ale także z rosnącej roli kredytu kupieckiego w gospodarce w warunkach podwyższania kosztów krótkoterminowych kredytów bankowych – mówi Rafał Mańkowski, dyrektor ds. ubezpieczeń majątkowych w Polskiej Izbie Ubezpieczeń.

Podmioty gospodarcze coraz lepiej też zarządzają ryzykiem płatności. Rośnie zainteresowanie ubezpieczeniem należności, a firmy, które już z tej formy zabezpieczenia korzystają – rozszerzają swoją działalność.

- Zakłady ubezpieczeń dostarczają informacje gospodarcze, pomagają w zarządzaniu limitami kredytu kupieckiego dla poszczególnych odbiorców towarów i usług. Uczestniczą też w windykacji wypłat odszkodowań w razie braku płatności za fakturę. Dzięki temu firmy mogą zachować rentowność i rozwijać się, mimo słabszego popytu wewnętrznego oraz nienajlepszej koniunktury wśród głównych partnerów handlowych Polski – dodaje Rafał Mańkowski.

 

Zobacz także: Notowania Orlenu ciągle rosną! Co dalej po poznaniu nowych władz?

 

Dane o ubezpieczeniach należności w 2023 roku

Dane w mln zł

2023

Ekspozycja krajowa (31 grudnia)

172 544

Ekspozycja eksportowa (31 grudnia)

113 591

Ekspozycja łączna (31 grudnia)

286 135

Ubezpieczone obroty krajowe

701 443

Ubezpieczone obroty eksportowe

209 866

Ubezpieczone obroty łączne

911 309

Odszkodowania i świadczenia wypłacone brutto

384,5

 

 

[2] Szacunki PIU na podstawie: https://stat.gov.pl/podstawowe-dane/

Czytaj więcej

Artykuły związane z ubezpieczenia w polsce